-1.6 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Spojte procházku do parku s výstavou o kávě

Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou v týdnu od soboty 3. října hostí Husovy sady. Stanou se součástí více než 40 míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá. Na 15 plakátech se například dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradových družstev.

Spojte procházku do parku s výstavou o kávěBěhem cesty mě překvapilo, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno, mohli své děti posílat do školy a pěstovat šetrněji k životnímu prostředí. To nám potvrdila i více než stovka pěstitelů, které jsme v Latinské Americe potkali,“ uvedl fotograf a aktivista Stanislav Komínek.

Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice, v roce 2013 jsme u nás vypili 14 milionů šálků a spotřeba stále roste.

Spojte procházku do parku s výstavou o kávěVýstavu, jejíž realizace se v Jindřichově Hradci ujali mladí lidé z projektu StopTime, bude zahájena v sobotu 3. října ve 14 hodin vernisáží v Husových sadech. V rámci ní budete mít možnost ochutnat fairtradovou kávu a kávové sladkosti nebo napsat vzkazy pěstitelům. Nebude chybět ani program pro děti – překážková dráha simulující cestu kávy od pěstitele až na váš stůl či kávové omalovánky. Od 17 hodin pak budeme v čajovně U zámku promítat dokumentární film Průvodce férového pijáka kávy,“ uvedla jindřichohradecká spoluorganizátorka výstavy Petra Frühbauerová.

Spojte procházku do parku s výstavou o kávěAkce se koná v rámci celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Happening plánujeme tímto způsobem udělat i v příštích letech, společným tématem všech ročníků má být odpovědná spotřeba. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy chceme příští rok veřejnosti ukázat, v jakých podmínkách se vyrábí naše oblečení nebo boty,“ doplnila Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi, jež celou akci koordinuje.

Výstava se koná během Týdne důstojné práce, který probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce. Ten připadá vždy na 7. října. Letos bude výstava v parcích viset od 3. do 10. října. Seznam míst a více informací o happeningu najdete na www.vystavanastromech.cz.

Pokud byste chtěli vyzkoušet kávu přímo od pěstitelů z výstavních fotografií, najdete ji ve směsi Fair Café od nevládní neziskové organizace NaZemi.

 


 

Kontakty:

Petra Frühbauerová – organizátorka výstavy v Jindřichově Hradci, petra.fruhbauerova@seznam.cz, tel. +420 724 803 009

Stanislav Komínek – autor fotografií, stanislav.kominek@nazemi.cz, tel. +420 774 737 176

Gabriela Štěpánková – koordinátorka happeningu Výstava na stromech, gabriela.stepankova@nazemi.cz, tel.: +420 776 226 691

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L