10.2 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

Restaurování v roce 2015 v Muzeu Jindřichohradecka

Muzeum investovalo v roce 2015 do restaurování sbírky 670.000 Kč, tedy o 130.000 Kč  více než loni.    Z fondu Emy Destinnové nechalo muzeum zrestaurovat soubor šesti japonských panenek, které Ema Destinnová označila jako „Svatba v Jokohamě“.

Jedná se o dřevěné postavy gejš, propracované do nejmenších detailů a oděné v tradičních japonských kimonech. Dále byla restaurována kolekce historického textilu z fondu národopis. Vedle biedermeierovských dámských měšťanských kabátků a čepečků, dětských kojeneckých čepečků a ženských soukenných kabátků „špenzrů“ patřily k  nej-zajímavějším dva kabátky ze slavnostní postilionské uniformy z  poloviny 19. století.

Muzeum také zadalo k restaurování celkem 18 kni-hovních jednotek ze sbírkových fondů knihovny. Mezi restaurovanými svazky se nachází například zajímavý drobný tisk ze 16. století s emblematy, tedy s  ručně kolorovanými symboly a značkami nebo dva tisky z  proslulých dílen Jiříka Melantricha z Aventýnu a jeho zeťě Daniela Adama z Veleslavína.

Z výtvarných fondů byl restaurován pro výroční výstavu malíře Jiřího Kauckého cyklus jeho 15 obrazů – galerie městských a okresních starostů. Pro připravovanou výstavu a publikaci o nejvýznamnějším jihočeském sochaři Janu Vítězslavu Duškovi byly renovovány reliéfy významných osobností J. Hradce a reliéfy z 1. světové války včetně reliéfního dvojportrétu císaře Karla I. a Zity a sádrový model plakety, kterou dostal prezident Edvard Beneš při návštěvě Jindřichova Hradce v roce 1937.
red.

Muzeum Jindřichohradecka

Nejnovější články

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Příměstské tábory Svět Fantazie 2023

Miloslav L

Charita hledá dobrovolníky do nemocnice a centra sociálních služeb

Miloslav L