2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Soukromý: Šimanovský korbel

Malebná usedlost šimanovského mlýna s historií sahající až do roku 1579 zaujme nejen svou minulostí, ale i možností odpočinku a osvěžení v místním kiosku. Bývalý mlýn s rozsáhlým areálem se nachází v místě křížení 3 významných cyklostezek, disponuje nabíječkami pro elektrokola, a nabízí spoustu možností výletů po okolí.

A jak to tenkrát vlastně bylo?

Začneme tedy pěkně od začátku…

Šimanovský dvůr a mlýn u Stráže nad Nežárkou se nachází na dně bývalého jezera. Z jezera zůstalo travnaté údolí, jehož středem protékala řeka Nežárka. Na pravém břehu řeky stál Šimanův mlýn, který zvesela klapal skrze tiché údolí. V roce 1711 byl mlýn rozšířen o poplužní dvůr zvaný Nedvězí. Později byl dvůr přejmenován podle mlýna dvorem od Šimanů, zkráceně tedy Šimanov. Řeka Nežárka zde sloužila nejen k pohonu mlýnských kol, ale také k voroplavbě. V době, kdy obchody se dřevem jenom kvetly, založil Václav Rybička na Šimanově v roce 1869 parní pilu s přístavbou pro parní stroj s vysokým továrním komínem. Zanedlouho prodává Václav Rybička celý objekt Jaromíru hraběti Černínovi z Chudenic.

Okolo roku 1900 převzalo budovu pily do správy družstvo a zřídilo v ní družstevní hospodářský lihovar pro Stráž a okolí. Avšak vlastníky objektu zůstali až do války Černínové. V roce 1943 byla mlýnská kola nahrazena Francisovou turbínou, jejíž technologie se na Šimanově dochovala dodnes ve funkčním stavu. Turbína měla tenkrát pohánět mlýn, pilu, přilehlé šimanovské objekty včetně strojů případně i nedaleký dvůr a zámek v Jemčině.

Během druhé světové války byl Šimanov zkonfiskován Němci. Po válce byl Šimanovský dvůr zestátněn a tím přešel do vlastnictví JZD Stráž nad Nežárkou. Zpět do soukromých rukou přechází dvůr až okolo roku 1997.

Novodobá historie – od obnovitelných zdrojů k pivu

Píše se rok 2015 a s ním i začátek naší cesty na zchátralém Šimanovském dvoře. Šimanov jsme postupně začali rekonstruovat a zvelebovat. Získali jsme tak první opravdové zázemí pro naši společnost, která se v té době věnovala malým vodním elektrárnám. Tuto oblast podnikání jsme dále rozšiřovali.

Chtěli jsme se stát soběstační a unikátní zejména v oblasti obnovitelných zdrojů a energetiky. Cílem bylo využít každou kapku vody a každý sluneční paprsek s co největší efektivitou. Z toho důvodu jsme vytvořili výzkumné a vývojové centrum, kde jsme optimalizovali, testovali, a nakonec úspěšně patentovali několik zařízení z oblasti obnovitelných zdrojů energie.

V tu chvíli jsme začali přemýšlet, jak by se tyto technologie daly využít a předvést v praxi. Napadlo nás vybudovat nízkoenergetický minipivovar, kde budeme vařit pivo se sladkovodní řasou Chlorellou. Chlorellu jsme si vybrali proto, že už jsme s ní měli nějaké zkušenosti z dřívějška. Chlorella obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek a dalších benefitů prospěšných pro lidský organismus, takže se celkem nabízelo spojit příjemné s užitečným. Navíc i tato sladkovodní řasa patří mezi obnovitelné zdroje, a to nám přece dává smysl :-).

Zatím vaříme pivo formou létajícího pivovaru, tedy tam, kde nám pronajmou prostory a technologii. Ale už teď připravujeme zázemí pro náš budoucí minipivovar, který bude umístěn v prostorách bývalého Šimanovského mlýna.

Současnost – příjemné posezení a kus tradice s velkou dávkou experimentu

Na Šimanově jsme vybudovali podnikovou prodejničku, která během léta slouží jako občerstvení. Najdete zde posezení včetně domečku se skluzavkou a pískovištěm pro děti. Navrhli jsme a zkonstruovali ECO point, kde si můžete zdarma dobít svá elektrokola (nutný vlastní dobíjecí kabel), mobil nebo jiná zařízení.

Na co se můžete těšit na čepu:

  • Šimanovská 11° – světlý ležák
  • Hraběnka 14° – tmavý speciál
  • Chlorella 12° – světlý speciál s řasou

Jak bychom definovali ten podivný speciál s řasou? Toto pivo v sobě spojuje kus tradice s velkou dávkou experimentu. Ve sklenici můžete očekávat jantarově zbarvený mok s hutnou pěnou. Díky přídavku Chlorelly ucítíte na jazyku svěží a lehké tóny s ovocným až bylinkovým nádechem a vyváženou hořkostí. Chlorella je sladkovodní řasa plná nutričně zajímavých látek, které jsou prospěšné pro lidský organismus.

Kontakty:

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L