5.2 C
Jindřichův Hradec
30.03. 2023
Články

Republikové finále Sportovní ligy základních škol bude v Hradci

Republikové finále Sportovní ligy základních škol v basketbalu navštíví patron Jiří Zídek i basketbalistky USK Praha s vítězným pohárem!

Republikové finále Sportovní ligy základních škol bude v HradciBasketbalový vrchol Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství se blíží. Dějištěm republikového finále starších žáků a žákyň se stane ve dnech 29. a 30. dubna Městská sportovní hala v Jindřichově Hradci. O prestižní titul nejlepšího školního kolektivu bude pod vysokými koši usilovat šest chlapeckých a stejný počet dívčích týmů. Fanoušci se však mohou těšit i na účast patrona této soutěže, bývalého reprezentanta Jiřího Zídka, a také na návštěvu basketbalistek ZVVZ USK Praha, které s sebou přivezou pohár za nedávný senzační triumf v Eurolize!

Do náročné basketbalové kvalifikace vstoupilo loni na podzim v celé České republice 662 základních škol. Pohledem statistiky to představuje v obou kategoriích 1 044 družstev, v nichž hrálo 4 860 dívek a 5 580 chlapců – celkem 10 440 školáků (ročníky narození 1998 – 2001).

„Tak velký zájem nás nesmírně těší! Basketbal patří k tradičním a velice úspěšným sportovním odvětvím v České republice. Jsme proto rádi, že zájem o něj neklesá a že se na základních školách stále najde dostatek trenérů a pedagogů, kteří k němu dokáží přitáhnout žáky. Téměř deset a půl tisíce mladých hráčů představuje základnu, z níž určitě vzejdou budoucí basketbalové talenty,“ pochvaluje si Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů ČR.

„Basketbal je moje srdeční záležitost, jsem moc rád, že se stala jedním ze sportů v seriálu Sportovní ligy, kterou pan ministr podporuje, a těším se na republikové finále. Kolektivní sporty nejsou jen o pohybu, formují u dětí kolektivního ducha, vznikají při nich přátelství na celý život, a proto jsem rád, že se projektu daří a úspěšně finišuje první ročník naší společné spolupráce,” říká Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, která je s Asociací sportovních klubů ČR a Ministerstvem školství spolupořadatelem Sportovní ligy ZŠ.

Patron čeká mimořádné nasazení

V kategorii starších žákyň postoupila do republikového finále tato družstva – skupina I: ZŠ Pardubice – Studánka, ZŠ Stříbrnická, Ústí nad Labem, ZŠ F. L. Čelakovského, Strakonice, skupinaII.: ZŠ Dr. Horáka, Prostějov, ZŠ a MŠ 17. listopadu, Jičín, ZŠ Plánická, Klatovy. Šestici celků v soutěži starších žáků tvoří – skupina I: ZŠ Pardubice – Spořilov, ZŠ Kuncova, Praha, ZŠ J. K. Tyla, Písek, skupina II: ZŠ. Boženy Němcové, Opava, Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec, Gymnázium a SOŠPg Nová Paka. Účastníci se ve skupinách střetnou systémem každý s každým, poté následující čtvrtfinále, semifinále a duely o konečná umístění.

„Tento ročník Sportovní ligy ZŠ je mým prvním kontaktem s basketbalem na základních školách od dob mé školní docházky. Pokud mohu soudit podle předvedených výkonů na nedávném krajském finále děvčat v Nymburce, které jsem navštívil, tak očekávám především zapálení, týmovou hru a mimořádné nasazení všech týmů. Touha hráčů po vítězství byla v každém zápase enormní a ve finále by měla být ještě větší. Účastníkům přeji zejména pěkný sportovní zážitek a radost ze hry – pochopitelně bez zranění,“ vzkazuje všem finalistům Jiří Zídek, první český basketbalista v NBA, bývalý vynikající český reprezentant a současně patron basketbalu tohoto ročníku Sportovní ligy.

Domácí tým myslí na vítězství

Basketbal: Ústí konečně poraženo
Foto: Lukáš Šamal

Mladé basketbalisty přivítá moderní Městská sportovní hala s kapacitou 1 500 diváků, sedmi šatnami a povrchem v podobě lakovaného přírodního dřeva. Zde hraje svá utkání i klub Lions Jindřichův Hradec, který počátkem dubna ve čtvrtfinále elitní basketbalové soutěže mužů statečně vzdoroval jedenáctinásobnému českému šampionovi z Nymburka, v němž je konzultantem právě Jiří Zídek. Ostatně druhý finálový den se jindřichohradečrí Lvi i s Jiřím Zídkem a nejlepšími střelci z řad účastníků turnaje představí na hřišti při společné exhibici a poté i při společném fotografování.

Není pochyb o tom, že především žáci místních škol vytvoří v hledišti domácímu celku skvělé zázemí a patřičně bouřlivou kulisu. „Přála bych si, abychom zahráli co nejlépe a dobře reprezentovali školu i jindřichohradecký basketbal. Hlavně chlapci jsou šikovní, trénuji s nimi od jejich šesti, sedmi let. Těžko říci, jak vysoko se můžeme dostat, protože neznáme sílu svých soupeřů. Ale kdo postoupí do závěrečného turnaje, nemůže být slabý,“ říká Ladislava Zadinová, trenérka i učitelka tělocviku a zeměpisu na Gymnáziu Vítězslava Nezvala v Jindřichově Hradci.

Kapitán výběru jindřichohradeckého gymnázia Štěpán Fical však na rozdíl od ní optimismus neskrývá. „Samozřejmě chceme uspět co nejlépe a věřím, že bychom mohli dokonce zvítězit. Jsme hodně běhavý tým, který má kvalitní obranu a umí rychlé protiútoky, což platí na každého soupeře. Navíc spolužáci nám přijdou fandit a s jejich podporou se můžeme dostat daleko,“ tuší 186 centimetrů vysoký rozehrávač, jehož vzorem je Russell Westbrook, hráč celku americké NBA Oklahoma City Thunder.

Nejúspěšnější družstva dostanou při slavnostním vyhlášení originální poháry, které vyrobily Sklárny Bohemia, a. s., Poděbrady.

Přijedou i královny Euroligy!

Ve finálový den, 30. dubna zavítá mezi účastníky republikového finále Sportovní ligy ZŠ atraktivní návštěva. Trojice basketbalistek ZVVZ USK Praha si přijede prohlédnout rozhodující zápasy a navíc s sebou přiveze pohár za vítězství ve finále prestižní evropské Euroligy! Kromě toho na šampionky čeká autogramiáda a předání cen nejlepším hráčkám turnaje v individuálním hodnocení.

České mistryně a současné královny Euroligy celou sezónu podporují nadaci Koše proti drogám. Prezentace tohoto projektu je rovněž součástí republikového finále Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministra školství. Zásluhou této spolupráce se cenná trofej určená nejlepšímu ženskému celku v Evropě dostane i do Jindřichova Hradce, kde se s ní budou moci vyfotit i všichni účastníci turnaje.

Sportovní program republikového finále – středa 29. dubna: 11,15 hod. slavnostní zahájení, 11,30 – 18 hod. zápasy obou kategorií v základních skupinách; čtvrtek 30. dubna: 8 – 11,30 hod. semifinále obou kategorií a utkání o 5. a 3. místo, 11,30 hod. finále starších žákyň, 12,30 hod. finále starších žáků, 13,30 hod. vyhlášení výsledků.

Zdroj: AŠSK ČR

Nejnovější články

Salonek u slunečnice | masáže

Miloslav L

AR SERVIS hledá Pracovníka příjmu

Miloslav L

Daniel Paťha Tennis Academy – DPTA

Miloslav L