11.2 C
Jindřichův Hradec
25.03. 2023
Články

Policie ČR: Dvě tragické nehody a pobodání nožem

Co všechno řešili státní policisté v uplynulých třech týdnech na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Smrtelná nehoda u Jarošova nad Nežárkou

Jindřichův Hradec – Jarošov nad Nežárkou – Řidič, který havaroval na silnici I/23, svým zraněním na místě podlehl.

Sobotní den, 19. září 2015, přinesl další tragickou dopravní nehodu. Krátce před patnáctou hodinou přijal operační důstojník oznámení o dopravní nehodě na silnici I/23 v katastru obce Jarošov nad Nežárkou ve směru na Strmilov. Sedmatřicetiletý řidič jedoucí v osobním vozidle tovární značky Porsche zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení a sjel mimo komunikaci, kde narazil do betonového můstku. Muž při nehodě utrpěl zranění neslučitelná se životem a stal se tak 52. obětí dopravních nehod v Jihočeském kraji.
Příčinu a okolnosti této tragické dopravní nehody vyšetřují policisté Územního odboru Jindřichův Hradec.
  • Nožem bodl poškozeného hned dvakrát

J.Hradec – Notně popili a byli ve při.

20. září kolem 03:30 hodin, na travnatém porostu před kavárnou v Jindřichově Hradci podezřelý muž ( r.1948)   v podnapilém stavu, po předchozí slovní rozepři, bodnul poškozeného (r.1976)  do těla s sebou přineseným kapesním nožem. První útok vedl do spodní oblasti břicha, čímž mu způsobil ránu o hloubce 5 cm a podruhé bodl poškozeného zezadu do zad, čímž mu způsobil ránu opět o hloubce 5 cm.  Zranění poškozeného v oblasti břicha i zad si vyžádalo operativní zákrok v nemocnici v J. Hradci s prozatím nezjištěnou dobou  hospitalizace a následnou zatím neurčenou dobou  léčení. Na místo útoku se dostavila kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování, kdy podezřelý byl zadržen a umístěn v policejní cele při obvodním oddělení policie. Policisté podrobili poškozeného i pachatele dechové zkoušce. Oba muži „ nadýchali“  téměř tři promile. Policejní komisař předal podezřelému muži po vystřízlivění sdělení obvinění, neboť svým jednáním naplnil znaky trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a trestného činu výtržnictví. Po výslechu jej propustil ze zadržení na svobodu. V případě soudem uznané viny hrozí obviněnému  trest odnětí svobody až na deset let.
  • Tragická dopravní nehoda u Rodvínova

Jindřichův Hradec – Střet osobního vozidla a motocyklu.

Krátce před pátou hodinou odpolední dne 12. září 2015 došlo na hlavním silničním tahu I/23 v úseku od Jindřichova Hradce na obec Rodvínov k tragické dopravní nehodě, a to střetu osobního automobilu tovární značky Fiat Idea a motocyklu značky Yamaha. Obě vozidla jela ve směru od Jindřichova Hradce. Dle prvotního šetření ke střetu došlo v okamžiku, kdy řidič motocyklu předjížděl před ním jedoucí uvedené vozidlo, jehož řidič odbočoval vlevo na vedlejší komunikaci. Následkem střetu utrpěl řidič (51) yamahy zranění neslučitelná se životem, řidič (58) fiatu a jeho spolujezdec (14) utrpěli lehká poranění a byli převezení na ošetření do jindřichohradecké nemocnice. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu u řidiče osobního vozidla proběhla s negativním výsledkem.
Průběh, přesná příčina a míra zavinění nehody jsou předmětem následného šetření jindřichohradeckých dopravních policistů i kriminalistů. U řidiče motocyklu byla k objektivnímu zjištění všech skutečností nařízena soudní pitva.
Takováto situace bývá jednou z nejčastějších příčin tragických dopravních nehod mezi motorkáři a řidiči automobilů. Řidič motocyklu se stal v tomto roce již bohužel 49. obětí dopravních nehod na jihočeských silnicích. Věnujte proto nejen těmto situacím při řízeních svých vozidel maximální pozornost a mějte vždy na paměti pravidlo šťastného návratu.
  • Řidič autobusu nedal přednost

J.Hradec – Chodkyně utrpěla těžkou újmu na zdraví. (Hlasová schránka 974 233 116)

Dne 24. září kolem půl sedmé ranní v J. Hradci ve směru od kruhového objezdu u nákupního střediska Lidl, řídil podezřelý muž (profesionální řidič) autobus Mercedes-Benz. Po vjetí do prostoru křižovatky ulic Rezkova a místní komunikace ul. Nádražní, při odbočování vlevo, nedal přednost v jízdě protijedoucímu vozidlu Peugeot 206, který projížděl křižovatkou ulicí Rezkova v přímém směru od obce Kardašova Řečice ke kruhovému objezdu u nákupního střediska Lidl. Řidič Peugeotu 206 byl v důsledku hrozícího přímého střetu s autobusem donucen náhle změnit směr jízdy a to způsobem, že strhnul řízení svého vozidla Peugeot vpravo, kdy v důsledku toho najel s vozidlem na ostrůvek pro pěší.  Následně i přes intenzivní brzdění, narazil do zde stojící chodkyně ( r.1984 ), která v důsledku tohoto střetu utrpěla velmi vážná zranění, mimo jiné i těžký otřes mozku s předpokládanou dobou léčení nejméně 3 měsíce, v důsledku čehož byla žena přepravena letecky do nemocnice Č. Budějovice. Na vozidle Peugeot vznikla škoda nejméně 20 000 korun, na sloupu veřejné signalizace nejméně 15 000 korun a  na kufru poškozené škoda nejméně 2 000 korun. Na místo vážné dopravní nehody se ihned dostavili dopravní policisté společně s  kompletní výjezdovou  skupinou kriminální policie a vyšetřování. Dechové zkoušky na alkohol u účastníků nehody byly negativní.   Po precizním zadokumentování dopravní nehody převzal včerejšího dne podezřelý muž, profesionální řidič autobusu, z rukou policejního komisaře sdělení obvinění pro přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě soudem uznané viny hrozí obviněnému až čtyři léta odnětí svobody.
  • Oloupil přítelkyni a bil ji

J.Hradec –Ženu také omezoval na osobní svobodě. (Hlasová schránka 974 233 116)

Podezřelý muž (r.1989) dne 2.září 2015  v obci na Jindřichohradecku, nejdříve požadoval po poškozené (r.1991), aby mu dala částku 500 korun, když toto odmítla, tak se nejprve ve vozidle, se kterým  přijeli,  pokusil poškozené strhnout její kabelku z  ramene,  což se mu nepodařilo. V okamžiku, kdy poškozená  z tohoto vozidla již vystupovala, opět se podezřelý snažil strhnout  kabelku z jejího ramene,  přičemž ženu dvakrát udeřil pěstí do obličeje. Nakonec jí  kabelku vytrhl z jejích rukou.  S kabelkou vzal i finanční hotovost  500 korun a  mobilní telefon, včetně dokladů poškozené. Poté ženu od vozidla odstrčil a odjel pryč. Mobilní telefon později  zahodil do kukuřičného pole a peníze  užil pro svoji potřebu.
Dále podezřelý od 15.září do 19.září 2015 bránil  poškozené užívat osobní svobody pohybu tím, že poté co se vrátila z Č.Budějovic do obce na Jindřichohradecku, jí řekl, že se do Č. Budějovic už nevrátí s tím, že domov má u něho. Poté   musela poškozená po dobu čtyř dnů být s podezřelým  v jeho vozidle, ve kterém spali, jedli a jezdili po okolí obce na Jindřichohradecku. Během těchto dnů  podezřelý  poškozené opakovaně říkal, že nesmí nikam chodit, že jí nikam nepustí a neustále nad ní měl dohled. V průběhu této doby jí dva krát udeřil pěstí do obličeje a  nalezenou větví ze stromu jí udeřil přes ruku a do břicha. Dále jí strhl z prstů její ruky dva prstýnky z bílého kovu a z krku jí strhnul řetízek z bílého kovu, kdy tyto věci pak zahodil do lesního porostu u obce Horní Němčice, kde byly později nalezeny.  Poškozená, aby agresora  nevyprovokovala k dalšímu násilnému jednání uposlechla a v dané době s ním pobývala v jeho vozidle. Jednáním agresora utrpěla poškozená naštěstí „ pouze“ povrchové zranění bez nutnosti lékařského ošetření a následného léčení.
Po oznámení činu na policii byl dne 23.září 2015 podezřelý muž zadržen a umístěn do policejní cely při obvodním oddělení policie J. Hradec. Policejní komisař včerejšího dne agresora obvinil ze spáchání  trestných  činů loupež a omezování osobní svobody. Po výslechu jakožto obviněného jej ze zadržení propustil. V případě soudem uznané viny hrozí obviněnému muži až 10 let odnětí svobody.
  • S pervitinem za volantem ujížděl policistům

J.Hradec – Vozidlo skončilo ve stromě, řidič utekl do řeky-marně.(Hlasová schránka 974 233 116)

Včerejšího dne rozšířil policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování  trestní stíhání již obviněného muže ( r.1986), který je v  současné době ve výkonu trestu odnětí svobody. V té době podezřelý  dne 9. srpna v podvečerních hodinách řídil v J.Hradci,  motorové vozidlo Nissan Primera. Při  své  jízdě byl  spatřen hlídkou policistů z obvodního oddělení, jenž chtěla vozidlo zastavit prostřednictvím zapnutého výstražného rozhlasového zařízení s modrým světlem a nápisem „stop policie“. Řidič výzvu k zastavení  nerespektoval a snažil se s vozidlem před policejní hlídkou ujet vysokou rychlostí ulicí Václavská, kde odbočil do ulice Na Piketě. Zde s vozidlem vjel řidič na chodník pro chodce, přes který dále pokračoval přes travnatou plochu parku, projel mezi  lavičkou a vyvýšenou skruží kanalizace a po ujetí celkem téměř 80 metrů s vozidlem před restaurací  na sídlišti Hvězdárna čelně narazil do stromu. Podezřelý  vozidlo opustil a utekl až k řece Nežárce, do které skočil, avšak poté se zřejmě rozmyslel a  vrátil se na břeh, kde byl policisty ihned zadržen. Podezřelý muž byl podroben testu na přítomnost omamných a psychotropních látek testrem DrugWipe 5S, kdy  byla ve slinách řidiče zjištěna přítomnost drogy pervitin. Policisté dále zjistili, že řidič vozidlo řídil i přes soudem stanovený zákaz, který mu byl uložen rozsudkem Okresního soudu v J. Hradci do března 2017. Za spáchaný přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání si obviněný muž  pobude za mřížemi o nějaký čas déle.
  • Kdo ukradl traktor s pluhem

J.Hradec – Policisté žádají o pomoc. (Hlasová schránka 974 233 116)

Dosud neznámý pachatel dne 17. září kolem 21:00 hodiny odstranil  visací zámek na vjezdových vratech do zemědělského statku v obci Velký Ratmírov na Jindřichohradecku a vnikl do dvora statku. Zde nasedl do traktoru  Zetor, rz: JH 6053 se zapřaženým pluhem a s traktorem vyjel ze dvora, když  zavřel za sebou vrata. S odcizeným  traktorem odjel přes obec Studnice do obce Lodhéřov, kde traktor na silnici odstavil a utekl, čímž způsobil celkovou škodu ve výši 205 050 korun. Traktor s pluhem byl policisty na místě předán majiteli.
Jindřichohradečtí policisté žádají o pomoc každého, kdo se ve Velkém Ratmírově ve čtvrtek od 20:45 hodin do 21:30 hodin pohyboval pěšky, vozem nebo na kole a mohl si všimnout pohybu osob, vozidel nebo odstavených vozidel. Zvláště pak žádáme řidiče, kteří v uvedené době jeli po silnici z Velkého Ratmírova přes obec Studnice do obce Lodhéřov  a všimli si řidiče, jenž řídí traktor s pluhem, aby své informace předali jindřichohradeckým policistům na telefonní číslo stálé služby 974 233 700 nebo prostřednictvím linky 158.
Za veškeré Vaše podněty předem děkujeme.


  • Do prodejny vnikl nezvaný host

J.Hradec – Vypáčil co mohl a šel po penězích.

Za užití násilí vnikl neznámý pachatel do skladu potravin v areálu nemocnice v J.Hradci,  odkud se  dostal do prostor prodejny potravin. Prodejnu potravin prohledal, ale nic zde neodcizil. Pomocí nůžek a kleští na pečivo, jenž  nalezl v prodejně vypáčil skříňku  v kuchyňské lince, ze které vytrhl zde přišroubovanou uzamykatelnou pokladnu  s finanční hotovostí  a jednou stravenkou. Svým jednáním  způsobil celkovou škodu ve výši nejméně 25 114 korun. Z toho 10 020 korun na poškozených věcech a  15 094 korun na odcizených věcech. Po pachateli přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci intenzivně pátrají jindřichohradečtí policisté.

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L