6.7 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

Týden policie ČR v okrese Jindřichův Hradec (9. – 16.5.2014)

Mobilní telefon pro slabozraké neuhlídala

J.Hradec – Výlet do Pardubic neměl šťastný konec.

Při výletu z J.Hradce  do Pardubic a zpět přišla dvaašedesátiletá  slabozraká žena o speciálně upravený mobilní telefon. Na přesně nezjištěném místě,  kdy s vozidlem vykonala spolu s řidičem   nejméně  šest zastávek, odcizil dosud neznámý pachatel, v nestřeženém okamžiku z uzavřené kabelky, kterou měla poškozená zavěšenou přes rameno, mobilní telefon  Nokia  se zabudovaným specializovaným softwarem pro slabozraké a nevidomé. Pachatel tímto jednáním způsobil poškozené škodu ve výši  nejméně 9 000 korun. Případ prošetřují jindřichohradečtí policisté.(15.5.)

Podvod na internetu

J.Hradec – Zaplatila za telefon, přišla atrapa.

Dosud neznámý pachatel, vystupující pod jménem Ladislav Mokrosz, pod e-mailovou adresou ladislavmokrosz@seznam.cz, prodal poškozené přes internetový portál bazoš.cz, mobilní telefon  Samsung Galaxy S4 – White 1 za částku 6 000 korun. Kdy prodávají s poškozenou předem dohodl, že zašle originální mobilní telefon z České distribuce na dobírku Českou poštou. Když poškozená  dne 13.května  na poště zaplatila výše uvedenou částku a rozbalila zásilku, zjistila, že v krabičce je čínská kopie uvedeného telefonu bez příslušenství. Pachatel tak poškozenou uvedl v omyl a zamlčel podstatné skutečnosti, čímž  poškozené způsobil  škodu právě  6 000 korun. Jindřichohradečtí policisté přečin podvodu zadokumentovali a po pachateli usilovně pátrají.(15.5.)

Spadl ze střechy

J.Hradec- Těžkou újmu na zdraví prošetřují kriminalisté.

Dne 13.května v dopoledních hodinách spadl z dosud nezjištěných příčin Sedmatřicetiletý muž ze střechy domu v obci Dačice, kde prováděl společně s dalšími třemi spolupracovníky opravu střechy. Při pádu utrpěl poranění levého kolene a zlomeninu krčního obratle, se kterým byl transportován leteckou záchrannou službou do Krajské nemocnice České Budějovice, kde byl hospitalizován na oddělení JIP s dosud neurčenou dobou léčení. Na místo pracovního úrazu se dostavili policisté z  výjezdové skupiny služby kriminální policie a vyšetřování.  U poškozeného provedli dopravní policisté z Č. Budějovice dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu přístrojem Dräger s negativním výsledkem. Proč muž ze střechy spadl a zda byla porušena bezpečnost práce, to už je otázka pro jindřichohradecké kriminalisty, kteří se případem i nadále intenzivně zabývají.(14.5.)

Dopravní soutěž Mladých cyklistů

J.Hradec – Žáci základních škol prověřili své znalosti z dopravní problematiky v oblastním kole soutěže.

policie
Na jizdu mladych cyklistek z Dacic dohlizi zastupce DI J. Hradec npor Bc Milan Urbanec

Dopravní policisté a tisková mluvčí z J.Hradce se společně zúčastnili, stejně jako v předešlých letech, oblastních kol soutěže Mladých cyklistů, která se uskutečnila 7.5.2014 v J.Hradci, 13.5.2014 v Dačicích a  15.5. proběhne v Třeboni. Žáci soutěžili ve čtyřech disciplínách. V písemných testech z dopravní problematiky, jízdě po dopravním hřišti, jízdě zručnosti a zásadách poskytnutí první pomoci.Trénovali rovněž práci s mapou. Vyhlašovatel akce je Besip ve spolupráci s městem, dopravní policií, oblastním spolkem Českého červeného kříže a městskou policií.  Soutěž by měla připravit děti do provozu a je zaměřena spíše na šikovnost a vědomosti než rychlost, sdělil krajský koordinátor Besipu Václav Kovář, který byl na oblastních kolech osobně přítomen. Na každém dopravním hřišti ve výše uvedených městech byly vytýčeny jednotlivé úseky ( stanoviště),

policie
Dopravni policista Rastislav Kacenak a mladi cykliste v Treboni I Zdroj: Policie ČR

nad kterými bděli dopravní policisté.

Policisté dohlíželi na plnění úkolů v simulovaném silničním provozu a rovněž zapisovali výsledky jednotlivých žáků. Nejlepší cyklisté z J.Hradce, Třeboně, i Dačic postoupí  do okresního kola, které se bude konat  22. května, tentokrát v J.Hradci.
Žáci se na jednotlivých dopravních hřištích setkali  se složitými dopravními situacemi  jako je například jízda po kruhovém objezdu, jízda  přes železniční přejezd či jízda  světelnou křižovatkou. Jedná se o dopravní situace, se kterými se  setkávají  v reálném životě a zde si žáci prověřili  své znalosti a kvalitu bezpečné jízdy.
Letní prázdniny se pomalu blíží a v tuto dobu bohužel úrazů dětí nejen na cyklistických kolech výrazně přibývá.

Krkavčí otec

J.Hradec -Neplatí výživné na syna.

Devětatřicetiletý krkavčí otec si v Jindřichově  Hradci ani jinde, v období od měsíce května 2012 do měsíce dubna 2014, včetně, neplnil vyživovací povinnost na svého syna. K rukám  matky dítěte má zasílat částku 2 500 korun. Za stíhané období dluží na výživném částku v celkové výši nejméně 38 000 korun. Podezřelý v prošetřovaném období uhradil v několika nepravidelných platbách celkovou částku 22 000 korun. Jindřichohradečtí policisté dne 11. května předali zapomětlivému tatínkovi  záznam o sdělení podezření. Pro přečin zanedbání povinné výživy je pachatel trestně  stíhán na svobodě. (13.5.)

Kdo upytlačil srnce

J.Hradec – V době hájení lovil neoprávněně. (Hlasová schránka 974 233 116)

Dosud neznámý pachatel neoprávněně ulovil v době hájení, nezjištěnou střelnou zbraní,  srnčí zvěř. Uhynulý srnec, nepravidelný šesterák, stáří tří až čtyřech roků byl nalezen vyvržen v poli  osetém kmínem za obcí Dolní Radouň směrem na obec Lovětín. Pachatel tak svým jednáním způsobil škodu Mysliveckému sdružení Zelené Vrchy  ve výši nejméně 15 900 korun. Případem pytláctví se zabývají jindřichohradečtí kriminalisté.(12.5.)

Okradl svého zaměstnavatele

J.Hradec – Třeboň- Zcizil plastová okna za 90 000 korun.(Hlasová schránka 974 233 116)

Dvaačtyřicetiletý zaměstnanec neváhal a okradl svého zaměstnavatele. Dne 6. května ve výrobním závodu v obci Lomnice nad Lužnicí odcizil v  objektu celkem 9 kusů  vyrobených plastových rámů oken včetně křídel oken, bez skleněných výplní. Firmě, ve které pracoval  způsobil škodu ve výši nejméně 90 000 korun. Pět kusů rámů oken policisté zajistili. Podezřelý muž si převzal z rukou třeboňských policistů dne 10. května   sdělení podezření pro přečin krádeže. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení na svobodě.(12.5.)

Cizinec okradl seniora

J.Hradec – Svědek dopadl pachatele ihned po činu. (Hlasová schránka 974 233 116)

Třicetiletý cizinec, občan rumunské národnosti, dne 7.května  v dopoledních hodinách na autobusové zastávce v ulici Nádražní v Jindřichově Hradci, využil nepozornosti seniora a v nestřeženém okamžiku mu z kapsy u svrchní vesty, zapnuté na dva suché zipy, kterou měl poškozený na sobě, odcizil hnědou koženkovou peněženku. Společně s peněženkou odcizil v ní uložené doklady jako občanský průkaz, evropský průkaz zdravotního pojištěnce či průkaz diabetika, ale i  finanční hotovost ve výši 3 640 korun. Pachatel tak svým jednáním   způsobil poškozenému škodu v celkové výši nejméně 3 740 korun.   Podezřelého jednání cizince  si všiml  muž, který v té době seděl ve vozidle. Svědek události  neváhal, ihned z vozu vystoupil a  seniora oslovil s tím, zda mu něco nechybí. Důchodce tak  zjistil, že přišel o peněženku i s jejím obsahem. Mladý muž vzápětí doběhl pachatele krádeže a tohoto sám zpacifikoval, položil pachatele na zem a zde jej držel až do příjezdu policie.  Cizinec byl poté  umístěn do policejní cely při obvodním oddělení policie v J.Hradci. V sobotu stanul před místně příslušným soudem, který mu uložil za spáchaný přečin krádeže zasloužený trest.
Jindřichohradecká policie děkuje všímavému občanovi, který v rozhodné chvíli neváhal a osobně dopadl pachatele, který by  zřejmě zůstal nepotrestán!(11.5.)

Tragická dopravní nehoda u Studené

Jindřichův Hradec – Tragická dopravní nehoda za obcí Studená si vyžádala mladý život.

Dnes odpoledne, krátce před 13. hod., přijali policisté operačního střediska Územního odboru Jindřichův Hradec oznámení o dopravní nehodě se zraněním na silnici II/409, mezi obcemi Studená a Domašín (směr na Počátky). Na místo byli okamžitě vyslání policisté Skupiny dopravních nehod, kteří během cesty dostali informaci, že na místě je několik zraněných osob a jedna osoba již svým těžkým zraněním podlehla.

Po příjezdu policistů na místo bylo zjištěno, že řidič osobního vozidla tovární značky Škoda Octavia, jedoucího od obce Studená pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a svým schopnostem, dostal smyk a čelněbočně narazil do protijedoucího vozidla tovární značky Ford Focus, táhnoucího přívěsný vozík. Ve vozidle Škoda Octavia bohužel zemřel spolucestující vpředu (22 let) a dále se zranily tři osoby (dva muži a jedna žena). V osobním vozidle Ford Focus se zranil řidič. Zraněné osoby byly transportovány do blízkých nemocnic – o stavu zranění nemůže policie poskytovat informace.

Silnice byla do 17:00 hod. zcela uzavřena, posléze byl provoz řízen kyvadlově. Samotné příčiny a vlivy dopravní nehody jsou předmětem šetření dopravních policistů a kriminalistů Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Jindřichův Hradec.

Tento den se opět zapsal černým údajem do jihočeské dopravní statistiky.

Řidiči nezapomínejte na opatrnost, předvídejte a na svých cestách dodržujte bezpečné jízdy a snažte se v rámci mediální kampaně „ZASTAVIT JÍZDU SMRTI!“ (10.5.)


 

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L