Aktuálně

Policie ČR – Úplatkářství a zneužití pravomoci úřední osoby

J.Hradec – Kriminalisté slaví úspěch – tři pachatelé čekají na vazbu.( Hlasová schránka 974 233 116)

Policie ČRNejméně od ledna do konce září tohoto roku čtyři pachatelé spolupracovali na sofistikované trestné činnosti, kterou odhalili jindřichohradečtí  kriminalisté. Jedním z pachatelů je také zkušební komisař jednoho z městských úřadu Hradeckého okresu, dále tlumočník do jazyka německého, majitel autoškoly a zprostředkovatel potencionálních uchazečů. Ti společně po předchozí vzájemné dohodě, v řádech desítek případů, zajišťovali žadatelům o příslušná řidičská oprávnění bezproblémový výkon závěrečných zkoušek. Tyto zkoušky z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel zařizovali i přesto, že nebyla zajištěna řádná předchozí výuka a výcvik v autoškole, která přesto výuku osob vykazovala.
Jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality rozplétali střípky této mozaiky nejméně půl roku ve spolupráci s úzkým vedením městského úřadu, který poskytl kriminalistům maximální součinnost. Role zkušebního komisaře v případu byla překvapením i pro úředníky města.
Nyní tedy spadla pomyslná klec a začátkem tohoto týdne kriminalisté provedli zadržení podezřelých osob a následně provedli domovní prohlídky v bydlištích třech z nich. Nalezli písemné důkazy o kvalifikované, rozsáhlé, propracované a skryté trestné činnosti podezřelých.
Téhož dne policejní komisař z kriminální služby obvinil zkušebního komisaře ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu přijetí úplatku. V jeho případě jde o závažné zločiny, za což mu v případě soudem uznané viny, hrozí trest odnětí svobody až na deset let.
Učitele autoškoly obvinil vyšetřovatel z účastenství na zločinu zneužití pravomoci úřední osoby ve formě pomoci a přečinu přijetí úplatku.
Tlumočníka obvinil z účastenství na zločinu zneužití pravomoci úřední osoby ve formě pomoci.
Posledního pachatele, který zajišťoval či zprostředkovával potencionální zájemce, obvinil vyšetřovatel z účastenství na zločinu přijetí úplatku ve formě pomoci.
Na tři obviněné podal vyšetřovatel státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jejich vzetí do vazby.  O uvalení vazby rozhoduje v těchto hodinách Okresní soud.

 

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová