-3.7 C
Jindřichův Hradec
8.02. 2023
Články

První zastupitelstvo: Nové vedení města, rezignace a přísahy

První zastupitelstvo: Nové vedení města, rezignace a přísahyStanislav Mrvka, Bohumil Komínek a Petra Blížilová, která nahradila Pavla Vejvara. Trojice sociálních demokratů povede v příštích čtyřech letech Jindřichův Hradec. Asistovat jim k tomu budou čtyři radní: Jaroslav Beran za ČSSD, Vladislav Burian a Sabina Langerová za SNK-ED a Jakub Rytíř za ANO 2011. Tak určilo hlasování zastupitelů ve středu podvečer v divadelním sále jindřichohradecké Střelnice.

Kromě slavnostních přísah, podpisů a hlasování ozvláštnila první oficiální setkání nových zastupitelů ještě jedna další záležitost: rezignace zastupitele Josefa Nejedlého (SNK-ED). Tu odevzdal v pondělí a tudíž na jeho místě při ustavujícím zasedání seděl Karel Matoušek, bývalý starosta a radní Jindřichova Hradce. Nyní vám Hradecžije.cz přináší vyjádření nejsledovanějších postav celého večera a také fotogalerii.


Josef Nejedlý (SNK-ED):

K rezignaci:

Rezignace je čistě z osobních důvodů. Není to proto, že bych nepodporoval současné, nově zvolené vedení města. Čekal jsem, dokud nebude vyjednaná koalice. Vyjednávání jsem se aktivně účastnil a jsem s ním spokojený. Bohužel mé pracovní vytížení a další věci mě vedly k tomu, že jsem složil zastupitelský mandát… a tak to je. Já se nezříkám žádného společenského, kulturního a sportovního života. Jako firma Fruko Schulz tady v Hradci hodně podporujeme a myslím si, že moje aktivní činnost ve městě nekončí a rozhodně nestojí a nepadá s tím, že jsem či nejsem členem zastupitelstva.

K nové účasti ve volbách, jelikož rezignoval už v minulém období:

Úplně na rovinu: nepočítal jsem, že budu zvolený. Kandidátku SNK-ED jsem podpořil ze sedmého místa, chtěl jsem svojí účastní na kandidátce vyjádřit podporu a pomoc, aby strana byla úspěšná ve volbách. Bohužel jsem dostal mnoho preferenčních hlasů a přeskočil jsem ostatní spolukandidáty. Omlouvám se voličům, kteří mě volili a dali mi preferenční hlasy. Je mi líto, že jsem voliče zklamal. Myslím si, že se práce ale nezříkám. Ve městě chci působit dále, za firmu i za svoji osobu, a taky chci podporovat všechno dobré, co tady v Hradci bylo a bude.

Ke spekulacím o uvolnění místa pro Karla Matouška:

Tak to rozhodně popírám. Bohužel jsem to Karlovi oznámil až v pondělí, po mé rezignaci. On s tím nesouhlasil. Nic dopředu nebylo domluveného. Byly to moje osobní důvody a Karel Matoušek je v tom nevinně. Sám s tím nesouhlasil a ještě mě přesvědčoval, abych to nedělal. Dostal jen o padesát hlasů méně než já a byl tedy za mnou. Skutečně ale rezolutně odmítám, že bych mu místo pouštěl z nějakých jiných důvodů než ze svých osobních.


Karel Matoušek (SNK-ED), zastupitel:

K nahrazení a rezignaci Josefa Nejedlého:

Protestoval jsem, protože jsem ctil volbu lidí. Pan Nejedlý dával dopředu signály, já ho přemlouval, ale bohužel. Když budu mluvit vážně, tak je to demokratický proces a kdo z občanů by nesouhlasil, tak ať se s tím laskavě smíří. Pracovat jsem ochoten a připraven tak, jako jsem to dělal šestnáct let. Myslím si, že to bylo rozhodnutí pana Nejedlého a je třeba ho respektovat.

Ke spekulacím o tom, že také uvažoval o složení mandátu:

To jsem mu řekl v první chvíli. Pokud to mám odlehčit: v pondělí mi pan Nejedlý zavolal o půl druhé a řekl, že mi jde něco sdělit. Měl jsem v úterý svátek, tak jsem si myslel, že mi jde gratulovat (směje se). Ale vytáhl na mě dopis podepsaný starostou – o převzetí rezignace. Postavil mě před hotovou věc, tak jsem ještě chvíli nadával. Ale to jenom proto, že jsme kamarádi, jinak bych si to asi nedovolil. Takže stalo se to, tak jak to je.

K jindřichohradecké ODS:

Byl jsem připravený za ODS na posledním místě. Současné vedení v čele s panem Blábolilem mi to neumožnilo. Chtěl bych dementovat to, že jsem řekl někde při kladení věnců, že se chci starat o svá vnoučata. Vnoučata už jsou dost velká a za chvíli dědu už ani nebudou k ničemu potřebovat. Takže to chci uvést na pravou míru vzhledem k tomu, že jsem tady ODS zakládal a těšilo mě, že mnoho průšvihů toho celostátního charakteru tady vůbec nebylo. Na posledním volebním shromáždění, asi 20. června, kde bylo nadiktováno, jak ta kandidátka bude vypadat – bez jakékoliv diskuze -, tak pan předsedající, který je dneska zastupitelem, prohlásil, že pokud ho občané nezvolí tak, aby byl starostou, tak že ze všech funkcí odstoupí. Je to pouze moje osobní, vnitřní záležitost, že jsem zvědavý, jak se zachová. Bývá to zvykem, když někdo těžce, těžce ty volby prohraje.

Jinak jsem s dnešním zastupitelstvem velice spokojený, bylo to konsenzuální a v intencích toho, že někdo volby vyhrál na plné čáře, lidé to chtěli, a to je třeba respektovat. Pan starosta nakonec ale říkal, že by byl nejradši, kdyby všichni byli zajedno, tak to asi vždycky není a nejspíš ani nejde, ale koaliční většina bude jistě fungovat dobře.

K úvahám o tom, jestli by se nechtěl znovu stát radním města:

Ne, určitě ne. Byl jsem smířený. Ten měsíc, co utekl od voleb, jsem si užil. Přemýšlel jsem o tom, že budu pracovat na zahradě, dělat nějaký sport… Teď je jakási změna a pokud mi to zdraví dovolí, tak to ještě čtyři roky absolvuji, nicméně po tom, abych šel do rady, jsem určitě moc netoužil. A to myslím vážně.


Stanislav Mrvka (ČSSD), starosta:

K rezignaci Josefa Nejedlého:

Samozřejmě to neřešíme, protože to je věc dané koaliční strany, je to v souladu se zákonem a mně to vlastně ani nepřísluší, abych to nějak veřejně komentoval. Rezignace je svobodným právem každého zastupitele a musí si to vyříkat strana mezi sebou.

K ustavujícímu zastupitelstvu:

Jsem velmi spokojený, protože volba proběhla velmi důstojně a já si myslím, že to rozhodně není špatný začátek.

K povolebním vyjednáváním:

Při začátku povolebních vyjednávání jsem měl úplně jinou představu. Očekával jsem, že sestavíme širší koalici. Ale stalo se tak, jak se stalo… K tomu, aby se někdo s někým domluvil, vždycky musí být dva. A nám se to podařilo v rámci této koalice – ČSSD, SNK-ED a ANO 2011.


Petra Blížilová (ČSSD), místostarostka:

K tomu, že je první ženou ve vedení města a místostarostkou:

To asi není důležité, že jsem první ženou. Budu se snažit, aby moje výsledky byly alespoň na té úrovni, na jaké byly výsledky pana Vejvara, a doufám, že občané budou spokojeni.  Že nebudou litovat, že tam je žena, ale že budou spokojeni, že ta žena také něco umí.

K resortům, které spolu s funkcí zdědí:

Budu mít vlastně to, co měl pan kolega Vejvar: sociální, životní prostředí a finance.


Vladislav Burian (SNK-ED), radní:

K odstoupení Josefa Nejedlého a jeho vystřídání Karlem Matouškem:

Když jsme znali výsledky voleb, tak první reakcí pana Nejedlého bylo, že je mu ctí, že od občanů Jindřichova Hradce dostal tolik hlasů. Na druhou stranu, z logických důvodů, které znám, protože jsme přes třicet let kamarádi, jsem věděl, že se dostává do situace, která mu není úplně milá. Pak nastávala situace, že jsme se společně dohodli, že povolební vyjednávání budeme řešit společně a on si souběžně s tím bude řešit svou osobní situaci. Pak jsme měli několikrát setkání SNK-ED, takového širšího výboru v počtu zhruba deseti lidí, a pan Nejedlý naprosto férově předložil situaci, která je. Byla velice, velice vážná diskuze. Nakonec pan Nejedlý při podepisování koaliční dohody vysvětlil panu starostovi důvody, proč odstupuje. Nebyla v tom žádná intrika ani politika, i když to tak někteří Hradečáci asi viděli. Být na dalším místě Stanislav Beran nebo Pavel Körner, jsou tam místo Karla Matouška oni.

Ke koaliční dohodě a k vyjednáváním:

Šli jsme na první jednání k panu starostovi a kolegy z ČSSD s tím, že jsme si vědomi, že mají třináct mandátů. Když se nás pan starosta ptal, tak jsme logicky jako druzí v počtu získaných hlasů požádali o post místostarosty. Jednalo se konkrétně o moji osobu s tím, že se jednalo o místostarostu na postu pro sport, kulturu a školství, protože se více jak pětadvacet let v těchto oblastech pohybuji. Nebylo to ze zištných důvodů, ale chtěli jsme městu nabídnout moje zkušenosti. Po vzájemné dohodě s panem starostou jsme se dohodli, že budou mít vlastní stranické jednání a že nám oznámí výsledky. Tak se stalo za týden, kdy pan starosta přišel a řekl, že většina lidí od nich se rozhodla, že si myslí, že mají tolik mandátů, že by bylo dobré, aby oba místostarostové zůstali z jejich strany. Informaci jsme přijali a respektovali a začali jsme dál vyjednávat o počtu míst v radě města. Ze strany SNK-ED je nakonec spokojenost.


Galerie nových zastupitelů

Nejnovější články

Tříkrálová sbírka na Jindřichohradecku byla rekordní

Miloslav L

Valentýnské menu v restauraci Pod Zámkem

Miloslav L

HOPSÁLKOV – herna pro děti

Miloslav L