14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
Články

Stanislav Mrvka: Rozklikávacího rozpočtu se lidé brzy dočkají

Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce.Jindřichův Hradec | Před prvním zasedáním nové rady města ve středu 12. listopadu 2014 odpovídal na otázky portálu Hradec Žije starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. Ptali jsme se mimo jiné na rozpočet pro příští rok a plány na rozklikávací rozpočet, detaily koaliční smlouvy nebo na úvahy nad budoucností rybníka Vajgar.


Ve vedení Jindřichova Hradce se objevila vůbec první žena, místostarostka Petra Blížilová.

Myslím si, že to je celkem dobrý signál pro veřejnost. Každá ženská ruka vnáší do práce něco jiného a vážně jsem přesvědčený o tom, že jsme vyslali dobrý signál veřejnosti, že tady nejsme žádní šovinisté (smích).

Má Petra Blížilová na to, aby převzala štafetu po Pavlu Vejvarovi?

Určitě. Samozřejmě když to půjde, tak paní místostarostce se vším pomůžeme. Nyní se zúčastňuje projednávání jednotlivých kapitol budoucího rozpočtu. Lidé musí také chápat, že paní Blížilová musí dostat nějakou dobu na to, aby pronikla do všech zákoutí, která veřejná správa má. Myslím, že by bylo solidní, aby se k ní takto veřejnost stavěla.

Hovoříte o rozpočtu. V jaké fázi se jeho příprava nachází? Kdy by měl být schválený?

Na první zasedání rady města se objevilo schvalování harmonogramu. Rozpočet chceme oproti předcházejícím rokům schválit už v lednu. To abychom nemuseli v rámci rozpočtového provizoria čekat na vyhlášení veřejných zakázek. Myslím si, že je to reálné. Zrovna dneska jsem s paní místostarostkou a s vedoucími příslušných odborů prošel návrhy za jednotlivé odbory. Teď se zpracovává ta nejpodstatnější část rozpočtu, tedy kapitálové výdaje. Jsou dvě zásadní věci: Jednak aby byl rozpočet vyrovnaný, v žádném případě nechceme jít do deficitního rozpočtu. A rozpočet taky musí splnit závazky a požadavky z minulých let, aby byl prorůstový, tedy abychom se v té oblasti kapitálových výdajů pohybovali někde kolem 130 milionů korun jako v předcházejících letech. To je excelentní číslo, protože to dohromady hází asi 33% rozpočtu na kapitálové výdaje. Kdyby takhle hospodařil stát, tak jsme všichni vysmátí. Samozřejmě bych chtěl docílit toho, aby v rozpočtu byly pokryté ty věci, které nebudou zásadním způsobem zatěžovat obyvatele – tedy abychom udrželi různé poplatky na nejnižší možné míře. To jsou tedy ideje, se kterými přistupuji ke skládání rozpočtu.

Několikrát jste se v minulosti zmiňoval o detailním, tzv. rozklikávacím rozpočtu. 

Máme nějaké nabídky od firem a pracujeme na tom. Slíbili jsme, že rozklikávací rozpočet bude – měli jsme to už ve volebním programu a je to zahrnuté i v koaliční smlouvě. Takže rozklikávací rozpočet Hradce bude a chtěl bych to udělat ještě v tomto prvním roce. Záleží na tom, jak firmy, které to nabízí, budou schopné reagovat, protože si tento software můžeme samozřejmě koupit od kdekoho, ale my to potřebujeme nastavené tak, aby to komunikovalo s naším zavedeným systémem. To znamená, že si nemůžeme vlastní systém rozbourat. Ale věřím, že to letos vyřešíme.

Když jste zmínil koaliční smlouvu – co jsou její hlavní body? Jak je složená?

Jednotlivé body jsou tam zahrnuté poměrově podle volebních výsledků koaličních stran. Každá strana měla možnost přednést své prioritní záležitosti. Neznamená to ale, že ostatní věci, které tam nejsou vysloveně napsané, se nebudou plnit. Znovu opakuji svou zásadní myšlenku: nezahazuji materiály ostatních volebních stran, naopak si je pečlivě schovávám. Jsem pořád přesvědčený, že pokud tam jsou dobré myšlenky, tak by se měly objevit v zásadním dokumentu – strategie rozvoje města.

Zpátky k rozpočtu. Můžeme se podívat na největší investice, které na příští rok plánujete? 

To se teprve dolaďuje. Máme tam nějaké závazky z minulých let, tedy dokončování největších investičních akcí typu kanalizace, rekonstrukce staré radnice, rozhledna a další. Chceme začít s kanalizacemi v dalších místních částech, to se ale taky odvíjí od dotací. Mezi největší investiční akce určitě budou rekonstrukce vybraných silnic. Už naprosto jasné je, že nemocnice bude mít zbouraný starý pavilon D a nákladní auta nám konečně přestanou jezdit ulicí U Nemocnice, takže by měla být zahájená její komplexní rekonstrukce. Když se podívám na financování komunikací, tak je tam další vysoká částka v plánu na Otín. To budou ty největší investice.

Před volbami se hodně mluvilo o velkém Vajgaru, o jeho úpravách, vyčištění, proměně břehů. Existuje k tomuto nějaká vize, nějaké myšlenky?

První věc, kterou Vajgar potřebuje, je změna ekologické hospodaření po toku Hamerského potoka směrem výš. Vajgar je zatížený hnojením a splachováním, které přichází z toho povodí. Pořád sháníme nějakou super-dotaci na vyčištění rybníka. Tohle bez dotace nemá smysl dělat. V tomto okamžiku se nikde nepohybují tak velké peníze. Rybník má 49 hektarů, to je nepředstavitelné množství prostředků. Tu myšlenku určitě neopouštíme, a nyní se snažíme alespoň milimetr po milimetru omezovat ty „splašky“, které do Vajgaru přináší Hamerský potok. To je nyní to podstatné. A jakmile to bude fungovat, a jakmile bude dotace, můžeme začít čistit. Jinak bychom ho vyčistili a bylo by to za dva roky stejné. Věřím tomu, že se to jednou povede a lidé se ve Vajgaru budou úplně normálně koupat.

Zdroj: Hradecžije.cz

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L