0.4 C
Jindřichův Hradec
2.02. 2023
Roman Pišný

TRIATLON – Plavecký Ironman letos přepsal tři historické rekordy

Historie amatérského triatlonového závodu „Plavecký Železný muž“ se začala psát na konci minulého milénia, kdy si parta nadšenců kolem Jiřího Budína chtěla vyzkoušet své schopnosti. Z recesního klání se nakonec stala tradice, původní maximální účasti patnácti statečných se postupně rok od roku navyšují, takže při letošním již XVI. ročníku jich bylo na startu už téměř trojnásobně více.

TRIATLON - Plavecký Ironman letos přepsal tři historické rekordy
Tradiční hromadná fotografie před startem

Ačkoliv se nejedná o závod pro triatlonisty, kteří se tímto sportovním odvětvím cíleně zabývají, tak přesto ho nemůže absolvovat někdo, kdo si jen odskočí z pohodlí obývacího pokoje, protože zvládnout 500 metrů plavání, 28 kilometrů na kole a 7 km běhu je řádná fuška. V letošním ročníku na přeprání těchto distancí potřeboval poslední závodník v cíli 135 minut. Byl jím Jiří Tůma mladší z Polští, přičemž i před jeho výkonem nutno vysmeknout poklonu. Při startu pořadatelé ze Sboru dobrovolných hasičů Plavsko užasli, když se listina účastníků naplnila 42 jmény.

TRIATLON - Plavecký Ironman letos přepsal tři historické rekordy
Plavecký Železný muž 2015 – pomocná osádka čtyřkolky se starala o to, aby se všichni ve zdraví dostali do cíle

„Padl rekord, je vidět, že je náš závod stále prestižnější. Tentokrát byl opravdu velmi kvalitně připravený, pomocný tým pomáhal v náročných podmínkách, aby se každý dostal do cíle. Děkuji traťovým komisařům a hlavně závodníkům za to v jakém se sešli počtu,“ byl nadšený Josef Pivec, hlavní duše organizátorů. Rekordní zápisy byly přepsány v třech kolonkách, a sice v celkovém počtu startujících (42) o 6 osob oproti loňsku, v počtu mužů (34) o sedm oproti roku 2012 a především vynikajícím časem se do historie zapsala Marie Valdová, vítězka ženské kategorie. Zvládla 150 metrů ve vodě + 18 km na kole + 7 km běhu za necelých 78 minut. Překonala o 2:14 min. rekord uherskohradišťské Kateřiny Kvapilové z roku 2010.

TRIATLON - Plavecký Ironman letos přepsal tři historické rekordy
Plavecký Železný muž 2015 – 42 závodníků ve 3 kategoriích zkoumá vodu

Na jeden rekordní zápis možná organizátoři pozapomněli, a to zaznamenat tropickou teplotu, při níž se závodilo. Bylo 36 stupňů ve stínu! „Vedro nemá cenu komentovat, mám ale radost z toho, že je na startu stále více nových tváří, že se tu závodí v duchu fair-play,“ uvedl Luboš Kozel (Plavsko), jenž obsadil 30. příčku. Komentoval moment, kdy Jiří Hrádek (Plavsko) pomohl soupeři dovézt do depa neopravitelný bicykl. V mužské kategorii letos chyběl litomyšlský Vojtěch Lím, který triumfoval v posledních třech letech. Termín závodu mu kolidoval s vrcholem příprav na vstup do manželství. Na piedestalu jej vystřídal domácí Milan Souček mladší, pro něhož to bylo třetí prvenství od roku 2007. Půl kilometru v pískovně u Stráže nad Nežárkou, cyklistickou část do Plavska a běh k hospodě U Jitky v Roseči stihnul v čase pod 84 minut.

Ženy (7 závodnic): 1. Marie Valdová 1:17:55 hod., 2. Jarmila Tourková (obě K. Řečice) +10:23, 3. Naďa Jansová (Praha) +11:09. Dorostenci (1): 1. Petr Zelinka (J. Hradec) 1:24:50. Muži (34): 1. Milan Souček ml. (Plavsko) 1:23:43, 2. Hynek Janoušek (Litomyšl) +2:52, 3. Milan Souček st. (Plavsko) +4:21, 4. Petr Vojtěch Svoboda (Příbraz) +5:23, 5. Petr Kovář (Hatín) +8:46, 6. Václav Peroutka (Plavsko) +9:42, 7. Petr Bělecký (Jablonec nad Nisou) +10:23, 8. Pavel Hulík (Políkno) + 10:28.

Roman Pišnývíce sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Foto: Josef Pivec

Plavecký Železný muž 2015 – ženy a dorost 150 metrů, muži 0,5 km plaváníPlavecký Železný muž 2015 – všech 42 startujících tropické podmínky překonaloPlavecký Železný muž 2015 – tradiční hromadná fotografie před startemPlavecký Železný muž 2015 – potřebné doplnění tekutin a kalorií po náročném závoděPlavecký Železný muž 2015 – poslední instrukce před startemPlavecký Železný muž 2015 – pomocná osádka čtyřkolky se starala o to, aby se všichni ve zdraví dostali do cílePlavecký Železný muž 2015 – nervózní očekávání startu na břehu pískovny ve Stráži nad NežárkouPlavecký Železný muž 2015 – letos se zúčastnil 1 dorostenec, 7 žen a 34 mužůPlavecký Železný muž 2015 – čekání na startovní výstřelPlavecký Železný muž 2015 – 42 závodníků ve 3 kategoriích zkoumá vodu

 

Nejnovější články

Ve Studené je od víkendu v provozu lyžařský vlek a běžecké stopy jsou upravené!

Miloslav L

Házenkářky ukončily podzimní ligovou část výhrou v Havlíčkově Brodě

Miloslav L

V posledním domácím utkání podzimní části 1. ligy porazily házenkářky Otrokovice

Miloslav L