13.8 C
Jindřichův Hradec
16.06. 2024
Archivní

ŠERKA, ŠÁŠÍ, MĚCHURA – to je naše kultura | Muzeum Jindřichohradecka

Od počátku dubna až do 6. ledna 2023 je ve výstavní síni v minoritském klášteře opět přístupna inovovaná výstava seznamující s tradičními jihočeskými lidovými obyčeji a svátky tak, jak se kdysi slavily a také tak, jak probíhají dnes v průběhu celého období zvykoslovného roku. V pozadí nezůstávají ani zvyky dnes již téměř zapomenuté, ale v našich oblastech přesto stále dodržované.

Snahou je prezentovat nejen notoricky známé výroční zvyky, slavnosti a lidové zábavy, jakými jsou Velikonoce, čarodějnice, máje, poutě, Advent, Mikuláš, Vánoce, Tři králové a masopust, ale také třeba vynášení smrtky, konopickou, barborky, lucky, klibnu a mnohé další, které sice dnes již patří spíše ke vzácným jevům, ale přesto se stále na několika málo místech v jihočeských regionech vyskytují. Pozornost byla věnována také nově vznikajícím a obnoveným tradicím, jejichž životaschopnost ukáže teprve čas.

Součástí výstavy je bohatý edukační program, který je určen nejenom pro jednotlivce, ale také pro celé školní skupiny. Ty se zároveň budou moci účastnit speciálních edukačních bloků, které se budou věnovat zvykům probíhajícím od jara do zimy. Výstavu tak mohou navštívit celkem 4x a vždy se dozvědí něco nového a vyrobí si také různé výrobky typické pro určitou část ročního období.

Alexandra Zvonařová (NOVUM 2022/4)