6.7 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

V sobotu začíná výstavní sezóna také na Staré radnici

Po zimní přestávce Výstavní dům Stará radnice v sobotu 1. dubna opět otevírá své brány veřejnosti. V nové sezóně se můžete těšit na novou výstavu, která zaujme nejen děti, ale i dospělé. Na Staré radnici nám totiž tento rok bude dělat společnost skřítek Hajaja.

Oblíbenou rozhlasovou postavičku, se kterou usínali a usínají snad všechny české děti, přiveze do Jindřichova Hradce kurátorka výstavy Pavla Petráková Slancová. Návštěvníci se mimo Hajaji seznámí i s prací Olgy Hejné, která inspirovala vznik pořadu Hajaja pro Český rozhlas. Letošní výstavní sezóna tak bude věnována pohádkám „před hajáním“, tedy čteným příběhům, které jsou od vzniku rozhlasového Hajaji koncipovány vždy na týdenní příběh – 7x 10 minut pohádkového čtení a poslechu. Protože skřítek Hajaja neměl svoji fyzickou podobu (první loutku – skřítka Hajaju vytvořil po letech vysílání Jiří Trnka), vyzval Český rozhlas děti, aby samy Hajaju nakreslily. Výsledná podoba byla jasná: chlapeček se střapatou čepicí a oblečkem z hvězdné oblohy! A jak vypadá hajajový skřítek dětí v Jindřichově Hradci? To je malířský úkol pro malé návštěvníky Výstavního domu, kde pro inspiraci budou k vidění ilustrace „Hajajovy babičky“ Olgy Hejné, ke čtení její pohádkové knížky a k poslechu mnohé z rozhlasových příběhů pohádek na dobrou noc.

Na návštěvníky samozřejmě čekají i stálé expozice, které jsou dětmi i dospělými vyhledávány každý rok. Jedná se o expozici Jindřichohradeckých místních drah – železnice hrou a dále expozice Z dějin městské samosprávy zaměřenou na historii jindřichohradecké radnice. Samozřejmostí je i možnost prohlédnout si Obřadní síň Jana Kotěry.

Jako úplnou novinku pro naše návštěvníky zpřístupníme v průběhu dubna i prostory městské galerie, ve které se můžete těšit na zajímavou výstavu „Náměstí v proměnách času“. Budou zde k vidění fotografie a historické předměty zachycující významné okamžiky a proměny jindřichohradecké radnice či náměstí Míru od konce 19. století do poloviny 20. století.

Ing. Vendula Talknerová, KD Střelnice


Skřítek Hajaja - Zahájená sezóny 2017 na Staré radnici

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L