0.5 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Skauti se na závodu vydají po stopách Zikmunda a Hanzelky, doprovodí je i režisér Petr Horký

Od 29. do 31. května proběhne na Zvůli u Kunžaku krajské kolo skautského závodu. Kluci a holky se při něm v malých týmech snaží využít všechno, co se ve svých oddílech naučili. V simulovaných situacích prokazují, že spolu umí spolupracovat, překonávat překážky a že dokáží využít potenciál a znalosti každého jednotlivce. Vítězné týmy pak poměří své schopnosti v celostátním kole, které se uskuteční v září.

Junák – svaz skautů a skautek ČRCílem tzv. Svojsíkova závodu, pojmenovaného po zakladateli československého skautingu, je především uplatnění skautských dovedností v opravdovém světě a podpora spolupráce v týmu. Skauti se tak například musí ve stanoveném čase naučit podle předloženého návodu obsluhovat vybrané technické zařízení nebo mají za úkol natočit video o svém oddílu.

Skauting podporuje všestranný rozvoj mladých lidí a skautské závody otestují, jak dobře je sehraná celá skupina, jak umí skautský tým využít schopností i talentů všech svých členů. Svojsíkův závod je především o týmové spolupráci,“ říká starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Jihočeské krajské kolo proběhne již tento víkend na Zvůli u Kunžaku pod taktovkou členů jindřichohradeckého skautského střediska Zlatá Růže. Na místo se sjede na 160 skautů a skautek z celého kraje. Vžijí se do rolí cestovatelů a vydají se do světa, tak jako slavná dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Své síly budou moci porovnat například při orientaci v terénu, simulované záchraně lidských životů, řešení logických úkolů nebo při úkolech zaměřených na fyzickou zdatnost. Celý závod pak doplní sobotní beseda se známým cestovatelem, dokumentaristou a režisérem filmu Století Miroslava Zikmunda Petrem Horkým.

Celý víkend jsme inspirovali cestovatelským dobrodružstvím i samotnými životy pánů Zikmunda a Hanzelky. Jejich příběh a význam pro naši zemi je mezi mladými lidmi nepříliš známý a chceme to změnit. Mohou inspirovat nejen k cestování, ale také k překonávání překážek, vlastních limitů a k propojování různých kultur a toleranci. “,“ říká Martin Holub, hlavní organizátor krajského kola závodu.

První ročník Svojsíkova závodu se konal už v roce 1946. Během prvního ročníku závodily hlídky skautek a skautů v disciplínách jako signalizování, atletický trojboj, vaření, určování rostlin, stavba stanu a první pomoc. Obsah závodu je pokaždé jiný a za skoro 70 let od vzniku doznal nesčetně změn.

Bc. Martin Holub

mobil 603 346 448

e-mail martin.holub@skaut.cz


Junák – český skaut má více než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolných vedoucích ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.   

Upozornění: Skauti změnili název organizace! Namísto dosavadního „Junák – svaz skautů a skautek ČR“ se od 1. dubna 2015 jmenují „Junák – český skaut“ (plný název pro právní užití je v souladu s novým Občanským zákoníkem „Junák – český skaut, z. s.“).

Nejnovější články

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L

Kino Počátky na únor 2023

Miloslav L

NATURHOUSE | Odborníci na zdravé hubnutí

Miloslav L