0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Třetí zvonění na Jindřichohradeckém zámku

Jindřichohradecká činohra uvede 6. a 7. července 2018 ve 21:30 na nádvoří Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci komedii Václava Štecha.

Jindřichohradecká činohra se v letošním roce objeví na nádvoří našeho zámku již po dvacáté – slaví tedy velké výročí. Pro tuto příležitost jsme vybrali komedii Václava Štecha (1859-1947), učitele, spisovatele, dramatika, novináře, zakladatele Divadla Uránie, ředitele pražského Městského divadla Na Královských Vinohradech a posléze Národního divadla v Brně, otce slavného historika umění V. V. Štecha.

Václav Štech byl autorem humoresek, novel, románů a dokonce i naučných spisů. V dramatické tvorbě se věnoval méně úspěšně i dramatu, ale největší úspěch měly jeho komedie: Třetí zvonění z roku 1900, které bylo i úspěšně zfilmováno v roce 1938 s Theodorem Pištěkem a Oldřichem Novým v hlavních rolích, se již rok po své pražské premiéře rozlétlo takřka po celé republice, Deskový statek z roku 1908 o tajné sňatkové kanceláři, Habada a Jordán z roku 1911 ze školského prostředí a David o Goliáš z roku 1918 o pražských volbách. Hry měly velký úspěch během první republiky, bohužel oslavovaly střední vrstvu, a to se komunistům příliš nehodilo do krámu. Václava Štecha pro české publikum znovuobjevil nejdříve Miroslav Horníček, který komedii doplnil písničkami a po mnoha letech režisér Ladislav Smoček, který hry zkrátil, vyčistil od dobových popisností a znovu uvedl na česká pódia. Třetí zvonění v jeho režii v pražském Činoherním klubu se dočkalo téměř 500 repríz.

Předprodej vstupenek v pokladně KD Střelnice a v Informačním středisku města od 22. 6. 2018

Václav Štech napsal komedii Třetí zvonění roku 1900, ve svých jedenačtyřiceti letech, tedy v době největšího tvůrčího rozmachu. Námět nosil v hlavě delší dobu. Městečko Neklisy je ve skutečnosti Slaný, kde prožil dětství i učil na obecní škole. Podle události, které byl sám svědkem, sepsal bláznivou historii svatby v rodině starosty, která sice hýbe celým městečkem, ale o které se do poslední chvíli neví, jestli se uskuteční nebo ne. Z nevinného nedorozumění vznikne řetěz složitých a zdánlivě neřešitelných situací, které jsou zdrojem napětí i komiky. Klasická komedie Václava Štecha není jen o zmatcích kolem jedné svatby, ale také o svérázných představách místních hodnostářů o řízení věcí veřejných. Svatba se nakonec konat bude, dokonce své štěstí tu najde i druhá dvojice a také obecní zájmy se podaří spojit s těmi soukromými.

Do hlavní role vdovy Kváčkové jsme s režisérem Josefem Nechutným obsadili členku Divadla Na Vinohradech Andreu Černou, do role ženicha advokáta Hudce člena Divadla J.K.Tyla v Plzni Miloslava Krejsu, půvabnou nevěstu Růženku ztvární Adéla Ratajová, jejího otce purkmistra Sadílka Jiří Langer, básníka Hvězdínského Adam Tomek a v dalších rolích uvidíte členy Divadelní společnosti Jablonský Hanu Proxovou, Ladislavu Ratajovou, Martinu Valáškovou, Emanuela Krejcara, Michala Palaugariho, Pavla Prudila, Aleše Růžičku a další.

Další podrobnosti včetně obsazení najdete na webových stránkách www.akaska.cz.

 

Antonín Kaška

 

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L