Aktuálně

Pronikněte do tajů fotografického řemesla v jindřichohradeckém muzeu fotografie

Bývalá jezuitská kolej, která byla pro účely muzea rozsáhle zrekonstruována, se stala místem pro setkávání laické i odborné veřejnosti. Ve sbírkách Muzea fotografie a moderních obrazových médií mají své zastoupení práce předních domácích i zahraničních autorů, ale i neznámých fotografů. Velmi oblíbené jsou tematicky zaměřené fotografické workshopy či fotografování v historických kostýmech.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médiíLetos se mohou návštěvníci těšit na zajímavý workshop pro dospělé „Fotografování aktu“ s lektorkou fotografkou Gabinou Fárovou, která se ve své tvorbě zaměřuje na fotografii aktu  /  červen 2018 nebo na fotografický workshop pro dospělé s názvem „Módní fotografie“ s lektorkou fotografkou Štěpánkou Štein / září 2018. Nadále budou také probíhat tematické fotografické vycházky po Jindřichově Hradci s fotoporadnou pro začínající fotografy.

  • Muzeum fotografie a moderních obrazových médií
  • Muzeum fotografie a moderních obrazových médií
  • Muzeum fotografie a moderních obrazových médií

Jedním z témat fotografických výstav v MF MOM v roce 2018 je akt; proběhne například výstava fotografií od Jana Saudka „Poezie ženské krásy“ či výstava s názvem „Přesahy“, která se zaměří na akt ve fotografii a v malířství a představí zejména fotografie od Gabiny Fárové a obrazy od Tomáše Císařovského.

V červenci se uskutečnila také vernisáž výstavy „Tour de France ve fotografiích Markéty Navrátilové“, autorka snímků, která přislíbila účast na vernisáži, je jedinou Češkou a jedinou ženou, která fotografovala tento prestižní cyklistický závod, poprvé v roce 1992, naposledy loni.

V září bude představena dílčí část připravované expozice věnované osobnosti Františku II. Rákóczimu, který byl v letech 1688 až 1690 studentem jezuitského gymnázia v místní bývalé jezuitské koleji, nynějším sídle Muzea fotografie a MOM, v roce 2018 tedy uplyne 330 let od jeho příjezdu do Jindřichova Hradce. Na přípravě expozice se bude podílet také Státní oblastní archiv v Třeboni, zejména pracoviště v J. Hradci, či Maďarský institut v Praze.

Zajímavost: Věděli jste, že při rekonstrukci objektu bývalé jezuitské koleje byla pod téměř padesáti vstrvami nátěru objevena stropní malba pitvy, což bylo šokující překvapení nejen pro restaurátora Tomáše Švédu, ale i pro pracovníky z historického ústavu a lékařské fakulty. Jezuité měli totiž zakázáno zacházet s lidským tělem, takže se ukázalo, že je zde absolutní rarita celosvětového významu.Muzeum fotografie a moderních obrazových médií