8.8 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

Ptačí chřipka na Jindřichohradecku (Informace pro chovatele)

Ptačí chřipka je již i v Jindřichově Hradci. Krajská veterinární správa potvrdila výskyt této nebezpečné nákazy v Horní Lhotě. Jindřichův Hradec se, včetně všech místních částí (mimo Dolní Radouně), na základě nařízení státní veterinární správy rázem ocitl v pásmu dozoru.  

ducks-889211_1280 kachna kachny drůbež pták
Ilustrační foto: Pixabay.com

Všichni chovatelé drůbeže nebo jiného ptactva chovaného v zajetí musí realizovat řadu nařízených opatření. Je zakázán veškerý pohyb drůbeže, tedy její převážení. Dále zákaz pořádání výstav, přehlídek, trhů, soutěží a jiných svozů drůbeže nebo jiného ptactva chovaného v zajetí. Myslivci mají zákaz vypouštění drůbeže za účelem zazvěření. „Na člověka subtyp viru H5N8 přenosný není. Přesto je žádoucí vyvarovat se kontaktu s podezřelými zvířaty, uhynulými ptáky a dávat ve zvýšené míře pozor na děti, ale i na domácí mazlíčky,“ připomněl starosta města Stanislav Mrvka. Uhynulou drůbež a jiné ptactvo chované v zajetí hlásí chovatel veterinární správě. Nálezy v přírodě budou sbírány silami Hasičského záchranného sboru nebo členy jednotek dobrovolných hasičů obcí (dle rozhodnutí Operačního střediska HZS), uloženy do plastového pytle a ukládány do kontejneru v areálu společnosti Služby města Jindřichův Hradec.

V současné době město Jindřichův Hradec realizuje nařízená veterinární opatření. Jedná se především o šetření v jednotlivých chovech drůbeže a zpracování soupisu všech komerčních chovatelů drůbeže.

Další info ZDE

Zdroj: Státní veterinární správa a Město J. Hradec

Fullscreen Mode
Fullscreen Mode

 

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L