10.2 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

Policie ČR: Alkohol a jízda městem na vysokozdvižném vozíku

Co všechno řešili státní policisté v uplynulých třech týdnech na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

 • Alkohol a jízda městem na vysokozdvižném vozíku

J.Hradec – Policisté muže zadrželi při činu.

Policie poutaDva podezřelí muži ( r.1994 a r.1996) společně, po předchozí domluvě a požití alkoholických nápojů, vstoupili na staveniště na sídl. Vajgar v J. Hradci a za účelem neoprávněného užívání motorového vozidla. Nejprve přistoupili ke zde zaparkovanému, uzamčenému nákladnímu vozidlu  TATRA 815 kdy za užití násilí vnikli do kabiny vozidla a po vytržení spínacích kabelů přívodního elektrického vodiče se pokusili  vozidlo tímto způsobem nastartovat, což se jim nepodařilo. Tímto jednáním způsobili škodu ve výši nejméně 2 500 korun.  Poté společně opět za účelem neoprávněného užívání motorového vozidla přešli na staveništi k zde odstavenému vysokozdvižnému vozíku, který po nastartování užili k jízdě, kdy jej řídil mladší ze spolupachatelů. Společně projeli okolo herny  na travnatý pruh před domem na sídl. Vajgar v Jindřichově Hradci, kde zapadli a pokoušeli se dále pokračovat v jízdě. Podezřelí byli na místě zadrženi hlídkou jindřichohradeckých policistů. Dechová zkouška přístrojem Dräger potvrdila u řidiče  přítomnost alkoholu  a to nejméně 1,70 promile alkoholu v dechu.  Po řádném zadokumentování případu převzali oba podezřelí muži ještě téhož dne 17. listopadu  sdělení podezření pro přečin neoprávněné užívání cizí věci a mladší pak pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

 • Hlavičkou do nosu atakoval rozhodčího

J.Hradec – Nová Bystřice – Fotbalovému trenérovi patrně “ ruply nervy“.

Podezřelý muž (r.1958), fotbalový trenér, dne 17. října v podvečerních hodinách  na fotbalovém hřišti v jedné z obcí na Novobystřicku,  veřejně, před dalšími nejméně 40 osobami zde přítomnými, fyzicky napadl poškozeného (r.1993), rozhodčího tohoto zápasu neboť se údajně domníval, že rozhodčí svou práci ne příliš dobře.  K rozhodčímu přistoupil a bez varování jej udeřil hlavou do kořene nosu, čímž mu způsobil zranění spočívající v kontuzy  nosu bez fraktury nosních kůstek. Zranění si vyžádalo lékařské ošetření na chirurgické ambulanci v J. Hradci, kdy  v souvislosti s otokem nosu měl poškozený  omezenou nosní průchodnost po dobu 7 dnů. Novobystřičtí policisté přečin úmyslné ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a přečin výtržnictví precizně zadokumentovali. Včerejšího dne převzal podezřelý muž a fotbalový trenér v jedné osobě sdělení podezření. Do dvou týdnů  stane před soudem.

 • Ženy okradly seniorku

J.Hradec – Lstí vnikly do domu- důchodkyně přišla o 40 000 korun.

Včerejšího dne, kolem poledne,  v Kardašově Řečici  vnikly  lstí dvě neznámé pachatelky do domu poškozené ( r. 1939 ). Pod záminkou vrácení přeplatku zdravotního pojištění ve výši 1 000 korun.  Jedna z pachatelek vstoupila s poškozenou do kuchyně domu, zde předložila dvoutisícovou bankovku a požadovala vrácení tisícikoruny, kterou poškozená vyndala z kredence, z peněženky. Zde měla uloženou finanční hotovostí ve výši 40 000 korun. Tisícikorunu předala podezřelé ženě, která poté odvedla pozornost poškozené tím, že se zajímala o vybavení domu. Následně pod záminkou, že nese razítko a potvrzení do domu vstoupila druhá pachatelka, která v obývacím pokoji sepisovala údaje poškozené, po jejichž sepsání obě pachatelky z domu odešly. Bezprostředně po jejich odchodu poškozená zkontrolovala svou peněženku a zjistila, že jí byla odcizena zde uložená finanční hotovost. Po pachatelkách přečinu krádeže a porušování domovní svobody intenzivně pátrají jindřichohradečtí kriminalisté.

Policie opětovně upozorňuje: Senioři nepodléhejte vidině výhry, přeplatku či koupi levného produktu přímo  u Vás doma, nevpouštějte cizí osoby do Vašeho obydlí. Svým bezpečným chováním předejdete možnému okradení!

 • Družku vydíral a zbil ji

J.Hradec – U lékaře ze strachu lhala.

Podezřelý muž ( r.1975) nejprve dne 8. září byl se svou družkou  na návštěvě u svých rodičů v obci na Třeboňsku. Zde mezi ním a družkou došlo ke slovní rozepři ohledně její údajné nevěry. Hádku poškozená vyřešila tak, že odešla pěšky do svého bydliště. Podezřelý poškozenou  dohnal na jízdním kole a opětovně pokračoval v jejím slovním napadání a když se s ním poškozená nebavila tak ji začal bít silnými údery pěstí zezadu do jejího  boku. Svým jednáním jí způsobil zranění spočívající ve zlomenině 6. – 9. žebra s dislokací, které jí významně omezovalo v běžném způsobu života po dobu 3. týdnů. Dne 10. září  poškozená svému druhovi řekla, že vzhledem k tomu, že ji zranění nepřestávalo bolet, se rozhodla, že navštíví  lékaře. Podezřelý jí údajně sdělil, že u doktora musí říci, že spadla ze stromu, nebo v případě, že řekne, že ji zbil on, tak ji zbije a dále jí vyhrožoval. Vzhledem k předchozímu  jednání druha a z obavy o své zdraví poškozená při návštěvě lékaře následující den  uvedla, že si zranění způsobila sama při pádu ze stromu. Jindřichohradečtí kriminalisté ve spolupráci s kolegy z obvodního oddělení Třeboň zahájili trestní stíhání podezřelého muže, který si dne 9. listopadu převzal sdělení obvinění pro trestné činy vydírání a úmyslné ublížení na zdraví. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody až na    čtyři léta odnětí svobody.

 • Pil a řídil

J.Hradec – Přes dvě promile alkoholu za volantem.

Dne 4. listopadu  řídil muž ( r.1969 ) z J.Hradce osobní automobil  Ford Transit, v obci  Děbolín ve směru od obce Matná, když byl ve 20:30 hodin u domu kontrolován hlídkou dopravních policistů. Při silniční kontrole se  řidič podrobil dechové zkoušce přístrojem Dräger, kdy  mu byla naměřena  hodnota nejméně 2,35 g/kg alkoholu. Dopravní policisté řidiči  na místě zadrželi řidičský průkaz a rovněž mu  zakázali další jízdu. Po zadokumentování případu převzal včerejšího dne řidič jenž porušil zákon sdělení podezření, neboť svým jednáním naplnil znaky trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Do dvou týdnů stane před soudem.

 • Vloupání do domu

J.Hradec – Šel po špercích, do trezoru se nedostal.

Z pátka na sobotu  vnikl za užití násilí do rodinného domu v Karašově Řečici  dosud neznámý pachatel. Prohledal všechny místnosti domu. Ze zásuvky toaletního stolku v ložnici odcizil é šperky ze žlutého kovu  v celkové hodnotě nejméně 70 500 korun. Ze skříní a stolků v domě vyházel oděvy a prádlo. Poté v šatní skříni nalezl příruční trezor na číselný kód, jenž  byl  pevně spojen s dřevěným dnem skříně a odcizit se jej pachateli naštěstí nepodařilo, přestože trezor poškodil. Dále poškodil dřevěnou a zděnou spodní část skříně, před skříní mramorovou dlažbu a v jednom z pokojů poškodil koberec. Spokojen se svým lupem  zmizel neznámo kam. Svým jednáním způsobil celkovou škodu ve výši nejméně 87 000korun. Po pachateli přečinu krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody i po odcizených špercích intenzivně pátrají jindřichohradečtí policisté.

 • Zaútočil na strážníky městské policie

J.Hradec -Byl ozbrojen mačetou, noži a vzduchovkou.

V měsíci srpnu si podezřelý muž (r.1989) sám  v noci,  patrně pod vlivem alkoholu a léků telefonicky přivolal hlídku Městské policie J. Hradec na adresu svého trvalého bydliště  s tím, že se zde údajně nachází psychicky narušený člověk, kterým je on sám a žádal Městskou policii o odvoz. Když na místo dorazili za několik minut dva strážníci městské policie, nestačili se divit. Muž, jenž žádal o odvoz byl ozbrojen mačetou a dvěma noži v pouzdře na opasku. Nabitou vzduchovkou při vycházení ze vrat domu ohrožoval  zakročující strážníky Městské policie. Na výzvu, aby jménem zákona odložil zbraň, měl namířit  vzduchovku na jednoho ze strážníků, ten pak nastříkal útočníkovi do očí pepřový sprej, druhý strážník poté  úderem služebního obušku srazil hlaveň vzduchovky k zemi a došlo k výstřelu. Strážníci vytrhli vzduchovku útočníkovi z ruky a odhodili ji stranou. Útočník však začal jednoho ze strážníků napadat. Když  při vzájemném zápase upadli na zem v průjezdu domu, přispěchal na pomoc druhý strážník, jenž  agresora zpacifikoval. Podezřelému byla přiložena služební pouta. Ke škodě na zdraví ani škodě na majetku nedošlo ani u strážníků Městské policie J.Hradec ani u podezřelého. Případ byl řádně zadokumentován a předán na kriminální policii a vyšetřování. Zde policejní komisařka včerejšího dne vypracovala usnesení  o zahájení trestního stíhání neboť agresor je podezřelý ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě soudem uznané viny hrozí muži až šest let odnětí svobody.

 • Vyhrožovala příteli zabitím

J.Hradec –Č.Velenice-Nožem jej řízla pod koleno a házela po něm židli.

Policisté ze  Suchdola nad Lužnicí zadokumentovali 30. srpna případ pokusu úmyslného ublížení na zdraví a nebezpečného vyhrožování.  Podezřelá žena (r.1997) v bytě svého přítele  v Českých Velenicích,  po předchozí slovní rozepři tomuto vulgárně nadávala a vyhrožovala mu zabitím. Poté vzala v obývacím  pokoji dřevěnou židli, kterou opakovaně hodila po poškozeném, přičemž došlo k poškození samotné židle, konferenčního stolku a tří kusů skleněných půllitrů na tomto stolku. Takto  způsobila škodu na věcech ve výši nejméně  990 korun. Následně vzala podezřelá  žena v kuchyni nůž a s tímto v obývacím pokoji zaútočila na poškozeného, kdy muže řízla v oblasti čéšky pravého kolene a způsobila mu řeznou ránu v délce dvou centimetrů.  Svým jednáním vzbudila u poškozeného důvodnou obavu o jeho  zdraví a život. Zranění si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici  v Rakousku a později u ošetřujícího lékaře poškozeného. Pracovní neschopnost vystavena nebyla.  I přesto, že se podezřelá žena svým jednáním dopustila hned dvou trestných činů, včerejšího dne policisté ze Suchdola nad Lužnicí případ odložili, neboť trestní stíhání je nepřípustné, neboť  poškozený nedal souhlas k trestnímu stíhání své přítelkyně.

 • Tablety a notebooky jsou pryč

J.Hradec – Vloupání do prodejny- škoda 280 000 korun.

Tuto neděli  před půlnocí  dosud neznámý pachatel vnikl po rozbití bezpečnostních dveří do prodejny v J. Hradci, kde překonal zabezpečovací zařízení  a odcizil  čtyři  notebooky a dvanáct tabletů různých značek. Svým jednáním způsobil poškozené společnosti  s.r.o. celkovou škodu ve výši nejméně 280 000 korun.  Škoda odcizením činí nejméně  100 000 korun a škoda poškozením ve výši nejméně 180 000 korun. Po pachateli přečinu krádeže a poškození cizí věci i po odcizené elektronice intenzivně pátrají jindřichohradečtí policisté.

 • Požár v bytě

Jindřichův Hradec – Starší žena se pravděpodobně udusila při požáru v bytě.

Nedělní odpoledne v Majdaleně začalo hořet v bytě prvního patra budovy. Na místo byly vyslány všechny složky Integrovaného záchranného systému. Hasiči po otevření bytu uvnitř nalezli tělo starší seniorky. I přes bezodkladné zahájení resuscitace se bohužel nepodařilo ženu zachránit, pravděpodobně se udusila kouřovými zplodinami. Na místo se dostavila výjezdová skupina Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Jindřichův Hradec. Kriminalisté společně s vyšetřovatelem Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje předběžně vyloučili cizí zavinění.. Pravděpodobnou příčinou požáru mohla být nesprávná manipulace s otevřených ohněm. Vyšetřovatelé však pracují i dalšími verzemi.
 • Lupič „ gentleman“ je ve vazbě

J.Hradec – Spolupráce obecního strážníka s kriminalisty přinesla své ovoce.

Jindřichohradečtí kriminalisté ve spolupráci s obecním strážníkem ze Strmilova a policisty z obvodního oddělení J. Hradec nyní „rozlouskli“ tvrdý oříšek. Od měsíce července tohoto roku docházelo ke zvýšenému nápadu vloupání do rekreačních objektů na Popelínsku, Strmilovsku a Bednárecku. Zatím neznámý pachatel vnikal do objektů vždy velmi ohleduplným způsobem, kdy se snažil na místě způsobit co nejmenší škodu. V rekreačních objektech si vařil, konzumoval jídlo a přespával. Na místě si zakouřil, avšak alkohol a to i značkový nechával bez povšimnutí. To je velmi neobvyklé pro pachatele tohoto typu trestné činnosti. Do rekreačních objektů často vnikal i okénkem formátu A4, což ukazovalo v mnoha skutečnostech na dětského pachatele. V napadených objektech po sobě pachatel vždy uklidil, umyl nádobí, zametl střepy z rozbitých skel a ustlal. Nezanechával nepořádek, odcizoval pouze potraviny, nebo drobné věci. Tudíž několik poškozených ani vniknutí do svého objektu policii neohlásilo, neboť jim vznikla pouze nepatrná škoda. Kriminalisté společně s obecním strážníkem skládali usilovně střípky do pomyslné mozaiky, až získali od svědků a poškozených pravděpodobný popis pachatele, který se na stejná místa vloupání i několikrát vracel. Policisté z OOP J. Hradec ve spolupráci s kriminalisty a obecním strážníkem Strmilova prováděli i nadále precizní pátrání po možném pachateli, zajistili množství stop, které policie vyhodnocovala. Na pomoc přizvali rovněž kynology se služebními psy, se kterými byla provedena pátrací akce, avšak pachatel nadále unikal. Z několika napadených objektů pachatel odcizil i jízdní kolo, se kterými se přemísťoval z místa na místo. Jeho „rajón“ se tím podstatně zvětšoval. Ve svých výletech takto zabrousil až k Suchdolu nad Lužnicí, do Českých Budějovic a na druhou stranu až na okres Pelhřimov, kde všude násilím vnikal do různých objektů. Škoda se vyšplhala na řádově několik desítek tisíc korun.
 Obecní strážník v době své služby objížděl místa se zvýšeným nápadem vloupání, prováděl kontroly rekreačních objektů a to jak sám, tak společně s policisty. Strážník při jedné ze svých obhlídek     kontroloval osobu – muže, která popisem a oblečením odpovídala popisu neznámého pachatele. Svůj poznatek ihned předal jindřichohradeckým kriminalistům, kteří zjistili, že osoba která byla obecním strážníkem kontrolována, byla téhož roku na jaře odsouzena v Č. Budějovicích k podmíněnému trestu odnětí svobody, za vloupání do různých objektů na Českobudějovicku. Pozoruhodný byl způsob provedení vloupání, jenž kriminalisty zaujal, neboť se shodoval se způsoby vloupání do rekreačních objektů na Jindřichohradecku. Po zjištění totožnosti pachatele bylo jen otázkou času, kdy spadne klec. Po krátké době byl pachatel dne 16.září 2015 zadržen   kriminalisty přímo na místě činu a to v jedné z rekreačních chalup v obci Bednáreček, kterou již v minulosti „navštívil“. Ke své trestné činnosti se po zadržení kriminalistům doznal. Policejní komisařka podezřelému muži ( r.1982) sdělila obvinění z trestných činů krádež a porušování domovní svobody. Rovněž vypracovala návrh na vzetí obviněného do vazby, pro 12 prokázaných skutků. Soud tento návrh akceptoval a tak pachatel putoval za mříže. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na pět let. V současné době jindřichohradečtí kriminalisté provádí další šetření ve spolupráci s kolegy z Pelhřimova, kdy je dokumentována další trestná činnost tohoto pachatele. V pátrání neustal ani obecní strážník ze Strmilova, jehož poznatky pomohly doobjasnit prozatím neohlášené vloupání do rekreační chaty u rybníka Komorník.

Zdroj: Policie ČR

Nejnovější články

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Příměstské tábory Svět Fantazie 2023

Miloslav L

Charita hledá dobrovolníky do nemocnice a centra sociálních služeb

Miloslav L