Aktuálně

Policie ČR v okrese J. Hradec (10.1.2014 – 17.1.2014)

Úvěry si brali ty však nespláceli

J.Hradec – Manželé způsobili škodu za nejméně 374 000 korun.

Šedesátiletá žena a šestašedesátiletý muž, manželé,  v některých případech  každý sám a  a dílem ve spolupachatelství, v období od srpna roku 2007 do července roku 2010 ,  postupně uzavřeli smlouvy  celkem v deseti případech na poskytnutí úvěrů s různými společnostmi a to  v různé výši.  V žádostech o poskytnutí úvěrů uváděli nepravdivé údaje ohledně svých měsíčních splátek úvěrů a úmyslně zamlčeli skutečný rozsah svých závazků s úmyslem před poškozenými subjekty zatajit svoji špatnou finanční situaci, která jim nedovolí řádné splácení poskytnutých úvěrů. Poskytnuté úvěry řádně nespláceli a tímto jednáním společnostem způsobili škodu ve výši nejméně 374 006 korun. Policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce, z oddělení hospodářské kriminality precizně zadokumentovala jejich trestnou činnost. Dne 13. ledna 2014 vypracovala usnesení o zahájení trestního stíhání manželů, které již oba převzali. Nyní jsou oba trestně stíháni pro trestný čin úvěrový podvod. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě soudem uznané viny hrozí oběma obviněným  trest odnětí svobody až na pět let.(16.1.)

Nekradl poprvé

J.Hradec – Z návštěvy si odnesl mobil, jinde odcizil notebook.

Třicetiletý podezřelý muž dne 7. ledna ve večerních hodinách, na pokoji ubytovny v J. Hradci , kam byl pozván  poškozenou , odcizil mobilní telefon se SIM kartou, čímž vznikla poškozené   škoda v celkové výši nejméně  9 150 korun. Dále podezřelý dne 13.ledna odcizil  z neuzamčené skleněné skříňky v provozovně v J. Hradci  netbook v originálním kartonovém balení v hodnotě nejméně 3 000 korun  ku škodě poškozeného. Podezřelý se uvedeného jednání dopustil přesto, že byl rozhodnutím Okresního soudu Jindřichův Hradec  ve spojení s rozhodnutím Krajského soudu Č. Budějovice potrestán  mimo jiné  pro přečin krádeže  k výkonu trestu odnětí svobody nepodmíněně v délce 24 měsíců.  Jindřichohradetí policisté přečin krádeže zadokumentovali. Včerejšího dne převzal pachatel sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán na svobodě v režimu zkráceného přípravného řízení. V případe soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.(16.1)

Tragická dopravní nehoda u obce Pleše

J.Hradec – Zbytečně vyhasly tři lidské životy. ( Hlasová schránka 974 233 116)

Rozloučení s tragicky zesnulými basketbalistyVčerejšího dne kolem 18:00 hodiny večerní došlo na Jindřichohradecku k tragické dopravní nehodě, při které zbytečně vyhasly tři mladé lidské životy. Třiadvacetiletý řidič ze Svitavska řídil   osobní motorové vozidlo  Škoda Superb. Při projíždění mírné levotočivé zatáčky, 600 metrů za obcí Pleše ve směru na obec Doňov, pravděpodobně nepřizpůsobil dostatečně rychlost jízdy zejména svým schopnostem, dopravně technickému stavu pozemní komunikace a jiným okolnostem, které je možno předvídat.  V důsledku toho na mokrém povrchu vozovky nezvládl řízení vozidla. Najel na pravou krajnici, následně vjel do pravého příkopu vedle vozovky. Zde vozidlo ujelo nejméně sto metrů, přitom narazilo do ocelových svodidel a do betonové konstrukce propustku. Poté vozidlo dostalo smyk, převrátilo se na pravý bok a následně střechou narazilo do stromu, který stál sedm metrů vpravo od vozovky.
Při této tragické dopravní nehodě řidič i   jednadvacetiletý  spolujezdec  z Českobudějovicka sedící  vedle řidiče a  devatenáctiletý spolujezdec z Táborska sedící na zadním sedadle utrpěli  těžká mnohočetná zranění neslučitelná se životem, kterým všichni tři na místě dopravní nehody podlehli. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Škoda Superb ve výši nejméně  200 000 korun, která je v tomto případě skutečně zanedbatelná. Škoda  na ocelovém svodidle ve výši nejméně  25 000 korun  a na betonové konstrukci propustku ve výši nejméně 5 000 korun. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě kriminalisty ani dopravními policisty v průběhu ohledání zjištěna. Zimních  pneu bylo na vozidle užito, hloubka dezénu  v normě. Vozidlo policisté zajistili  pro účely dalšího odborného zkoumání. U zemřelých  byla policejním komisařem nařízena soudní pitva. Přesná příčina a průběh dopravní nehody je i nadále v šetření jindřichohradeckých kriminalistů.(15.1.)

Odběr krve prokázal 2,73 promile.

J.Hradec – Zmocnil se vozidla a havaroval.

Třicetiletý podezřelý muž se   dne 21. prosince loňského roku, se bez vědomí majitele, neoprávněně zmocnil vozidla Peugeot Partner a následně po požití většího množství alkoholu, aniž by byl připoután bezpečnostním pásem, řídil vozidlo po silnici ve směru od J. Hradce na Třeboň. Před obcí Horní Žďár při projíždění pravotočivé zatáčky pravděpodobně dostal smyk, vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do stromu. Při nehodě došlo k lehkému zranění podezřelého  a jeho spolujezdce, se kterým byli převezeni vozidlem ZZS do Nemocnice J. Hradec. Dechové  zkoušce se podezřelý nebyl schopen podrobit a s jeho souhlasem byl u něho proveden odběr krve na alkohol, který prokázal hodnotu 2,73 g/kg alkoholu v krvi. Řidič neměl u sebe řidičský průkaz a spolujezdec nebyl za jízdy připoután na sedadle bezpečnostním pásem. Na vozidle  vznikla škoda  poškozením ve výši  nejméně 250 000 korun. Včerejšího dne si převzal podezřelý muž z rukou dopravních policistů v J.Hradci sdělení podezření, neboť se svým jednáním dopustil přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nyní je trestně stíhán na svobodě v režimu  zkráceného přípravného řízení.

Kdo poškodil fotovoltaické panely

J.Hradec – Škoda činí 75 000 korun.

Dosud neznámý pachatel v době od 27. prosince 2013 do 2. ledna 2014  v Jindřichově Hradci, m.č. Otín na spojovací komunikaci Otín -Jindřiš, poškodil pět krajových kusů fotovoltaických panelů. Za pomoci kamene rozbil sklo na panelu a tím je vyřadil z provozu. Společnosti, které je majitelem, tak způsobil pachatel škodu poškozením v celkové výši nejméně 75 000 korun. Případem poškození cizí věci se zabývají jindřichohradečtí policisté, kteří po pachateli usilovně pátrají.

Ponechal klíčky v zámku vozu

J.Hradec – Třeboň – Mercedes i s nářadím a notebookem je pryč.

Ze soboty na neděli se dosud neznámý pachatel v   obci Lomnice nad Lužnicí, před domem na místní komunikaci, zmocnil za pomoci klíče ponechaného v zámku  neuzamčeného vozidla  Mercedes Benz  černé barvy  v hodnotě nejméně 40 000 korun a  s ním odjel neznámo kam s úmyslem jej přechodně užívat. Současně s vozidlem odcizil v zavazadlovém prostoru vozidla uložené autoopravárenské nářadí, měnič napětí či  autokompresor  v celkové hodnotě nejméně 10 000 korun. Dále odcizil ze zadního sedadla vozidla notebook s elektronickou diagnostikou v hodnotě nejméně 50 000 korun. Svým jednáním tak  majiteli vozidla způsobil celkovou škodu ve výši nejméně 100 000 korun. Třebonští policisté se přečinem krádeže i přečinem  neoprávněné užívání cizí věci intenzivně zabývají a po pachateli pátrají.

Kdosi se vloupal do třech rekreačních chalup

J.Hradec – Suchdol nad Lužnicí – Odcizil zlaté šperky, dalekohled či potraviny.

Prozatím dosud neznámý pachatel  se z úterý na středu za užití násilí vloupal celkem do tří rekreačních objektů v k.ú. obce Cep poblíž Suchdola nad Lužnicí. V prvním případě v domě prohledal všechny místnosti a odcizil z ložnice cestovní kufr na kolečkách, zlaté šperky, dalekohled, fotoaparát a svítilnu. Z  kuchyně pak odcizil  různé potraviny. Dům poté opustil přístupovou cestou. Cestovní kufr s potravinami a fotoaparátem byl následně nalezen hlídkou policie v lesním porostu za domem. Škoda, kterou v tomto případě způsobil činí nejméně 15 600 korun.  Ve druhém případě   z rekreační chalupy odcizil různé potraviny a dále způsobil škodu poškozením dveří. V posledním třetím případě pak rozbil skleněnou výplň okna u rekreační chalupy  a odcizil dosud nezjištěné věci.  Majitelé z obou výše uvedených chalup   k poškození zařízení a odcizení věcí  do současné doby nepodali  policistům vysvětlení.  Případem krádeže a porušováním domovní  svobody se intenzivně zabývají policisté z obvodního oddělení Suchdol nad Lužnicí, kteří po pachateli usilovně pátrají.(12.1)

Vozidlo řídil i přes zákaz

J.Hradec – Třeboň – Byl policisty kontrolován a odhalen.

Třicetiletý podezřelý  muž včerejšího dne kolem 18:00 hodin řídil osobní automobil Škoda Forman  po místní komunikaci v ulici Na Chmelnici v Třeboni. Byl zastaven a kontrolován hlídkou Městské policie Třeboň v místech u Domu Dětí. Vozidlo řídil i  přesto, že mu byl Okresním soudem České Budějovice uložen trest zákazu řízení všech motorových vozidel a rovněž  mu bylo odňato příslušné oprávnění. Přivolaní policisté z obvodního oddělení Třeboň si případ převzali a včerejšího dne řidiči předali  sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání na svobodě.(10.1.)

 

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová