BTC Group

Prostějov si z Hradce odvezl “stovku”

Oba týmy nastoupily do utkání s odhodláním vyhrát. První se trefil domácí hráč Malcolm Brooks a následovali jeho další body. Poté následovala mini-série hráčů Prostějova a během 3 minut zaznamenali 7 bodů. Průběh této čtvrtiny byl ve stejném rázu, kdy se střídaly mini-série obou celků. V posledních 2 minutách se ale domácí tým zvedl o level výše, kde zaznamenal 11 bodů v řadě. Čtvrtina skončila skórem 23:14.

BK LIONS Jindřichův Hradec – Orli Prostějov

101:88 (23:14, 49:50, 77:59)

Druhá čtvrtina byla hlavně o faulech, kde hostující tým vystřelil 11 trestných hodů a připsal si tak 7 bodů. Domácí tým měl problémy, jak s týmovými fauly, tak s fauly podkošových hráčů. Nadále hrálo do karet hostujícím Orlům to, že domácí LIONS se přestali na chvíli koncentrovat v obraně a to hostující Prostějov trestal otevřenými trojkami. Poměr na konci poločasu byl 49:50.

Ze šaten vystoupily oba celky s odhodláním urvat tento zápas. A hned na úvod rozsekl skóre hráč Prostějova Marek Sehnal tříbodovým projektilem následoval ho jeho spoluhráč Brian Fitzpatrick a to dvěma proměněnými koši z dvoubodového území. Následoval Time-out domácích za poměru 51:57 a s LIONS to nevypadalo vůbec dobře, ale letošní šaman třetích čtvrtin Karel Forejt dokázal vyburcovat svůj tým a ten během pár minut dokázal skóre vyrovnat a po trojce domácího kapitána Stanislava Zuzáka se dostal do vedení. Následovala série domácích. LIONS během těchto minut zaznamenali 26 bodů v řadě a odpoutali se tak od ORLŮ skórem 77:59.

4. čtvrtina byla ovšem pro všechny v jindřichohradecké hale překvapením, kdy po rozhodnutí trenéra Zbyňka Cholevy se ocitli na straně ORLŮ mladí hráči, kteří avšak měli pořád chuť bojovat a získat tak pro tým Prostějova vítězství. Prostějov se dokázal dostat zpět do hry a přiblížit se skórem domácímu celku v poměru 84:79. Domácí LIONS však neusnuli na vavřínech a dokázali se po 7 proměněných bodech Jiřího Šouly opět odpoutat od hostujícího celku o 10 bodů. Odstup o týmu hostí si LIONS drželi až do konce utkání. Konečné skóre 101:88.

Hostující trenér Zbyněk Choleva: “Gratuluji Karlovi k vítězství. My jsme se drželi v tom zápase první půlku, ale dostali jsme hrozně moc bodů. My jsme dali 50 bodů, domácí 49 to už se vyvíjelo v něco špatně, protože Hradec byl ještě doma a umí trestat v útoku a šlo jenom o čas, kdy se budou cítit trochu lépe a tak se stalo ve 3. čtvrtině, kde se nám vyfauloval Marek Sehnal. My jsme zapařili 5-6 bodů, skoro tutovky z podkoše a pak se to s námi vezlo, takže 3. čtvrtina se nám vůbec nepovedla dostali jsme spoustu bodů a přestali jsme být produktivní. Pak v útoku nám taky došli síly a už nebyl vlastně skoro nikdo, kdo by mohl střílet. Ještě jednou gratuluji Hradci k vítězství.“

Domácí hráč Lukáš Stegbauer: “Tento zápas byl důležitý pro oba dva týmy. Bylo to jako na houpačce. Chvilku se nám dařilo, odskočili jsme na 12 bodů, pak Prostějov zabral, my jsme nevěděli, co dělat. Do šesté minuty 3. čtvrtiny jsme se vrátili k tomu, co máme dělat. K naší hře. Měli jsme štěstí, že jsme vyhráli a jedeme dál. Ve středu na Brno.“

Domácí trenér Karel Forejt: “Děkujeme za gratulaci. Já jsem velice rád, že jsme tento zápas zvládli. Očekával jsem těžký boj a to se splnilo. Prostějov podle mě nemá horší tým než my, akorát trpí tou jistou nesouhrou, ale to se zlepšuje a je nepříjemný pro každého soupeře a musím říci, že tam obrovský kus práce, co Zbyněk udělal. Není jednoduchý hrát tyto zápasy s Prostějovem, někdo může říci, mate to s nimi 5-0, tak ale zatím stojí obrovské úsilí a já jsem šťastný, že se nám letos proti Prostějovu daří a že jsme ty zápasy zvládli. Důkaz toho dnešní první čtvrtina, tak nějak jsme hráli, jak bychom si představovali. Nedostali jsme tolik bodů a ve druhé čtvrtině Prostějov naplno ukázal svojí sílu. Smozřejmě byl tam veliký pokles v naší obranné práci, možná pod vlivem toho, že si hráči řekli: Teď to půjde samo a že Prostějov se porazí sám. Ve třetí čtvrtině to s námi vůbec nevypadalo dobře. Prostějova bylo plné hřiště, vedli a tam to zase šlo na morálku hráčů a já bych jim za to chtěl hrozně poděkovat, to nebyla lehká situace a už po několikáté jsme ukázali, že z těchto situací se umíme dostat. Ovšem nám hodně pomohlo vyfaulování se Marka Sehnala. Poté jsme se dostali do jaký si extáze v obraně a to my potřebujeme. Ti hráči byli schopni cokoliv, ale vždycky musíme dojít na nějaký dno a pak si uvědomíme tu důležitost posledních minut. To se stalo, získali jsme nějaký náskok a musím říci, že ani v té chvíli Prostějov nepřestal bojovat. Já osobně jsem byl klidný až nějakou minutu a půl před koncem. Ještě jednou děkuji za gratulace a jsem nesmírně rád za dnešní vítězství.“

Nejlepší hráč: Malcolm Brooks (19 bodů, 6 doskoků)

Statistiky utkání: 795 diváků
Trojky: 8/19 : 11/29
TH: 21/29 : 9/18
Fauly: 21 – 24
Body domácí: Zuzák 21 (7/10 střelba), Brooks 19, Šoula 18, Lipkins 12, Stegbauer 11 (4/5 střelba), Canty (8), Fait 5, Tawiah 4, Šustek 3
Body hosté: Simmons 18, Fitzpatrick 17, Sehnal 15, Jacobs 13, Váňa 6, Novák a Norwa 4