O vítězi třetího kola play-out rozhodlo až prodloužení.

Jindřichův Hradec v sobotní podvečer hostil v rámci dalšího kola skupiny o udržení celek z Brna. Zápas, ve kterém měli Lions v prvním poločase navrch, vyústil ve vyrovnanou bitvu, ve které čtyřicet minut základní hrací doby neurčilo vítěze. Následné prodloužení nakonec lépe zvládli hosté z Brna a vyhrávají tak 104-95.

Basket Fio banka J.Hradec 95
MMCITÉ Brno 104
Rozhodčí: Marek Vondráček, Tomáš Linhart, Štěpán Pokorný
Komisař: Robert Paulík
Diváci: 310
Po čtvrtinách: (23:18,48:37,71:66)

Energie. To je asi ten nejlepší výraz, který lze pro shrnutí dnešního zápasu z pohledu jindřichohradeckého fanouška použít. Daleko více ze hry, kvalitní střelba, rychlé protiútoky a v neposlední řadě obrana. To byly hlavní body poločasového vedení Lions o jedenáct. Brno však nechtělo nechat nic zadarmo a v druhé půli jednoznačně zlepšili svou hru. Agresivní obrana, naopak ztráty ze strany domácích, a to hlavně na hráčské lavičce. Pět faulů nastřádala podkošová dvojice Fait a kapitán Zuzák, kteří i díky zraněnému Petricovi výrazně na hřišti chyběli.

Petric však nebyl jedinou absencí na straně bankéřů. Chyběl také nejlepší střelec Upchurch, který léčí zraněný sval. Na lavičce také zůstal „osamocen“ Karel Forejt, který stále pro nemoc postrádá svého kolegu Rudolfa Juga. „Určitě absenci Rudyho na lavičce cítím, na spolupráci jsme si už zvykli a jsem moc rád, že na příští zápas už by měl být zdravý a opět pomoci týmu“ komentuje jindřichohradecký trenér.

Že se v play-out už o nic nehraje? Vývoj zápasu a nasazení všech jeho účastníků tomu však vůbec nenasvědčoval! Bojovalo se až do posledních vteřin, kdy musel jít zápas za stavu 88-88 do prodloužení. V něm týmu domácích bohužel chyběla ona zmiňovaná energie a podkošoví hráči. Hosté zejména díky, možná trochu štastným, dvou trojkám bývalé hráče od Vajgaru Tomance odskočili na rozdíl šesti bodů a s tím už pětka bankéřů nic nenadělala.

Další prohra hráčů Jindřichova Hradce však po dnešním výkonu tolik mrzet nemusí. Přesně takové zápasy domácí tým potřebuje hlavně k tomu aby zvládnul zápasy baráže. Motivace je veliká. Nejvyšší basketbalová liga do města nad Vajgarem jednoznačně patří!

Veledůležitá baráž se bude konat o víkendu 11. až 13. května. Systém bude zvolen podle počtu zájemců z první ligy. Pokud bude zájemce z první ligy jen jeden, odehrají se dva zápasy systémem „doma-venku” a o vítězi rozhodne součet skóre. V případě zájmu dvou celků z první ligy se bude konat turnaj systémem „každý s každým”, který se odehraje v hale vítěze první ligy.

V prvním případě odehrajeme domácí zápas v pátek 11. května. O všem Vás samozřejmě budeme včas informovat prostřednictvím webu, sociálních sítích nebo newsletteru.

První liga je aktuálně před začátkem semifinálových kol. Na jedné straně na sebe narazí týmy Písku a Hradce Králové, na té druhé se střetnou celky Vysočiny a Zlína. Na „druhé straně barikády“ bojují dokonce i někteří hráči Lions. Za Písek nastupuje Dalibor Fait s Vojtěchem Novákem, za to za Vysočinu se o finále první ligy porvou Lukáš Kantůrek a Jiří Šoula.

Karel Forejt (trenér Fio basketu JH):
„Týden jsme se připravovali na tento zápas. Chtěli jsme ho odehrát s vysokou energií zejména na obranné polovině. Myslím si, že hráči to dnes splnili. Hráli na hranici svých možností. Brno jsme drželi dlouho v nejistotě vzhledem k tomu, že jsme hráli v oslabené sestavě bez Petrice a Upchurche. Bohužel si myslím, že ta agresivita z prvního poločasu a síly na ni vynaložené, nás stály výsledek dnešního zápasu. Udělali jsme pár špatných rozhodnutí a Brno, které momentálně disponuje nejlepším celkem v play-out, toho využilo. Myslím, že to bylo o dvou-třech situacích, které kdyby se staly jinak, tak jsme mohli vyhrát. Nestaly se a my jdeme dál.“

Edi Sinadinović (rozehrávač Fio basketu JH):
„Nejdříve bych rád poblahopřál Brnu k tomuto vítězství. Byla to velká škoda, protože si myslím, že jsme odehráli dobré utkání. Hráli jsme však bez dvou důležitých hráčů – první křídlo Upchurch a první pivot Petrić. Také nás poznamenalo to, že se Dalibor se Standou na konci vyfaulovali a v závěru hodně chyběli. Hráli jsme posledních 5 minut s jedním pivotem a v závěru nám, zejména v prodloužení, došla energie. Jan Tomanec také v závěru proměnil dvě těžké střely. Pokud vzpomeneme poslední zápas s Brnem, tak je důležité poznamenat výborný skauting hostujícího kouče. Tým byl na nás moc dobře připraven. Myslím si, že Brno bere baráž velmi vážně, hraje v plné sestavě a já jsem za to rád.“

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno):
„Nejdříve bych rád pogratuloval domácímu koučovi k tomu, jak hrají. Mají daleko více energie, a na to jsem své hráče před zápasem i upozorňoval. My jsme měli velký problém v prvním poločase zejména s Edim Sinadinovićem, ale jsem rád za to, že naši hráči si s ním nakonec dokázali poradit. My jsme změnili v druhé půli hlavně obranu, zvýšili jsme agresivitu. Samozřejmě jsme měli štěstí při některých střelách, náš soupeř pár střel zase minul, a to nám hodně pomohlo zejména v závěru. Rád bych popřál domácím hodně štěstí v baráži.“

Jan Tomanec (pivot mmcité+ Brno):
„Jindřichův Hradec začal velice dobře. My jsme je možná lehce podcenili i vzhledem k tomu, že hráli bez dvou ústředních hráčů. Druhou půlku jsme se srovnali, přidali jsme agresivitu v obraně. Myslím si, že na konci zápasu jsme měli i štěstí. Jindřichův Hradec předvedl bojovný výkon, ale na konci stálo to štěstí na naší straně. “