2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Temari, hagoita a inu hariko aneb výstava japonských hraček v muzeu Jindřichohradecka

Páteční podvečer 24. dubna zprostředkuje všem zájemcům z Jindřichova Hradce a okolí malý výlet do Japonska, neboť v letošním roce bude v rámci výstavního cyklu „Kdo si hraje, nezlobí“ představena vzácná kolekce, pro nás exotických, japonských hraček ze sbírky Národního muzea, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Tuto sbírku, dnes čítající na 1500 kusů, založili sami manželé Japonské hračkyNáprstkovi, především však Josefa Náprstková. Časem k rozšíření sbírky přispěli i význační čeští cestovatelé Josef Kořenský (1847–1938), Václav Stejskal (1851–1934), ale i zapálený japanofil a sběratel Joe Hloucha (1881–1957), který v roce 1957 otevřel první výstavu japonských hraček v Čechách. Zásluhu na rozšíření sbírky má také bývalá kurátorka japonské sbírky Libuše Boháčková, která díky svým kontaktům s japonský-mi etnografy získala mnoho národopisně zajímavých předmětů, mezi nimi i hračky. Největší ucelený soubor lidových hraček však pochází od japanoložky Vlasty Winkelhöferové (*1932), která se zabývala sbíráním hraček při svých dlouhodobých pobytech v Japonsku v 60. a 90. letech 20. století.

Japonské děti si s hračkami hrály odedávna, ale první historický důkaz o existenci japonských hraček pochází až z období Heian (794–1185). Největší rozvoj hraček nastal v období Edo (1600–1868), tedy v období rozkvětu řemesel a obchodu. Tradičních japonských hraček existuje přes 1000 druhů a rozdělují se do tří hlavních skupin. První skupinu tvoří hračky, se kterými si děti skutečně hrály. Byly to převážně hliněné či papírové panenky nebo míčky temari. Do druhé skupiny patří hračky umělecky zpracované, které lahodily oku dospělých, jako pestře malovaní draci nebo dřevěné pálky hagoita na japonský badminton. Nejcharakterističtější je třetí skupina hraček, které zároveň fungovaly jako amulety a talismany a byly spojené s místními tradicemi a legendami. Například v Tokiu byly nově narozené děti obdarovávány inu hariko, psem – ochráncem z papíroviny. Na výstavě je možné shlédnout výběr z bezmála čtyř set tradičních hraček vyráběných rozličnými technikami v různých obdobích a odlišných oblastech Japonska, na nichž je vidět jak zajímavá japonská estetika, tak i příslovečná preciznost zpracování. Představeny budou panenky, loutky, zvířátka, zvukové hračky, origami, draci, zbraně, nábyteček, hry, masky a další tradiční japonské hračky. Pro děti i jejich rodiče je na výstavě připravena herna, kde si mohou sami složit tradiční japonské papírové origami.

Výstava bude k vidění v Muzeu Jindřichohradecka od 25. dubna do 30. prosince 2015. Slavnostní vernisáž se uskuteční v pátek 24. dubna v 17 hodin ve výstavním sále „Ve Svatojánské“ ve Štítného ulici.

Alexandra Zvonařová

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L