-4 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Padají perseidy, přejte si něco

Pixmac000058171235_hvezdy2Meteorů, kterým říkáme „Perseidy“ nebo také „Slzy svatého Vavřince“ se letos opět dočkáme, stejně jako kterýkoli jiný rok. Nejvíce jich můžeme uvidět v noci z 12. na 13. srpna a zejména pak mezi půlnocí a cca 4. hodinou ranní – maximum je odhadováno na 2. hodinu nad ránem a očekáváme až 70 meteorů za hodinu.

Meteorický roj Perseid známe již dlouhou dobu, celých 1755 let.

Poprvé byly Perseidy popsány již v polovině 3 . století našeho letopočtu v době, kdy byl umučen svatý Vavřinec, což byl jeden z církevních hodnostářů strážících majetek Římské říše. Nedbal příkazu římského císaře Valeriána a místo aby mu tento majetek odevzdal, raději jej rozdal chudým. Popraven byl za to 10. srpna roku 258 a proslýchá se, že několik dní po popravě v noci z nebe padaly meteory jako třpytivé slzy. 

Jako astronomický úkaz popsal Perseidy ve druhé polovině 19. století italský astronom Giovanni Schiaparelli. Byl první na světě, kdo našel původ meteorů v kometách a navíc prokázal, že Perseidy pocházejí z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené roku 1862. Tato kometa oběhne Slunce jedenkrát za 134 let, její poslední návrat se odehrál roku 1992 a znovu ji naši potomci uvidí až roku 2126.

Perseidy nemusíme pozorovat vždy pouze přesně v výše zmíněné datum, můžeme je se s nimi setkat za jasné oblohy mnoho nocí mezi 17. červencem až 24. srpnem. Ale v době tzv. maxima, kdy Země prolétá nejhustější částí kometou zapomenutého oblaku, jich bývá vidět nejvíc. Tyto malé částečky hmoty, nejvíce o velikosti zrnka písku vlétají vysokou rychlostí – až 60 km/s – do naší atmosféry, v níž se třením o vzduch rozžhaví a zcela vypaří.

Nejlépe uděláte v době maxima, bude-li jasno, vyhledáte-li dostatečnou tmu, tj. nejlépe mimo město a budete pozorovat oblohu. Jistě uvidíte množství meteorů a zážitek z uklidňující noci plné „padajících hvězd“ se Vám navždy zapíše do srdce i duše…

Text: Jana Jirků, Hvězdárna Františka Nušla Jindřichův Hradec

Foto:
Hvezdy: hvězdná obloha legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz
Hvezdy 2: první prohlídková obraz m31 legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L