2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Prezentace a produkty

Online učebnice o PC – Jana Bělíková: Hradec, mošt a počítače?

Jana Bělíková vždy snila o vlastním podnikání. Přitom však váhala a obávala se případného neúspěchu. Až koncem roku 2014 přišel impuls v podobě několika seminářů a počítačových kurzů. Ty jí dodaly nejen odvahu, ale i schopnost začít.

Online učebnice o PC - Jana Bělíková: Hradec, mošt a počítače?Vše začalo tím, že slečna Bělíková nastoupila do kurzu pro maminky s dětmi. Měla očekávání, že potká nové lidi a naučí se něco nového. A možná, že se posune blíž k vysněnému cíli – podnikání. Již během kurzu „Vítr do plachet,“ pořádaném v Jindřichově Hradci neziskovkou Attavena, si s pomocí lektora našla další vzdělávací aktivity, které by se jí k živnosti hodily. Jednou z nich byla i pro Hradečáky dostupná Online učebnice o PC.

Jana Bělíková nakonec rozjela malý podnik vyrábějící a prodávající mošty. V rozhovoru jsme se jí zeptali, jak se jejímu novému podnikání daří a v čem ji informace z kurzu pomohly.

Mohla byste krátce shrnout vaše podnikání? Jak jste v něm dosud používala počítač?

Podnikat jsem začala v průběhu kurzu. Nejedná se totiž jen o počítačový kurz, ale setkaly jsme se také s různými kouči, psycholožkou, vizážistkou, absolvujeme víkendové workshopy, kurz prezentačních dovedností, time-managementu atd. Kurz je opravdu nabitý aktivitami, které nás motivují k nalezení vysněné práce nebo začátku podnikání. Já jsem s podnikáním dlouhá léta váhala, nevěřila jsem si. Kurz mně doslova „nakopl“. Zařídila jsem si živnostenský list a začala vyrábět ovocné a zeleninové mošty, které prodávám na farmářských trzích. V podnikání mi samozřejmě hodně pomáhá můj přítel a celá rodina. Jedna spolužačka z kurzu mi nakreslila logo, ostatní mě podporují tím, že si mošty ode mne kupují. Doposud jsem počítač používala spíše jen na internet. Po absolvování kurzu a pár hodinách samostudia online učebnice jsem schopná používat produkty MS Office, vytvořit si vizitku, webové stránky, upravovat fotky atp.

Proč jste se do kurzů přihlásila? Chtěla jste na sobě prostě nějak zapracovat, nebo se naučit něco konkrétního pro své podnikání?

Chtěla jsem hlavně získat sebevědomí po mateřské dovolené. Zjistit, že na to mám a že v tom nejsem sama. Velice mi pomohla bilanční diagnostika, kde jsem se dozvěděla hodně o sobě. Mimo jiné, že jsem podnikavý typ osobnosti.

Splnil kurz vaše očekávání?

Ano. Otevřela jsem se změně, které jsem se bála. Zjistila jsem, že změna není jen ohrožení, ale i naděje a příležitost pustit do života něco nového.

A jak se teď vašemu podnikání daří a co plánujete na další sezónu?

Momentálně se chystám na první jarní farmářské trhy v mém okolí, zásobuji pár prodejen zdravé výživy našimi mošty a plánuji další sezónu. V té bych chtěla uskutečnit výkup ovoce v naší obci, jelikož už mi nestačí kapacita mé rodiny k pokrytí spotřeby ovoce. Určitě musím moštů vyrobit daleko více než loni, poptávka je veliká. Zároveň si chci zachovat kvalitu, ruční výrobu i jasný původ použitých surovin. Tvořím svoje webové stránky http://www.nase-mosty.webnode.cz . Začínám také spolupracovat s jedním malovýrobcem cideru, zkouším vyrábět jablečný ocet…nápadů je opravdu hodně.

Text: Online učebnice o PC

Nejnovější články

Jitka SuperCleaner nově dezinfikuje ozónem interiér vozu nebo nemovitosti

Miloslav L

Velikonoce v Čajovně U Zámku

Miloslav L

Naturhouse již deset let pomáhá Jindřichohradečákům na cestě za štíhlejší postavou

Miloslav L