7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Roman Pišný

Okolo jižních Čech: Na peloton čeká nejtěžší „Jihočeská tour“ v historii

„Posouváme se stále dál, což se týká i náročnosti tras. Letošní ročník je určitě nejtěžší,“ prohlásil o cyklistickém svátku s názvem „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour“ jeho ředitel Jan Hájek. Z těchto slov je patrné, že se sportovní fandové mají na co těšit. Třetí ročník čtyřetapového mezinárodního závodu je zapsán v kategorii Europe Tour 2.2. v kalendáři UCI.

Poprvé na Šumavu – III. etapa

okolo jiznich cechOba předchozí ročníky sice taktéž nabídly etapy v kopcích, ale teprve letos se peloton poprvé vydá na Šumavu. Ve třetí etapě, jež se dá nazvat královskou, se možná bude rozhodovat o konečném prvenství. Ten, kdo vystoupá nejrychleji do cíle na Churáňově, bude mít bezpochyby zaděláno na kvalitní vysoké umístění při závěrečném bilancování.

Poprvé časovka – II. etapa

Klasickou časovku zažijí závodníci při „Okolo jižních Čech“ také poprvé. Proti chronometru se sice jelo už v prvním ročníku, časovka dokonce zahajovala historii tohoto etapového závodu, ale jednalo se pouze o prolog v českobudějovických ulicích, který měřil 1200 metrů. Letos to bude úplně něco jiného. Trasa druhé etapy – časovky – měří 12,5 kilometru. Je pro ni vyhrazeno celé dlouhé odpoledne v Nové Bystřici, kde bude start i cíl vyjížďky, při které se bude hodně stoupat. Kupříkladu hned na prvních třech stech   okolo jiznich cechmetrech jezdci zdolají osmdesátimetrové převýšení. Klesat začnou až po polovině trati od železniční stanice v Hůrkách; a pak to bude řádný kvapík až do cíle. Při časovce si tak užijí jak ti, co mají rádi kopce, tak techničtí cyklisté, přičemž speciální kola pro časovku nejsou povolena.

Nejdelší trasa v historii – I. etapa

Slavnostní start III. ročníku závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ se uskuteční ve čtvrtek 4. září v pravé poledne na Masarykově náměstí v Protivíně. Peloton vyrazí na 184 kilometrů rovin, do etapy, která je prý na rozjetí. Pravdou je, že maximální převýšení bude v celém průběhu okolo 120 metrů, ale záludnost tkví hlavně v délce trasy a také v nevyzpytatelnosti současného počasí. Snad má být pěkně, na čtvrteční závod možná svatý Petr nachystá pohodu babího léta, ale vsázet se na to nedá. Cíl je v Táboře v areálu Komora, kde se na rozhraní ledna a února 2015 uskuteční cyklokrosové mistrovství světa. Pokud bude mokro, pak táborský dojezd nejdelší etapy v historii jihočeské „Tour“ slibuje navýšenou dramatičnost.

Bez odpočinku – IV. etapa

okolo jiznich cechCelkově měří letošní závod 523,5 km, z toho 163 km závěrečná etapa Týn nad Vltavou – Jindřichův Hradec. Ani čtvrtý den pravděpodobně nebude probíhat zcela v poklidu, těžko se někdo jen tak sveze, neboť trasa je zvlněná, pojede se nahoru – dolů. Průběh bude jistě ovlivněn aktuální situací v pořadí po královské šumavské anabázi. Jindřichohradecký tříkilometrový městský okruh, jenž zatraktivní vyvrcholení celého „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“; a pojede se třikrát, tak může přinést duel o každou bonifikační vteřinu, boj skupiny uprchlíků bez šance na žlutý dres, takticky vedenou bitvu s hlídáním náskoku lídra, prostě cokoliv. Nechejme se překvapit, co se bude dít někdy chvíli po 14. hodině v cílové Klášterské ulici v Jindřichově Hradci.

Roman Pišný

více sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Nejnovější články

Jasná domácí výhra házenkářek proti Bohunicím

Miloslav L

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Jindřichohradecké házenkářky převálcovaly tým Valašského Meziříčí

Miloslav L