Aktuálně

StopTime pořádá unikátní hru simulující život v totalitě

V sobotu 3. března odstartuje třítýdenní hra Velký Bratr, které se zúčastní několik stovek mladých lidí z celé České republiky. Jedná se o hru, která vznikla na motivy románu 1984 spisovatele George Orwella. Probíhá na pozadí každodenního života a umožní účastníkům vyzkoušet na vlastní kůži, jaké pocity lze zažít v totalitním prostředí. Autorem projektu je Tom Kocmi a samotnou hru pořádá přes 12 mladých lidí v rámci neziskového spolku StopTime.

StopTime pořádá unikátní hru simulující život v totalitěVelký Bratr je největší projekt neziskového spolku StopTime, který zábavným způsobem účastníkům přibližuje atmosféru dystopického světa dle knižní předlohy. Po dobu tří týdnů se hráči ocitají ve světě, kde se střetává Strana, jež v čele s Velkým Bratrem určuje chod země, a proti ní stojí odboj, který se snaží ideály Strany pošpinit a její představitele svrhnout. Strana drží pevnou ruku především díky diktátu absurdních zákonů, jejichž plnění se řadí mezi každodenní povinnosti. Cenzura běží na plné obrátky, možnost vlastních ideálů je omezena, nesympatizující výroky trestané a poslušnost spravedlivě odměněna. Samotní hráči jsou poté pověřováni dohlížením na dodržování stanoveného řádu a to v rámci herního systému běžícím na webové adrese http://velky-bratr.cz . Hra simuluje pocit paranoi plynoucí z prostředí totality, které ve své knize 1984 vylíčil britský spisovatel George Orwell. Upozorňuje, že ne vše je nemožná realita, a že podobné principy mohou vzniknout i v demokratické zemi.. Hra je však striktně apolitická a jakékoliv paralely s minulou či současnou politickou scénou nejsou cílené. Události a motivy pocházejí z knižní předlohy.

Velký Bratr poukazuje na sílu a důležitost svobody. Vykresluje, jak by mohla vypadat represivní podoba státu a odpovídá na otázku, proč se má svoboda ve všech podobách bránit. „Oceňujeme, že díky hře se mnoho hráčů rozhodlo zmiňovanou knihu přečíst. Věříme, že podnět v podobě hry či knihy přinese zamyšlení nad tím, jaký život v dystopické totalitě je a jak významná je svoboda pro náš svět,“ uvádí hlavní organizátor. O hru se zasloužil Tom Kocmi, který si nese mnohaleté zkušenosti s organizací velkých akcí podobného rázu, společně s realizačním týmem, jenž tvoří přes 12 mladých lidí, kteří přípravě věnují stovky hodin volného času.

Kontakt:
Tom Kocmi , autor hry Velký Bratr pořádané spolkem StopTime
stoptime@email.cz

Partneři akce:
Město Jindřichův Hradec
Junák – český skaut, středisko Zlatá Růže JH