Aktuálně

PreveDent: Prevence je lepší než vrtání

Cílem zubní profylaxe, často nazývané také preventivní zubní lékařství nebo stomatologická prevence, je zabránit, popř. zredukovat výskyt nových nemocí. K zubní profylaxi patří preventivní opatření, která mají zamezit vzniku onemocnění zubů, dásní a závěsného aparátu.

PreveDent - zubní klinika pro děti a dospělé PreveDent - zubní klinika pro děti a dospěléZdraví začíná v ústech

Naše zuby jsou stále v nasazení: žvýkání, kousání, mluvení nebo usmívání se – bez zubů to nejde. Měly by být pěkné, pokud možno bílé a bez mezer – poté mohou také přispět k atraktivnímu vzhledu. A udržet zuby a dásně trvale zdravé by vlastně ani nemělo být tak těžké – koneckonců přichází naše zuby na svět v normálním případě zdravé. Teprve špatnou ústní hygienou, špatnou výživou, stresem nebo kouřením sami prohrajeme ideální základ pro “zuby zdravé po celý život”. Ale nejen to: protože zubní kaz a parodontitida jsou infekční onemocnění, mohou vést také k jiným těžkým onemocněním, riskujeme navíc ještě naše zdraví. Při včasné zubní profylaxi to ovšem nemusí dojít tak daleko.

Z aktuálních studií k německému zdraví dutiny ústní vyplývá jasná tendence: stále více dospělých – a zde nesmírně vysoký podíl seniorů – trpí chronickým zánětem závěsného aparátu zubů, parodontitidou, laicky nazývanou také parodontóza. Krvácení z dásní, zarudnutí a otoky jsou první poplašné signály. Hrozí záněty, vyvolané bakteriálními zubními povlaky, které se rády usazují mezi zuby a okrajem dásní. Jestliže se tento tzv. “plak” neodstraní, vyhledají si bakterie svou cestu do hlubších vrstev dásní a způsobí tam parodontitidu, zánět závěsného aparátu zubů. Tělo se brání a produkuje enzymy, které sice napadají bakterie, ale také samotné dásně. Bez léčby hrozí zničení vaziva a čelistní kosti – a nakonec vypadání zubů.

Poslední vědecké výzkumy dokládají, že onemocnění v dutině ústní mohou zvýšit riziko pro určitá všeobecná onemocnění. Je to způsobené infekcí, která se z úst šíří do celého těla. Vždyť ústa jsou branou do našeho těla a my hned na začátku necháváme „odpadkový koš“. Řeč je například o vzájemném působení mezi parodontitidou a onemocněními dýchacích cest a zvýšeným rizikem srdečního infarktu či záchvatu mrtvice. Důsledky parodontitidy mohou zhoršit onemocnění cukrovkou. U těhotných žen existuje nápadná souvislost mezi onemocněním závěsného aparátu zubů a mírou předčasných porodů a nízkou porodní hmotností. Naopak cukrovka, oslabený imunitní systém a kouření zvyšují riziko onemocnění zubů a dásní.

Komu není lhostejné jeho zdraví, musí zubům a dásním věnovat zvláštní pozornost. A to je více než “nezapomenout si vyčistit zuby po jídle”. Bezpodmínečně k tomu patří cílená prevence.

  • PreveDent s.r.o. - poradna pro rodiče
  • PreveDent s.r.o. - ordinace pro dospělé
  • PreveDent s.r.o. - dětská ordinace
  • PreveDent s.r.o. - dětská čekárna
  • PreveDent s.r.o. - dentální hygiena
  • PreveDent s.r.o. - čekárna pro dospělé
  • PreveDent s.r.o. - čekárna pro dospělé

PreveDent s.r.o. – zubní klinika pro děti a dospělé
Nežárecká 85, Jindřichův Hradec
tel.: +420 384 361 215
+420 702 060 308
PreveDent s.r.o. - zubní klinika pro děti a dospělé recepce@prevedent.cz
www.kidsdental.cz
www.prevedent.cz
Parkoviště u objektu