14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
Články

Poslední dva týdny pro expozici JHMD „Železnice hrou“

Expozice Jindřichohradeckých místních drah nazvaná „Železnice hrou“ vznikla jako součást Výstavního domu Stará radnice. S koncem turistické sezony se však návštěvníkům celý objekt uzavře a expozice, kterou za dva měsíce prázdninového provozu navštívilo na dva tisíce osob, ve své původní podobě 1. listopadu 2015 skončí.

Poslední dva týdny pro expozici JHMD "Železnice hrou" Už samotný název „Železnice hrou“ napovídá, že na rozdíl od v loni otevřeného Regionálního úzkokolejného muzea v Nové Bystřici je tato expozice zaměřena na železniční odborníky, ale na hravé návštěvníky, především na děti.

První z místností je zasvěcena vozovému parku jindřichohradeckých lokálek, druhá drážnímu provozu a třetí železničnímu modelářství. Drážní atmosféru podbarvují zvuky jedoucího vlaku, jež se linou z reproduktorů, stejně jako charakteristické pachy dehtu z železničních pražců.

Poslední dva týdny pro expozici JHMD "Železnice hrou" Bližší informace o lokomotivách, vozech, tratích a zastávkách naleznou zájemci v informačním kiosku s dotykovou obrazovkou. Díky internetovému propojení s webovými stránkami JHMD si odtud můžete naplánovat skutečný výlet úzkokolejkou, rezervovat si jízdenku, nebo ubytování na nádraží.

Vedle prohlížení autentických předmětů se zde posadíte za věrnou kopii ovládacího pultu dieselové lokomotivy a před monitorem s nasnímaným záznamem z bystřické trati si vyzkoušíte roli strojvedoucího. Výroba tohoto exponátu patřila k technicky i finančně nejnáročnějším. JHMD investovaly do expozice bezmála 140 tisíc Kč a zhruba 500 pracovních hodin. Vedle vlastních předmětů zapůjčilo do expozice své sbírkové předměty dalších 12 institucí a soukromých sběratelů, mezi nimi Muzeum technických hraček, firmy Merkur, Detoa, Seva, Walachia, DK Model a chráněná dílna V růžovém sadu. S přípravou exponátů pomáhali členové kroužku Papírový modelář při Poslední dva týdny pro expozici JHMD "Železnice hrou" Domě dětí a mládeže v Jindřichově Hradci, MUDr. Jakub Likovský, PhD. a odborný konzultant Petr Kubát. „Jejich vstřícnost a aktivního přístup jsou na výsledné podobě naší expozice, myslím, jasně znát.“ vyjadřuje své uznání za JHMD PhDr. Pavel Matlas, PhD., autor libreta výstavy.

Některé ze zapůjčených exponátů patří mezi opravdové skvosty. Svědčí o tom i enormní zájem o jejich další vystavování. Proto nebylo možné dojednat jejich zapůjčení na delší dobu než na jedinou sezonu. Již koncem října se některé modely budou z Jindřichova Hradce stěhovat na další výstavy. Do dalšího roku projde proto expozice JHMD řadou změn.

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L