-4 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

SVĚT DÁMY – Šaty, doplňky a drobnosti z dámského šatníku z konce 19. a počátku 20. století

Závěr muzejní sezóny bude ozvláštněn speciální výstavou určenou především ženám všeho věku, neboť každá žena chce být občas za dámu. Na výstavě se přeneseme o několik desetiletí zpátky v čase.

Většina vystavených módních doplňků zažila krásné období první republiky, kdy se módní ikony jako třeba Adina Mandlová nebo Oldřich Nový oblékali ve vyhlášených pražských módních salónech. “Šiju u Podolské“. Tuto magickou větu musela za první republiky vyslovit každá žena, která chtěla být skutečně „in“. Dva pražské salóny Podolská a Rosenbaum udávaly tehdy tón světu české módy. Hana Podolská, majitelka proslulého modelového domu stejného jména, oblékala manželky prezidentů, ministrů i slavné české herečky. Prostě – kdo nešil u Podolské, jako by nebyl.

Pokochat se bude možné nejenom šaty Podolské, ale také dalšími dobovými obleky, klobouky, kabelkami, botami, punčochami, korzety, šálami, rukavicemi, slunečníky, vějíři a dalšími módními drobnostmi. Základ výstavy tvoří kabelky, módní doplňky a za-jímavé modely šatů Magdy Růžičkové, která je nejen nadšenou sběratelkou, ale také vášnivou prezentátorkou svých šatů a doplňků. Při různých příležitostech si své kousky obléká a stává se dámou z minulosti.

Sbírku paní Růžičkové doplní exponáty Muzea Jindřichohradecka, které představí jak období první republiky, tak i módu druhé poloviny 19. a počátku 20. století. Vystaveny budou hlavně nově zrestaurované unikátní oděvy z období biedermeieru. K vidění budou i muzejní deštníčky, kabelky, vějíře a další módní doplňky, které potěší každou dámu. Snění se mohou všechny návštěvnice samozřejmě oddávat i v doprovodu pánů.

Na vernisáži, která se koná 13. října v 16.00 hodin, pronese úvodní slovo spoluautorka výstavy PhDr. Ludmila Růženecká z Brna. Zájemci, kteří se o módě tohoto období budou chtít dovědět více, mohou týž den navštívit v 18.00 hodin její přednášku v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici.

Alexandra Zvonařová

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L