-4 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Policie ČR: Rakouský trezor ve sněhu, smrt bezdomovců a rozchod se zlomeným nosem

Co řešili státní policisté v lednu na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Odcizili trezor v Rakousku

J.Hradec – Nová Bystřice – Pachatele i trezor ukrytý ve sněhu policisté vypátrali.

Dne 19. ledna v dopoledních hodinách požádali rakouští kolegové české policisty o spolupráci při pomoci v pátrání po odcizeném trezoru ve městě Kautzen. Rakouská hlídka policie sledovala stopy od vozidla až ke státní hranici u obce Staré Město pod Landštejnem s tím, že stopy pokračují dále do vnitrozemí ČR. Na místo záchytu stop ihned vyjela hlídka policistů z Nové Bystřice. Policisté při širším ohledání dané lokality zpozorovali u křižovatky Staré Město pod Landštejnem – Veclov ve sněhu patrné stopy, jenž je dovedly až k hromadě sněhu, ze které vyčuhoval z části paletový vozík na němž byl přikurtovaný a téměř zahrabaný předmět připomínající trezor. Po příjezdu kriminalistického technika na místo byl nalezený trezor, jenž byl nepoškozen a uzavřen, policisty vyhrabán a zajištěn. Novobystřičtí policisté ve svém úsilí vypátrat možné pachatele krádeže trezoru vytrvali a jejich houževnatost přinesla téhož dne večer „své ovoce“. Další hlídka novobystřických policistů uviděla vozidlo s německou poznávací značkou, ve kterém byli muži cizinci (r. 1995 a r. 1974), které policisté zajistili a dále provedli ohledání jejich vozidla. Ve vozidle byly věci pocházející z trestné činnosti a nebylo pochyb o tom, že cizinci jsou možnými pachateli krádeže trezoru.. Policisté podezřelé muže zadrželi a informovali rakouské kolegy. Byl vydán Evropský zatýkací rozkaz rakouskými policisty. Možné pachatele převzalo do kompetence krajské státní zastupitelství z Č.Budějovic k dalším úkonům o vydání (tzv. extradici) dožadujícímu státu.

  • Úmrtí ve volném terénu

Jindřichův Hradec – V sobotu byli nalezeni dva muži v lesním porostu bez známek života.

Dva případy úmrtí ve volném terénu na Jindřichohradecku vyšetřují dle věcné příslušnosti kriminalisté z oddělení obecné kriminality Územního odboru Jindřichův Hradec.

V sobotu 21. ledna po 15:00 hod., byl v lesnatém porostu v jindřichohradecké místní části Otín nalezen muž (roč. 1963), který nejevil známky života. Na místo byli vysláni policisté obvodního oddělení Jindřichův Hradec a posléze i koroner. Ten po ohledání těla zemřelého muže stanovil zástavu srdce z chladu a nařídil zdravotní pitvu. Následně bylo tělo převezeno pohřební službou.

Asi za dvě hodiny nalezli strážníci městské policie v lokalitě Dolní Skrýchov tělo ležícího muže (roč. 1961) ve stanu, který nejevil známky života. Přivolali své kolegy z obvodního oddělení Jindřichův Hradec, kteří postupovali stejně jako v prvém případě. Zajistili místo a přivolali koronera. Ten po ohledání těla stanovil otravu oxidem uhelnatým a srdeční zástavu a nařídil zdravotní pitvu.

  • Žena oznámila rozchod a odnesla si zlomený nos

J.Hradec – Třeboň -Muž ženu napadl pěstmi.

Podezřelý muž (r.1953) v prosinci 2016 v interiéru rodinného domu v obci na Třeboňsku poté, co mu družka oznámila, že od něho odchází ji bez varování fyzicky napadnul. Oběma rukama ženu strčil, následkem čehož poškozená upadla na postel, kdy poté si na ženu sedl a pěstmi obou rukou jí silou opakovaně udeřil do obličeje. Po celou dobu útoku na ní stále měl vulgárně křičel. Poškozená v důsledku napadení utrpěla mimo jiné zlomeninu nosních kůstek s dobou léčení nejméně 6 týdnů. Třeboňští policisté přečin ublížení na zdraví řádně zadokumentovali. Podezřelý muž si převzal včerejšího dne sdělení podezření a nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Zpronevěra peněz

J.Hradec – Zaměstnankyně schodek zakrývala.

Podezřelá žena ( r.1970) v prosinci 2016 v obci na Jindřichohradecku, která pracovala jako pracovnice poštovní přepážky si se záměrem získat neoprávněný majetkový prospěch z pokladní hotovosti hlavní pokladny neoprávněně přisvojila finanční hotovost ve výši 125 000 korun, kterou používala pro vlastní potřebu. Své jednání před zaměstnavatelem měla zakrývat, aby konečná pokladní hotovost souhlasila s výčetkou a stav pokladny byl tak vyrovnaný. Podezřelá žena svým jednáním způsobila škodu svému zaměstnavateli ve výši právě 125 000 korun. Případ zpronevěry převzali jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminalisty. Policejní komisař vypracoval usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelé ženy. V případě soudem uznané viny jí hrozí až pět let odnětí svobody.

  • Prodejci drog odhaleni

J.Hradec – Zásahová jednotka s kriminalisty zadržela tři osoby.

Dva muži (r.1993 a r.1980) a jedna žena ( r.1994) měli v období od 1 . ledna 2016 do 9. ledna 2017 na různých místech Jindřichohradecka neoprávněně prodávat, nabízet či jinak opatřovat omamnou a psychotropní látku pervitin a marihuanu, v celkem desítkách případů v množství větší než malém dalším uživatelům OPL a z této činnosti měli mít celkový finanční prospěch ve výši několik desítek tisíc korun. Dne 10. ledna 2017 byla trojice podezřelých osob zadržena policisty ze zásahové jednotky KŘP Č. Budějovice a předána jindřichohradeckým kriminalistům. U dvou podezřelých osob byly provedeny domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků, při kterých policisté ze zásahové jednotky společně s kriminalisty a psovody se služebními psy zajistili omamné a psychotropní látky. Podezřelé osoby byly umístěny do policejních cel. Dne 11. ledna všichni tři podezřelí převzali z rukou policejního komisaře sdělení obvinění pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policejní komisař rovněž vypracoval podnět k návrhu na vzetí jednoho z mužů a ženy do vazby. Soud důvody vazby neshledal. Všichni tři obvinění jsou trestně stíháni na svobodě a v případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až deset let.

  • Vloupání do božího stánku

J.Hradec – Farář přišel o řetízek s křížkem i o peníze církve.

O tom, že se zloději  nezastaví před ničím se přesvědčil v pátek s datem třináctého, i farář (cizinec) z jedné fary na Jindřichohradecku. Zde dosud neznámý pachatel vypáčil vstupních dřevěné dveře fary a vnikl do budovy fary. Zde se dostal až  k bytu faráře, kde klíčem ponechaným v zámku odemkl vstupní dveře. Byt prohledal  a faráři odcizil řetízek ze žlutého kovu s přívěškem křížku i finanční hotovost ve výši 2 200 korun ku škodě církve. Celkem tak napáchal škodu za nejméně 14 000 korun. Po pachateli přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody intenzivně pátrají jindřichohradečtí policisté.

  • Těžké ublížení na zdraví

J.Hradec – Kláda vypadla z drapáku nakladače přímo na muže.

Jindřichohradečtí kriminalisté nyní prošetřují případ těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti ze dne 6. ledna tohoto roku. Podezřelý  muž (r.1980) kolem 13:30 hodiny měl při nakládání dřevní kulatiny na vyvážecí vůz připojený za traktorem, v lesním porostu u Hostějevsi na Jindřichohradecku, neopatrně manipulovat s dřevěnou kládou, když došlo k jejímu uvolnění z drapáku nakladače a následnému pádu na poškozeného, který v ten okamžik odřezával z pokáceného stromu větve. Při tomto poškozený utrpěl těžká zranění mimo jiné trauma hlavy a různé četné zlomeniny. Zranění si vyžádalo ošetření poškozeného v nemocnici J.Hradec a převoz do nemocnice České Budějovice, kde je nyní hospitalizován s  předpokládanou dobou léčení několik měsíců. Na místo události se ihned dostavila kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování z J. Hradce  i hlídka policistů z obvodního oddělení. Po zadokumentování  případu a zajištění stop na místě samém se budou jindřichohradečtí kriminalisté těžkým ublížením na zdraví  z nedbalosti i nadále intenzivně zabývat.

  • Podvod na internetu

J.Hradec – Psa rasy Shiba Inu nedostala, přišla o téměř 60 000 korun.

Mladá žena přišla osobně na stálou službu policie v J.Hradci podat trestní oznámení na dosud neznámého pachatele, který v době od 28. prosince 2016 do 7. ledna 2017 prostřednictvím internetového inzerčního portálu, pod záminkou prodeje psa rasy Shiba Inu a uhrazení poplatků souvisejících s přepravou psa z Berlína do Jindřichova Hradce, od ní vylákal přes 59 600 korun. Neznámý „prodejce“ psa si peníze nechal od poškozené zaslat přes společnost do Francie na smyšlené jméno, přičemž psa rasy Shiba Inu do dnešního dne nedodal, peníze poškozené nevrátil a ukončil se ženou emailovou komunikaci. Jindřichohradečtí policisté přečin podvodu zadokumentovali a nyní je čeká nelehký úkol ustanovit osobu pachatele. Koupě psa v hodnotě kolem 5 000 korun se tak mladé ženě výrazně prodražila.

Jindřichohradecká  policie opět  varuje: Občané podvodů  na  internetových  portálech stále přibývá!

Než se  rozhodnete  pro koupi prostřednictvím internetového portálu, vyhledejte  časový úsek po který je prodejce zaregistrován na příslušném inzertním portálu. Jestliže dojde ke stížnostem občanů na neseriózního inzerenta, tak správce portálu ukončí možnost obchodování danému prodejci.

Je vhodné nezasílat peníze předem, ale až na základě dobírky při převzetí požadované zásilky!!!

Podvody páchané prostřednictvím internetu  mají vzestupnou tendenci, jejich zadokumentování je mnohdy velmi složité, rovněž tak je nelehký úkol policie, pachatele této trestné činnosti vypátrat  a v rámci úkonů trestního řízení i obstarat důkazní materiál, který jej  z jeho páchaných  skutků usvědčí!

  • Těžká újma na zdraví

J.Hradec – Roztlačoval s „UNC“ traktor s vlekem, traktor s traktoristou se převrátil.

Podezřelý muž (r.1969) dne 31.října 2016 v areálu společnosti na Dačicku, při provádění prací v živočišné výrobě, roztlačoval za pomoci pracovního stroje „Samojízdného kompaktního nakladače (tzv. UNC)“ jízdní soupravu traktoru Zetor s připojeným vlekem, na kterém byla naložena chlévská mrva. Traktor Zetror v okamžiku roztlačení obsluhoval traktorista, přičemž se souprava v důsledku roztlačením dala do pohybu a došlo ke zpříčení traktoru před připojeným vlekem a jeho převrácení na bok. Poškozený traktorista tak utrpěl těžkou újmu na zdraví a to mnohačetné otevřené poranění kotníku a nohy s dobou léčení do 1. ledna 2017. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce včerejšího dne vyhotovil usnesení o zahájení trestního stíhání. Podezřelý muž bude trestně stíhán pro přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L