9.7 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

Parní vlaky na Vysočinu letos nevyjedou

Jindřichohradecké místní dráhy ruší jízdy nostalgických parních vlaků, které měly o letních prázdninách vozit turisty mezi Jindřichovým Hradcem a Kamenicí nad Lipou, resp. Černovicemi u Tábora. JHMD omezuje nákladný parní provoz, protože na něj připravené volné finanční prostředky musela vynaložit na ztráty z veřejné dopravy, kterou si Kraj Vysočina u JHMD objednal, ale které odmítá uhradit.

Parní vlaky na Vysočinu letos nevyjedouKrajské úřady jsou povinny zajistit pro své občany veřejnou dopravu. Dopravci, u nichž si zajišťování veřejné dopravy objednají a které přijmou závazek této veřejné služby, ze zákona náleží kompenzace ztrát. Jindřichohradecké místní dráhy mají závazky ve veřejné dopravě vůči Kraji Vysočina smluvně vázané do roku 2019, resp. 2024.

Zatímco národnímu dopravci Českým drahám doplácí kraje ztrátu z veřejné dopravy do výše zhruba 110 až 120 Kč, v případě JHMD se tato kompenzace pohybuje jen mírně nad 60 Kč za vlakokilometr. Ztrátu 30 Kč z každého ujetého kilometru proto musí JHMD hradit z obchodních aktivit. Nedostává se potom prostředků na parní provoz, který je podstatně nákladnější než u motorových lokomotiv.

Turisté proto letos nebudou mít na Vysočině příležitost svézt se historicky jedinečnými více jak sto let starými vlakovými soupravami. Podobné vozy si sice mohou prohlédnout jinde v některém z technických nebo dopravních muzeí, ani sebedokonaljeíší muzejní expozice však nenahradí autentický prožitek ze skutečné jízdy opravdickou krajinou. Takou jízdu zažijete letos jen na trati Jindřichův Hradec – Nová Bystřice, kde JHMD hodlá každodenní parní provoz o letních prázdnách udržet.

S ohledem na pravidelně vysoký zájem cestující veřejnosti doporučujeme zakoupit jízdenky v parních vlacích s dostečným předstihem na: http://jizdenky.jhmd.cz/

Jindřichohradecké úzkokolejky

Parní vlaky na Vysočinu letos nevyjedou

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L