-4 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Rozhovor: Jane Art – Tvořím, i když spím

Rozhovor: Jane Art: Tvořím, i když spím

Po přečtení rozhovoru s Janou z Jane Art máme pocit, že by potřebovala pomoc. Nápady na tvorbu se jí totiž v hlavě tvoří tak rychle, že je za chvíli snad ani nebude stíhat realizovat. Minimálně by potřebovala, aby s ní na dovolenou jezdil někdo, kdo vždycky ve chvíli „osvícení“ rychle vytáhne šicí stroj, a ona tak svůj nápad zrealizuje dřív, než jí zase uteče. Anebo se nám to možná jen zdá. Co myslíte?

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Jana Hlínová a zde na Fleru tvořím pod značkou Jane Art. S manželem a třemi dětmi (Terka 20 let, Matěj 13 let a Mikuláš 5 let) bydlím na jihu Čech a to konkrétně ve Strmilově na Jidřichohradecku. Na jaře oslavím 40. narozeniny… No jo, letí to.

Jak jste se dostala k tvoření?
2Nebudu žádná výjimka, když i já zde napíši, že odmalička jsem pořád něco vyráběla. Ale pokud se ptáte na tvoření pod Jane Art, tak to začalo na mateřské dovolené. Takže opět žádná výjimka vyčnívající z davu. Ano i já, jako mnoho dalších tvořivých žen zde na Fleru, jsem měla pocit, že mateřská je ta správná příležitost, jak rozlousknout tu myšlenku, jestli se dát na podnikání v tomto oboru nebo ne. Ze začátku jsem byla sama a později se ke mně přidala i má dcerka Terka, která mé výrobky zdobí šperky a je hlavní modelkou Jane Art. Pokud nemá čas, tak jsem modelka já, ale přiznám se, že tato pozice není zrovna můj šálek kávy. Jinak je do výroby tak či onak zapojená celá rodina.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, mám to velké štěstí, že se mohu tvorbě věnovat profesionálně.
Já tvořím, i když vařím, peru, žehlím, hraju s dětmi pexeso… Já tvořím, když jdu nakoupit, když jedu autem nebo čekám frontu na poště. Vše je pro mě inspirace a všude vidím nějaké nápady. Já prostě tvořím, i když spím.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Nemám vyhraněnou pouze jednu techniku. Ráda používám jak ruční sítotisk, tak i ruční malbu, našité aplikace, kombinace barev, látek… V podstatě se nebráním ničemu a mé techniky se tak nějak točí pořád dokola. Pro mě není důležitá ani tak technika, jako spíše ten rukopis, podle kterého mě případní zájemci o mou tvrobu poznají.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Když je nápad, tak to jde celkem rychle. Nejsem v tvorbě váhavý střelec, ale jednám hodně operativně. Někdy se s nápadem již probudím… No a pak to jede, realizace onoho nápadu má přednost a pak se už jen ladí detaily. Takže doba od střihnutí do látky po vystavení onoho výrobku se počítá spíše na hodiny než-li dny. Horší to je, pokud mě nápad přepadne na dovolené. A jelikož trávíme dovolenou všude tam, kam dopádlujeme na lodi nebo dojdeme pěšky, tak věřte, že v batohu šicí stroj fakt netahám. A o to jsou to pro mě větší muka 🙂

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Sice se ptám svého blízkého okolí, ale stejně je pro mě rozhodující, jak to zamýšlím já. A jestli jsem se v názoru zmýlila nebo ne stejně ukáže čas a nakupující hodně brzy.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám moc ráda hlášky od re-ce-se. Mám pocit, že by je měl vydat knižně nebo napsat přinejmenším scénář. Úžasně se chodí v botkách od OttoLin a Jiřího Svatoše. Vlastní zkušenost! Boty doladíte páskem od Ondruškovic nebo Kertagu… Vlastní zkušenost. Jo, a málem bych zapomněla… To vše se výborně hodí k oděvům od Jane Art. Opět vlastní zkušenost 🙂

Jane ART Jane ART

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi by to byly sukně a kalhoty z kolekce „volné a pohodlné“ Když začala jejich výroba, měla jsem pocit, že tam nastává ten zlom tím správným směrem. Že to je ten okamžik, kdy jsem se rozhodla, že můj koníček se stane i mou profesí.

Nosíte své výrobky nebo jste kovářova kobyla?
Já jsem chodící reklama na výrobky od Jane Art.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Já tvořím, i když spím, takže tvořím pořád 🙂

Jane ART Jane ART

Jak vypadá váš ideální den?
Jelikož patřím k těm, co nechodí pro nápady daleko, je to sice určitá výhoda, ale pak zjistíte, že ty nápady vůbec nestíháte realizovat pro nedostatek času. A nakonec se to stane vaší noční můrou… Takže můj ideální den by byl takový, který by měl více jak 24 hodin.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Na Fleru brzo dosáhnu vysněné mety dvou tisíc prodaných výrobků a ráda bych šťastně vykročila k té třítisícovce. Tímto děkuji nejen svým zákazníkům, ale všem uživatelům Fleru, že svým nákupem, hodnocením, názorem podporují českou tvorbu… Takže „děkuji“!

převzato z Fler MAGu

Jane ART – Fler.cz

Jane ART – Hradecžije.cz

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L