0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Prohra ve Svitavách poslala basketbalisty Lions ke dnu

Stálý problém s nízkou střeleckou produktivitou způsobil basketbalistům BK Lions J. Hradec porážku ve Svitavách. V 5. kole Kooperativa NBL tam dali pouze 61 bodů a po prohře třináctibodovým rozdílem klesli až na úplné dno tabulky. Další zápas Lvi sehrají ve středu 12. října od 18:00 hodin v městské sportovní hale v J. Hradci proti Orlům z Prostějova.

Dekstone Tuři Svitavy – BK Lions J. Hradec 74:61 (26:16, 39:31, 48:39). Sestavy a body: Roseboro 19, Teplý 13, Vučica 11, Mickelson 8, Mays 6, Vaňák 6, Bannister 6, Andres 3, Jacobs 2, Bašta, Špaček – Šoula 17, Brooks 14, Zuzák 11, Stegbauer 5, Šustek 5, Tawiah 4, Canty 3, V. Novák 2, J. Satrapa, Fait. Šestky: 12/7:22/11. Trojky: 7/30:6/25. Fauly: 20:16. Rozhodčí: Kučera – Kapl – Kapaňa, 411 diváků.

Basketbal: Ústí konečně poraženo
Foto: Lukáš Šamal

Vstupy do utkání Lvům nevycházejí, Na Střelnici ve Svitavách úvod zaspali také. Než se rozkoukali, prohrávali po 115 sekundách 0:7. Hned od prvních vteřin se projevovala nejen výšková, ale i hmotnostní převaha Turů pod košem. Jejich hlavní oporou byl pětadvacetiletý americký pivotman Brett Evan Roseboro (206 cm, 109 kg), jenž se po působení v Uruguayi nevrátil do Prostějova, ale zamířil ke Svitavě. Během necelých sedmi minut v první čtvrtině stihnul dát 8 bodů, doskočit 4 míče a získat 2 fauly. Když střídal, vyměnila jej kansaská Břitva Hunter Mickelson (208/111). Dalším do party pod koši byl Ethan Jacobs (211/100). Celkově v sestavě Turů bylo 5 Američanů a také americký Chorvat Jere Vučica (206/93). První desetiminutovku Svitavy vyhrály desetibodovým rozdílem.

Druhý kvartál nepřinesl výraznou změnu v projevu Lvů, ale domácí tým začal hrál nesoustředěně. Pětkrát ztratil míč, proměnil jen 4 koše z 12 střel. Spolehnout se mohl na doskoky, kterých měl o 6 víc než Jihočeši. Ti už prohrávali až čtrnáctibodovým rozdílem (15. – 20:34), avšak dotáhli se zpět na jednociferný odstup, přestože střelecká úspěšnost byla nadále bídná (5/17 – 29,4%). Vzhledem k tomu, jak Lions nepřesně zakončovali, bylo osmibodové manko v půli přijatelné.

Výměna stran přinesla také změnu v pojetí defenzívy hostů, kteří začali hrát zónově, což Američanům nevoní. Svitavy si s ní nevěděly rady, nemohly se prosadit, ztrácely balóny. Ze 17 střel jen 4 propadly jindřichohradeckou obroučkou. Za třetí periodu Tuři dali pouze 9 bodů. Jenže Lvi to, co vybojovali výbornou obranou, v ofenzívě totálně zmařili. Možná to byl důsledek toho, že se před začátkem zranil třetí klasický rozehrávač Jakub Novák. Nastoupit tak nemohl a přidal se k marodům Danielu Hejdovi a Theodoru Dlugošovi. Ve třetí kvartě J. Hradec dosáhl pouhopouhých 8 bodů..! Dvakrát se trefili Malcom Brooks a Stanislav Zuzák, jinak nikdo další. Střelba byla 4/12 (33,3%), trestné hody zůstaly nezužitkované.

Závěrečné dějství zprvu přineslo snížení (31. – 41:49), ovšem poté pokračování střelecké mizérie hostů. Domácí tým naopak produktivitu rapidně zvýšil, takže rychle vedl o 17 bodů (34. – 43:60) a bezpečně si poté své vítězství pohlídal. Jihočeský celek může zpytovat svědomí, na bezkrevné Tury určitě měl.

Karel Forejt (J. Hradec – trenér): „Pokud bychom měli pod košem borce, který by mohl konkurovat Roseborovi, sahali bychom ve Svitavách po vítězství. Bohužel nám na pozici pětky chyběla patřičná agresivita, to byl náš deficit, ten rozhodl o výsledku. Provází nás obrovská smůla, protože se nám zranili tři rozehrávači. Už je z toho velký problém, který musíme začít řešit.“

Stanislav Petr (Svitavy – trenér): „Začali jsme agresivně, to byl náš plán. My doma nechceme na začátku prohrávat. Utvořili jsme si nějaký náskok, ale pak jsme neuměli zareagovat na zónovou obranu soupeře. Hosté proto stále drželi přijatelný rozdíl. Teprve v poslední čtvrtině jsme proměnili trojkové pozice a dostali jsme se až do dvaadvacetibodového vedení. Mrzí mě závěr, kdy jsme se přestali koncentrovat v defenzívě a nechali Jindřichovu Hradci volné střely.“

Roman Pišný – více sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L