Aktuálně

Týden policie ČR v okrese J. Hradec (17.1.2014 – 23.1.2014)


Ujížděl policejní hlídce

J.Hradec – Nová Bystřice – Má vysloven zákaz řízení.

Policie ČR - Autor: Adam Hudec
Ilustrační foto – Autor: Adam Hudec

Jednatřicetiletý podezřelý  muž dne 4. ledna řídil nákladní vozidlo  Opel Movano, dočasně vyřazené v depozitu, na kterém byly v době jízdy namontovány registrační značky, které nebyly na toto vozidlo přiděleny. Řidič jel z  Nové Bystřice ulicí Švermova směrem na Slavonice. Po přejetí křižovatky spatřil  hlídku novobystřických policistů a s vozidlem  zastavil. Poté začal couvat a narazil do za ním jedoucího vozidla Škoda Felicia, čímž způsobil škodu ve výši nejméně 5 000 korun. Podezřelý se po střetu s vozidlem otočil a z místa dopraní nehody začal ujíždět  směrem na J. Hradec. Byl pronásledován policejní hlídkou, kdy v obci Lhota na pokyn novobystřických policistů zastavil. Při kontrole podezřelý nepředložil řidičský průkaz a následnou lustrací policisté zjistili, že není držitelem příslušného řidičského oprávnění, neboť  má vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Po řádném zadokumentování případu převzal včerejšího dne pachatel sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání na svobodě.(23.1)


Se zetěm kácel třešeň, spadla na něj

J.Hradec – Těžkou újmu na zdraví prošetřují kriminalisté. (Hlasová schránka 974 233 116)

Včerejšího dne  v odpoledních hodinách došlo při kácení vzrostlé třešně na zahradě zemědělské usedlosti  v Suchdole nad Lužnicí ke zranění dvaaosmdesátiletého majitele  usedlosti. Tento  společně se svým zetěm  prováděl kácení stromu a to tak, že při uvolňování posledního kořene třešně pomocí řetězu a traktoru bez kabiny a ochranného rámu, došlo k pádu stromu na poškozeného, který řídil traktor. Muži bylo způsobeno těžké zranění kdy mimo jiné došlo ke zlomenině dosud nezjištěného množství bederních obratlů. Policisté ze Suchdola nad Lužnicí u zraněného zajistili odběr krve v nemocnici v Č.Budějovicích kde byl hospitalizován.  Cizí zavinění nebylo kriminalisty  z J.Hradce  při prvotním šetřením zjištěno. Případ těžké újmy na zdraví i nadále jindřichohradečtí kriminalisté prošetřují.(21.1.)

Vloupal se do vestibulu banky

J.Hradec – Třeboň – Odcizil monitor a nekradl poprvé.

Dvacetiletý muž tuto sobotu v nočních hodinách  v Třeboni, za použití násilí, vnikl do vestibulu banky. Zde odcizil monitor LCD  v hodnotě nejméně 1 000 korun. Svého jednání se dopustil přesto, že byl trestním příkazem Okresního soudu v J. Hradci  uznán vinným přečinem krádeže, za což mu byl uložen trest odnětí svobody. Třebonští policisté nyní pachatele trestně stíhají pro přečin krádeže v režimu zkráceného přípravného řízení.(20.1.)

Opakovaně vyráběl pervitin

J.Hradec – Dačice – Vazba byla uvalena.( Hlasová schránka za pátečním tiskovým servisem 974 233 116)

Jednačtyřicetiletý pachatel  v době od  ledna 2011 do prosince 2013 ve svém zahradním domku  v  k.ú. Staré Hobzí na Dačicku, neoprávněně vyráběl z volně dostupných léků Modafen a  Nurofen omamnou a psychotropní látku Metamfetamin  zvanou  Pervitin. Drogu částečně   užil pro svoji potřebu a částečně prodával, nabídl nebo jinak opatřil dalším  osobám z okresu Jindřichův Hradec. Tohoto jednání se obviněný dopustil přesto, že byl pro takový čin v posledních  třech letech odsouzen a potrestán. Dne 15. ledna 2014  byly provedeny kriminalisty domovní prohlídky, kde byly zajištěny důkazní materiály. Pachatel byl policejním komisařem služby kriminální policie a vyšetřování  dne 15. ledna zadržen . Dne 16. ledna byl  obviněn ze spáchání zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policejní komisař téhož dne vypracoval podnět k podání návrhu  na vzetí obviněného do vazby. Vazba byla příslušným soudem  uvalena. V případě soudem uznané viny hrozí pachateli trest odnětí svobody až na deset let.(19.1.)

Pákovým klíčem udeřil do hlavy, druhý tzv.hlavičkou do úst

J.Hradec – Pokus těžké újmy na zdraví vyšetřují kriminalisté.(Hlasová schránka 974 233 116)

Koncem měsíce listopadu loňského roku na volném prostranství před vstupními vraty vedoucími na zahradu náležící k domu v J.Hradci,  šestatřicetiletý agresor  nejprve slovně napadl zde přítomného  třiačtyřicetiletého muže a poté i fyzicky. Udeřil jej  čelem hlavy tzv. hlavičkou do oblasti horního rtu, čímž mu způsobil zranění tržnou ránu, která si vyžádala šití nejméně čtyřmi stehy s následnou dobou léčení nejméně 14 dní. Poté poškozený, který krátce předtím měnil kola u automobilu a držel v ruce železný pákový klíč v délce 35 cm, tímto železným klíčem udeřil šestatřicetiletého muže do hlavy, kdy po tomto úderu upadl a byl v krátkodobém bezvědomí. Následně jej opětovně udeřil železným pákovým klíčem do oblasti levého ramene a lopatky a  pak jej několikrát kopal nohama do oblasti celého trupu. V dalším jednání mu zabránila současná družka a zároveň bývalá manželka staršího z mužů. Následkem  fyzického napadení bylo šestatřicetiletému poškozenému způsobeno zranění spočívající v otřesu mozku, tržné ráně v oblasti temene hlavy, která si vyžádala sešití devíti stehy a další zranění, která si vyžádala hospitalizaci  na chirurgickém oddělení v Nemocnici v J. Hradci s následným domácím léčením s klidovým režimem bez fyzické námahy v délce 14 dní. Policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování  dne 15 .ledna vypracovala usnesení o zahájení trestního stíhání obou pachatelů. Tito  jsou podezřelí z úmyslného ublížení na zdraví a z výtržnictví. Oba budou  trestně stíháni na svobodě.(17.1.)

S namířenou Flobertkou hrozil zastřelením

J.Hradec – České Velenice –Skončil na záchytce a včera převzal sdělení podezření.(Hlasová schránka 974 233 116)

Podnapilý čtyřicetiletý muž  dne 24. listopadu 2013  v dopoledních hodinách v restauraci  v Českých Velenicích, po slovní rozepři u stolu, kde sedělo 6 osob a za výčepním pultem provozovatel restaurace, řekl poškozenému, aby s ním šel. Když se poškozený zvedl ze židle, podezřelý vyndal z vnitřní kapsy bundy střelnou zbraň typu  „Flobert Court“ a  namířil ze vzdálenosti 70 centimetrů na hrudník poškozeného s tím, že jej zastřelí. Poškozený v obavě o svůj život, nekladl odpor, sedl si zpět na židli a vyčkal až podezřelý odejde z restaurace. Poté poškozený přivolal policii. Hlídka policistů z obvodního oddělení Suchdol nad Lužnicí pachatele odzbrojila. Následně byla podezřelému přiložena pouta a byl eskortován na Protialkoholní záchytnou stanici do Č. Budějovic. Dechová zkouška přístrojem Dräger  u podezřelého prokázala  2,41 promile alkoholu. Zbraň  včetně osmi nábojů policisté zajistili. V souvislosti s protiprávním jednáním podezřelého došlo u poškozeného k psychické újmě, čímž je omezen v běženém způsobu života s pracovní neschopností od 26. listopadu 2013 do současné doby. Kdy nemůže řádně vykonávat své povolání. Po precizním zadokumentování případu včerejšího dne převzal pachatel sdělení podezření. Svým jednáním se dopustil tří trestných činů a to   ublížení na zdraví, nebezpečného vyhrožování a  výtržnictví. Nyní je trestně stíhán na svobodě.(17.1.)

Kriminalita 2013 zhodnocení roku

Jihočeská policie zhodnotila na tiskové konferenci rok 2013, a to nejen z hlediska kriminality.

Dnes dopoledne se v objektu Krajského policejního ředitelství uskutečnila bilanční tisková konference k výsledkům policejních činností a samozřejmě výsledkům kriminality za rok 2013. Konferenci vedl policejní ředitel Radomír Heřman. Představil přítomným novinářům cíle a dlouhodobé plány jihočeské policie a hlavní úkoly letošního roku. Mezi letošními konkrétními úkoly dominuje dostavba a zprovoznění Integrovaného operačního střediska či uvedení dálničního oddělení v Chotovinách do plného a nepřetržitého provozu.
Náměstek ředitele pro kriminální službu Miroslav Krejčí představil zástupcům médií počty a strukturu trestných činů na území kraje v loňském roce. Zmínil, že Jihočeský kraj je při objasňování kriminality ne velmi dobrém čtvrtém místě v rámci republiky. Objasněnost trestných činů je v Jihočeském kraji 53,42 % Největší starosti dělá kriminalistům a policistům majetková trestná činnost. Na území kraje došlo v uplynulém roce k šesti vraždám, všechny byly objasněny. Dobré výsledky mají kriminalisté také při objasňování loupeží. Ve čtrnácti případech si však například sami oznamovatelé loupež vymysleli.
Náměstek ředitele pro uniformovanou policii Roman Bláha pochválil především práci dopravních policistů, při dopravních nehodách zemřelo v kraji 54 osob. Je to nejnižší číslo obětí od roku 1997. Zmínil také práci policejních psovodů. Jihočeská polici používá přes šedesát psů, mezi nimi jsou i „psí specialisté“ například na vyhledávání drog. Pořádková policie plánuje jejich masivnější nasazení, právě při boji proti drogovým deliktům. V oblasti domácího násilí řešili policisté v loňském roce 499 případů, v 63 případech přistoupili k vykázání osoby z domácnosti.
Náměstek ředitele pro ekonomiku Ivan Fanta novinářům potvrdil oblast rozpočtu, která je obdobná loňskému roku a umožní i letos jihočeské policii zajistit standartní výkon služby. Představil i realizované a také plánované oblasti úspor. Jako zásadní úkol letošního roku vidí dofinancování dostavby Integrovaného operačního střediska a opuštění a následný prodej dvou policejních objektů v metropoli. Jejich rekonstrukce, která by jinak byla nutná, a která tak neproběhne, ušetří miliony korun.(22.1.)
Veškeré podrobnosti k roku 2013 jsou k dispozici v prezentaci:

KŘP Jčk kriminalita 2013.pdf


 

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová