Uplynulý rok byl pro jindřichohradecké muzeum rokem klidné úspěšné práce. Po celosvětových ekonomických problémech pro roce 2008, které poznamenaly i práci muzea, se snad vrátily stabilní podmínky pro dlouhodobou koncepční práci. Výsledky roku 2014 i roku 2015 tomu nasvědčují.
Muzeum navštívilo 67.000 návštěvníků, což odpovídá dlouhodobému průměru. Kromě stálých expozic, z nichž největší zájem byl jako vždy za uplynulých 70 let o Krýzovy jesličky, mohli návštěvníci využít řadu krátkodobých kulturních akcí. S velkým ohlasem se setkala výstava „Umění mistrů kamnářů“, která představila nejvýznamnější jihočeské nálezy gotických kamnových kachlů. Zvláště jindřichohradeckou veřejnost zaujala výstava „Jiří Kaucký – nejhradečtější z malířů“. Na výstavě Kauckého obrazů upoutala hosty muzea mimo jiné série portrétů městských a okresních starostů. Muzeum si dovolilo v této souvislosti učinit neformální návrh, aby tyto obrazy jako dlouhodobé zápůjčky vytvořily základ galérie jindřichohradeckých starostů v reprezentační místnosti na staré radnici.
Muzeum pokračovalo v tradici pořádání velkých profilových výstav významných českých betlemářů. V adventním období uplynulého roku v kostele sv. Jana Křtitele na již páté výstavě byly takto představeny betlémy pana Oldřicha Ryčla. I rok 2015 potvrdil, že se muzeu podařilo vytvořit v Jindřichově Hradci zajímavou tradici, kterou veřejnost dobře přijímá.
K některým výstavám muzeum uspo-řádalo pro základní a střední školy v Jindřichově Hradci a jeho širším okolí výtvarné dílny. O účast na dílnách byl ze strany škol živý zájem a podle jejich průběhu byla naprostá většina dětí spokojena, když ne přímo nadšena. Muzeum hodlá z této akce vytvořit stálou a významnou součást své práce.
Koncerty pořádané v kostele sv. Jana Křtitele jsou pravidelně dobře navštěvovány. Milým zjištěním bylo, že kostel dokázala zcela zaplnit Jihočeská komorní filharmonie. Toto nejvýznamnější hudební těleso v jižních Čechách předvedlo pod vedením šéfdirigenta Jana Talicha nadšeným posluchačům houslový koncert Antonia Vivaldiho Čtvero ročních období.
Rovněž jedna z nejdůležitějších činností muzea, to je akviziční, zaznamenala v roce 2015 několik velmi potěšujících okamžiků. Muzeum dostalo darem od pana Josefa Brchaně obraz od významné českoněmecké malířky Tiny Bauerové-Pezellenové „Arme Frau“. Motivem obrazu je postava chovankyně jindřichohradeckého špitálu v prostoru dnešního konferenčního sálu muzea. Pro muzeum tedy velmi zajímavá věc – kvalitní obraz z muzejních prostor! Z mnoha dalších akvizic stojí za zvláštní zmínku zrcadlo z roku 1889, jehož mohutný řezaný rám vyzdobil jindřichohradecký pozlacovač František Tomasko 15 drobnými jindřichohradeckými vedutami provedenými technikou eglomise, tedy rytinami ve zlaté fólii.
Doufejme, že i další roky budou podobně úspěšné a umožní pracovníkům muzea zodpovědně připravovat pro veřejnost množství odborně kvalitních a přitom návštěvnicky atraktivních akcí.
Děkuji jménem muzea všem osobám a institucím, které muzeum v uplynulém roce 2015 nějakým způsobem podpořily.
Jaroslav Pikal