Aktuálně

Sportovní fotografie Jiřího Vojzoly

Sportovní fotografie Jiřího Vojzoly

Výstava představuje kolekci většinou velkoformátových snímků z tvorby jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších českých sportovních fotografů Přerovana Jiřího Vojzoly (21. 1. 1950 v Přerově – 1. 10. 2018 v Olomouci).

Fotografoval rád již od dětství, kdy jej v koníčku podporovala od počátku matka, sama nadšená fotografka. Prvním fotoaparátem byla Jiřímu Leica, typ I z roku 1929. Intenzivněji fotografoval už během studia na Filozofické fakultě UP v Olomouci, poté ve volném čase jako učitel na ZŠ v Drahotuších, na ZŠ a hokejové škole v Přerově i tamní obchodní akademii.

Profesionálně se tak fotografování sportu, o kterém vždy říkal, že je mu i stálou zálibou, věnoval od 70. let a v roce 1999 ho definitivně vyměnil za svou původní profesi. Zprvu zcela propadl tenisu, který měl v hledáčku nejčastěji a který je i proto na výstavě zastoupen nejpočetněji. Dále si oblíbil lehkou atletiku, lední hokej, golf, ale také další sporty, jako basketbal, fotbal, lyžování nebo rallye. S mnoha špičkovými sportovci jej pojilo pevné přátelství a fotografoval je též v soukromí.

Jako sportovní fotograf pořídil tisíce snímků ze soutěží Davis Cup, z něhož zdokumentoval na sto zápasů, Fed Cup, Roland Garros, US Open, Australian Open, z golfových turnajů PGA, hokejových utkání NHL či na MS a v tuzemsku třeba ze Zlaté tretry v Ostravě, kde vznikly v roce 2008 ve výstavě zahrnuté fotografie nejrychlejšího atleta historie Usaina Bolta. Osobně považoval za velký zážitek možnost fotografovat věhlasné světové atletické mítinky Golden League Monte Carlo.

V průběhu let spolupracoval s firmou Jágr Team a marketinkovou agenturou TK PLUS, fotografoval lední hokej pro Tipsport anebo tenisové grandslamové turnaje pro americkou firmu Nike. Jeho snímky vyšly ve sportovních časopisech Československý sport, Stadión, Tenis, v německém Tennis Magazin či v četných obrazových publikacích se sportovním zaměřením. Stěžejní práce Jiřího Vojzoly mohli jeho příznivci zhlédnout také na výstavě Sport Foto na Staroměstské radnici v Praze v roce 2008, uspořádané Českým olympijským výborem s Klubem sportovních novinářů, a na dalších místech, včetně Přerova. Fotografův snímek Dominiky Cibulkové z Australian Open 2015 obohatil téhož roku prestižní mezinárodní výstavu Expo v Miláně.

Jiří Vojzola pořizoval nezapomenutelné záběry na nejprestižnějších světových soutěžích, a i když byl především fotografem sportovních elit, posledních 16 let působil rovněž jako fotograf Československého jazzového festivalu Přerov a průběžně zdokumentoval mnoho procestovaných cizokrajných zemí.

V roce 2011 převzal za svou práci pamětní medaili města Přerova, v roce 2018 byl uveden do přerovské síně slávy nejúspěšnějších sportovců roku a o rok později obdržel in memoriam Cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Jeho tvorba ve své celistvosti nese rysy profesionality, smyslu pro detail a nesporných uměleckých kvalit.

Poděkování za náměty pro výběr fotografií pro výstavu a za jejich laskavé zapůjčení z rodinného archivu patří rodině pana Mgr. Jiřího Vojzoly, zejména manželce paní Mgr. Kamile Vojzolové, dceři paní Mgr. Zuzaně Havlíkové a synovi Jiřímu Vojzolovi, DiS.

Text byl vytvořen z informací z dostupných internetových zdrojů a rozhovorů, které poskytla paní Mgr. Kamila Vojzolová.