-4 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě

Jedenáct vteřin není moc v běžném životě, ale na cyklistické silnici je to ztráta, kterou je těžké dotáhnout, jestliže se závod například nejede v horách. Před poslední etapou III. ročníku mezinárodního klání „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ právě o těchto pár sekund celkové pořadí vedl norský jezdec Reidar Bohlin Borgersen (Team Joker) před polským cyklistou Pawlem Cieslikem (Bauknecht-Author). Rychlá trasa podle očekávání také žádné zásadní změny nepřinesla a titul z jihočeské tour tedy putuje na sever Evropy.

Okolo jižních Čech: Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě
Norský lídr závodu Reidar Bohlin Borgersen (ve žlutém) měl před poslední etapou III. ročníku závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ náskok jen 11 vteřin, ale bez problémů ho s podporou svého Teamu Joker uhlídal.

Start v Týnu nad Vltavou

První zářijovou nedělí skončil závod, který po čtyři dny ukazoval krásu těžké, ale úžasné sportovní disciplíny, jíž silniční cyklistika bezesporu je. Pro celý průběh III. ročníku pořadatelé z CK RBB Invest Jindřichův Hradec objednali výborné počasí. Nepršelo, nebylo vedro, všechno přesně tak akorát. Svatý Petr přál i závěrečnému dějství, jejž začínalo hodinu před úderem poledne na náměstí Míru v Týnu nad Vltavou a po odjetí 163 kilometrů končilo na tradičním místě – v jindřichohradecké Klášterské ulici.

Boj o vteřiny a body

Po třetí královské etapě, která měla být rozhodující pro vývoj celého závodu, ale nestalo se tak, se ve finále ještě mohly dít věci. Norský lídr průběžného pořadí Reidar Bohlin Borgersen (Team Joker) vedl o 11 vteřin před Polákem Pawlem Cieslikem (Bauknech-Author), v boji o zelený trikot oba rozdělovaly 4 bodíky. Nejlepší jezdec do 23 roků Emanuel Buchmann z německé reprezentace zase bílý trikot držel s 20 vteřinami náskoku před Francouzem Alexisem Guerinem z české mezinárodní stáje Etixx Continental cycling team. Nic jistého neměl ani lídr kopců Petr Fiala (AC Sparta Praha), jenž jel IV. etapu v bílém dresu s červenými puntíky. V posledním dějství se totiž ještě rozdělovalo mezi vrchaře 45 bodů.

Okolo jižních Čech: Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě
Třetí ročník závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ vyšel skvělým způsobem cyklistům z Norska, kteří vyhráli tři ze čtyř etap! Jednadvacetiletý Daniel Hoelgaard (Etixx Continental cycling team) triumfoval dvakrát. Nejprve zvítězil v první etapě v Táboře a suverénně vyhrál i závěrečné dějství v jindřichohradecké Klášterské ulici, kde zbytek startovního pole naprosto deklasoval.

Únik vyprovokoval Frederik Frison

Na začátku poslední etapy se chtěli vytáhnout jezdci, od nichž se asi v průběhu jihočeské tour čekalo více. O Belgičanovi Frederiku Frisonovi (Lotto Belisol) slyšet zatím nebylo, po třech etapách mu patřilo až 55. místo se ztrátou 12:04 na Borgersena, takže za to v úvodu vzal a vyprovokoval únik čtyřčlenné skupiny, ve které ještě byli Florian Bissinger (Německo – Continental Team WSA Greenlife), Maarten Craeghs (Belgie – Lotto Belisol) a Wojciech Halejak (Polsko – Mexller). Kvarteto odjelo po úvodní vrchařské prémii v Horních Kněžekladech (20 km), kterou vyhrál Ondřej Bambula (ČR – ČEZ Cyklo Team Tábor), pro něhož byla škoda, že se skupinou neodjel, jelikož se ziskem pěti bodů dotáhl za Fialu na špici pořadí ve vrchařské soutěži.

Náskok přes čtyři minuty

Přední skupina si na peloton rychle vypracovala náskok přes čtyři minuty. Rozdělila se o bonifikace a body na sprinterské prémii v Chýnově, kde zvítězil Bissinger, jenž se v té chvíli virtuálně nacházel ve žlutém trikotu, jelikož před startem do IV. etapy ztrácel na Borgersena na 16. pozici 2:38 min. Nejvíce bodů pak na kopci v Hrobech (86,9 km) připisoval Halejak, ale složení a náskok čtveřice vepředu plně nahrávaly Sparťanu Fialovi, protože jeho bílý trikot s červenými puntíky nikdo neohrožoval. Zdálo se také, že vývoj je v pelotonu v pohodě kontrolován norskou stájí Team Joker, reprezentačním týmem Německa a královéhradeckým týmem Bauknecht-Author, jenž už asi nemyslel na zvrat konečného pořadí v podání Cieslika, avšak hlídal prvenství v soutěži družstev s vítěznou prémií 700 eur.

Okolo jižních Čech: Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě
Do poslední etapy startoval peloton III. ročníku závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ nedaleko jaderné elektrárny Temelín.

Klesající ztráta pelotonu

Jelo se ve skupině i v hlavním poli hodně rychle. Všech 120 zbylých jezdců opravdu muselo makat naplno, odpočívat se nedalo, protože roviny, výšlapy i sjezdy byly krátké, silnice úzké a občas nebezpečné. Na 110. kilometru u Samosol nedaleko pohádkového vodního zámku Červená Lhota závodníci vjeli do jindřichohradeckého okresu a bylo před nimi přibližně ještě posledních padesát kilometrů III. ročníku „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“. Náskok vedoucí skupiny se snížil ke třem minutám.

Bonifikace a body pro Bissingera a Halejaka

Po projetí Pluhovým Žďárem, Studnicemi přišel další prémiový spurt v Lodhéřově (123,8 km). V dlouhé vesnici zvítězil znovu Bissinger, což znamenalo, že pokud uprchlíci dotáhnou své snažení do zdárného konce, tak se německý cyklista stává jedním z hlavních adeptů na vítězství v bodovací soutěži. Po prvenství v Lodhéřově měl na kontě už 19 bodů. Následoval průjezd Deštnou, odbočení vpravo ke Světcům a stoupání na závěrečnou vrchařskou prémii nad Horní Radouň (135,8 km). Vyhrál ji znovu Halejak. V pelotonu se do sjíždění ztráty zapojila stáj Etixx Continental cycling team.

Okolo jižních Čech: Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě
Belgická stáj Lotto Belisol zůstala v letošním ročníku závodu „Okolo jižních Čech – ČET Tour 2014“ za očekáváním. Více byla vidět až v závěrečné etapě, kdy se její dva jezdci objevili v úniku čtyřčlenné skupiny. Na snímku kvarteto táhne Frederik Frison, za ním je stájový kolega Maarten Craeghs.

Hromadný spurt opět pro Daniela Hoelgaarda

Ještě patnáct kilometrů před cílem uprchlá čtyřka měla na hlavní pole k dobru 75 vteřin, ale peloton za ní doslova letěl. Do Jindřichova Hradce, kde na jezdce čekalo ještě 9 kilometrů na třech tříkilometrových okruzích, přijel v čele Craeghs, jenž se nechtěl vzdát a ujel z čelního kvarteta. Chvíli jezdil s 20 vteřinami náskoku, ale náporu balíku nemohl odolat. Hromadný dojezd v první etapě v Táboře vyhrál s jistotou Daniel Hoelgaard (Norsko – Etixx Continental cycling team) a v J. Hradci byl jeho triumf ještě výraznější. Ve spurtu za sebou ostatní soupeře nechal o několik sprinterských tříd. Zdá se, že norští vyhlášení spurtéři například Thór Hushovd, Alexander Kristoff či Edvald Boasson Hagen mají zdatného následovníka.

Žlutý trikot JE Temelín – Skupina ČEZ do Skandinávie

Na celkovém pořadí se tedy nic nezměnilo. Nor Borgersen vyhrál díky skvěle zajeté časovce a úžasně zvládnuté taktické bitvě na Šumavě. Polského jezdce Pawla Cieslika může mrzet ztráta, kterou nabral v úvodní etapě, kdy se neudržel po úniku v hlavní skupině. Avšak i celkové druhé místo jistě bere. Třetí skončil Němec Buchmann, jemuž je teprve 21 roků. On a jeho reprezentační tým

Okolo jižních Čech: Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě
Třetí ročník čtyřetapového mezinárodního závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ dokončilo celkem 112 jezdců.

parádně zajeli královskou etapu. Zároveň vyhrál i hodnocení mladých jezdců. Nejlepším Čechem je stejně jako loni Tomáš Bucháček, jenž obsadil konečné 10. místo, oproti minulému roku si pohoršil o pět příček. Jeho stáj Bauknecht-Author ovšem zvítězila v hodnocení družstev. Dvě výhry v dojezdech posunuly do čela bodovací soutěže D. Hoelgaarda, další jednadvacetiletý borec si odvezl zelený trikot a prémii 2660 eur. Nejvíce bodů v kopcích pobral Fiala. Díky subtilnímu členovi AC Sparta Praha alespoň jedna individuální trofej, a sice bílý trikot s červenými puntíky, zůstala na českém území. Do cíle se dostalo celkem 112 jezdců ze 132, kteří stáli na startu v Protivíně. Posledním klasifikovaným byl Diego Al-Hosfeldt z národního družstva Kataru, jenž na Borgersena nabral na 523,5 kilometrech ztrátu 45:04 min.

Výsledky – IV. etapa (Týn nad Vltavou – Jindřichův Hradec, 163 km): 1. Daniel Hoelgaard (Norsko – Etixx Continental cycling team) 3:47:28 hod. (ø 43,0 km/h), 2. Kenneth Van Rooy (Belgie – Lotto Belisol) +5, 3. Michal Kolař (Slovensko – reprezentace U23) +7, 4. Alexander Grad (Německo – Team Heizomat), 5. Jiří Polnický (ČR – Bauknecht-Author), 6. Erik Baška (Slovensko – reprezentace U23), 7. Berden De Vries, 8. Joey Van Rhee (oba Nizozemí – Cycling team Jo Piels), 9. Jef Van Meirhaeghe (Belgie – Lotto Belisol), 10. František Sisr (ČR – Team Dukla Praha) všichni +11.

Okolo jižních Čech: Otevřený norský šampionát pokračoval i v poslední etapě
Po Čechu Jiřím Hochmannovi (ASC Dukla Praha – UCI Continental) v úvodním, Francouzi Florianu Senechalovi (Etixx-Ihned) ve druhém, se v letošním III. ročníku závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ dočkal prvenství také sever Evropy zásluhou Nora Reidara Bohlina Borgersena (Team Joker). Na vítězném podiu v Jindřichově Hradci stojí ve žlutém trikotu. Vedle něho je vlevo Polák Pawel Cieslik (Bauknecht-Author), jenž skončil celkově druhý. Třeti pozici obsadil reprezentant Německa Emanuel Buchmann, který stojí vpravo v bílém trikotu pro nejlepšího mladého jezdce do 23 let.

Konečné pořadí (žlutý trikot JE Temelín – Skupina ČEZ): 1. Reidar Bohlin Borgersen (Norsko – Team Joker) 12:05:36 hod. (ø 43,29 km/h), 2. Pawel Cieslik (Polsko – Bauknecht-Author) +11, 3. Emanuel Buchmann (Německo – reprezentace) +16, 4. Stefan Poutsma (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) +18, 5. Alexis Guerin (Etixx Continental cycling team) +36, 6. Kamil Zieliňski (Polsko – Mexller) +49, 7. Maxim Pokidov (Rusko – Itera-Kaťuša) +51, 8. Hans-Jörg Leopold (Rakousko – Continental Team WSA Greenlife) +1:04, 9. Dries Van Gestel (Belgie – Lotto Belisol) +1:12, 10. Tomáš Bucháček (ČR – Bauknecht-Author) +1:26, 11. Truls Engen Korsaeth (Norsko – Team Joker) +1:36, 12. Artěm Nyč +1:44, 13. Alexandr Lobanov (oba Rusko – reprezentace) +1:53, 14. Kenneth Van Rooy (Belgie – Lotto Belisol) +2:18, 15. Daniel Turek (ČR – TJ Favorit Brno) +2:37, 16. Florian Bissinger (Německo – Continental Team WSA Greenlife) +2:38, 17. Luka Pibernik (Slovinsko – Radenska-Kuota), 18. Berden De Vries (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) oba +3:02, 19. Markus Hoelgaard (Norsko – Etixx Continental cycling team) +3:08, 20. Maxim Razumov (Rusko – Itera-Kaťuša) +3:13, 21. Jiří Polnický (ČR – Bauknecht Author), 22. Igor Frolov (Rusko – Itera-Kaťuša), 23. Jonas Koch (Německo – reprezentace) všichni +3:14, 24. Michal Schlegel (ČR – TJ Favorit Brno), 25. Elmar Reinders (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) oba +3:17.

Jezdci do 23 let – konečné pořadí (bílý trikot RVS): 1. Emanuel Buchmann (Německo – reprezentace) 12:05:53, 2. Alexis Guerin (Francie – Etixx Continental cycling team) +20, 3. Dries Van Gestel (Belgie – Lotto Belisol) +55, 4. Truls Engen Korsaeth (Norsko – Team Joker) +1:20, 5. Artěm Nyč +1:24, 6. Alexandr Lobanov (oba Rusko – reprezentace) +1:36, 7. Kenneth Van Rooy (Belgie – Lotto Belisol) +2:01, 8. Daniel Turek (ČR – TJ Favorit Brno) +2:21, 9. Luka Pibernik (Slovinsko – Radenska-Kuota) +2:45, 10. Markus Hoelgaard (Norsko – Etixx Continental cycling team) +2:52.

Bodovací soutěž – konečné pořadí (zelený trikot RBB Invest): 1. Daniel Hoelgaard (Norsko – Etixx Continental cycling team) 50, 2. Kenneth Van Rooy (Belgie – Lotto Belisol) 36, 3. Reidar Bohlin Borgersen (Norsko – Team Joker) 33, 4. Berden De Vries (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) 32, 5. Pawel Cieslik (Polsko – Bauknecht-Author) 29, 6. Stefan Poutsma (Nizozemí – Cycling team Jo Piels), 7. Maxim Pokidov (Rusko – Itera-Kaťuša) oba 27, 8. Emanuel Buchmann (Německo – reprezentace) 25, 9. Florian Bissinger (Německo – Continental Team WSA Greenlife) 23, 10. Kamil Zieliňski (Polsko – Mexller) 20.

Vrchařská soutěž – konečné pořadí (bílý trikot s červenými puntíky Jihočeský kraj): 1. Petr Fiala (AC Sparta Praha) 16, 2. Ondřej Bambula (ČR – ČEZ Cyklo Team Tábor) 12, 3. Wojciech Halejak (Polsko – Mexller) 10, 4. Josef Hošek (oba ČR – Bauknecht-Author) 8, 5. Stefen Poutsma (Nizozemí – Cycling team Jo Piels), 6. Frederik Frison (Belgie – Lotto Belisol) oba 7, 7. Florian Bissinger (Německo – Continental Team WSA Greenlife) 6, 8. Igor Frolov (Rusko – Itera-Kaťuša), 9. Maarten Craeghs (Belgie – Lotto Belisol) oba 5, 10. František Sisr (ČR – Team Dukla Praha) 4.

Družstva – konečné pořadí: 1. Bauknecht-Author (ČR) 36:21:00 hod., 2. Itera-Kaťuša (Rusko) +2:03, 3. Cycling team Jo Piels (Nizozemí) +2:06, 4. Rusko – reprezentace, 5. Team Joker (Norsko) obě +2:27, 6. Continental team WSA Greenlife (Rakousko) +2:47, 7. Etixx Continental cycling team (ČR) +2:49, 8. Německo – reprezentace +5:13, 9. Mexller (Polsko) +9:24, 10. A.S.D. Cycling Team FRIULI (Itálie) +9:25.

Roman Pišný

více sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L