2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Roman Pišný

ORIENTAČNÍ BĚH – Staré Město pod Landštejnem bude žít orientačním během (Roman Pišný)

Nestává se každý rok, aby do okresu přijela k závodům česká špička orientačního běhu. Konají se tu převážně akce oblastního charakteru, na kterých startují závodníci s nižší výkonností, ale letos je tomu ovšem jinak. Klubu Sdružení orientačních sportů J. Hradec bylo totiž svěřeno uspořádání soutěže takzvaného žebříčku B – Čechy. O druhém květnovém víkendu se proto v okolí Starého Města pod Landštejnem bude konat veliké sportovní klání mezinárodního charakteru.

ORIENTAČNÍ BĚH - Staré Město pod Landštejnem bude žít orientačním během (Roman Pišný)

Do závodů je přihlášeno 118 českých a moravských klubů, navíc také Rakušané, Bulhaři a rovněž celá reprezentace Sjednocených arabských emirátů. „Cizinců bude určitě ještě více, ale to se ukáže až na startu,“ uvedl Ivan Gřunděl z pořádajícího SOS J. Hradec. Závodníci SAE se v ČR po dva měsíce připravují na mistrovství světa armád – CIMS, které se uskuteční v rakouském Grazu. V České Kanadě budou sbírat další zkušenosti. Hlavou výpravy je Khamis Ibrahim Khamis, což je armádní sportovní manažer SAE. Účastník LOH 1984 v Los Angeles, kde závodil v atletice na 400 metrů mezi jednotlivci a ve štafetě, je průkopníkem orientačního běhu Střední Asie. Díky němu se v této oblasti tento sport strmě rozvíjí, v SAE je dokonce orientační běh součástí vojenského výcviku.

Na startu bude i 26 závodníků oddílů SOS J. Hradec a TJ OK Tolar J. Hradec. Bude se jednat téměř výhradně o dětské běžce do 14 let, neboť jindřichohradečtí dorostenečtí, juniorští a dospělí členové se budou starat o chod akce. „Tvorbě tratí jsme věnovali hodně času, spoustu věcí opakovaně promýšleli a předělávali. Myslím, že se nám podařilo tratě udělat zajímavé, férové a nezáludné, ale takové, aby náročností odpovídaly kvalitě,“ popsal Jan Beneš závodní prostor, který zakreslil do map Čihadlo a Nový Stálkov. Centrem celé akce je Cyklocamp ve S. Městě. V sobotu 10. května se tam odehraje start závodu na klasické trati v 12 hodin, přičemž prezence běžců končí hodinu před polednem. O den později bude na programu krátká trať, na ni první závodník vyrazí v 10 hodin (prezence do 9 hod.) a poběží se i jako mistrovství oblasti Vysočina. „Připravili jsme také trasy pro příchozí, tratě tréninkové i s fáborky pro rodiče s dětmi,“ zve k účasti zájemce, kteří si chtějí zkusit zhruba tříkilometrové kufrování v srdci krásné České Kanady, ředitel závodů Petr Kubičko.

Roman Pišný

více sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Nejnovější články

Ve Studené je od víkendu v provozu lyžařský vlek a běžecké stopy jsou upravené!

Miloslav L

Házenkářky ukončily podzimní ligovou část výhrou v Havlíčkově Brodě

Miloslav L

V posledním domácím utkání podzimní části 1. ligy porazily házenkářky Otrokovice

Miloslav L