3.7 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Opera Rusalka v sobotu na jindřichohradeckém hradu a zámku

Opera Rusalka je pokládána za Dvořákovo nejzdařilejší dílo pro jeviště a za autorovo vrcholné dílo vůbec. Antonín Dvořák použil pro hudební vyjádření reálného světa a nadpřirozena výrazných hudebních kontrastů, velký důraz klade na zpodobnění a vykreslení přírody a okolí, ve kterém se děj pohádkové opery odehrává.

zamek jindřichův hradec ilustrační noc opera divadloLibreto opery o třech dějstvích napsal básník a překladatel Jaroslav Kvapil inspirován pohádkou H. CH. Andersena Malá mořská víla a příběhy K. J. Erbena. Autor libreta použil pestré jazykové prostředky pro vyjádření pohádkového příběhu o tragické lásce lesní žínky Rusalky k princi a neslučitelnosti skutečného světa a nadpřirozena. Hudbu k opeře zkomponoval Antonín Dvořák během osmi měsíců v roce 1900, premiéra představení se konala 31. března 1901 v Národním divadle v Praze.

Operní představení se uskuteční v nastudování sólistů Národního divadla v Praze a sólistů, orchestru a baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni. V roli Rusalky se představí sopranistka Dana Burešová, Eva Urbanová, jedna z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň a sopranistek se představí ve dvojroli ježibaby a cizí kněžny, Aleš Briscein jako princ. Postavu vodníka ztvární Vratislav Kříž. Režisérem inscenace je šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Tomáš Pilař, orchestr diriguje František Drs.

Vstupné: 1000,-, 700,-, 400,- Kč.

Předprodej vstupenek na představení zajišťuje Informační středisko v Jindřichově Hradci, Panská 136/I., telefon 384 363 546 od 25. 7. 2018. Dvě hodiny před představením budou zbylé vstupenky k dispozici v pokladně Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec. Představení se koná za každého počasí.

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L