14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
Články

Týden na Policii ČR v okrese J. Hradec (25.10. – 1.11.2013)


Vlastní matce vyhrožoval zabitím

J.Hradec – Dačice – Poškozené se syna zželelo.(Hlasová schránka 974 233 116)

Policie ČRČtyřicetiletý podezřelý muž počátkem měsíce  října v odpoledních hodinách v místě svého trvalého bydliště doma v kuchyni bytu v Dačicích, po předchozí slovní rozepři a následném fyzickém napadení, začal své matce  vyhrožovat usmrcením takovým způsobem, který u poškozené vzbudil důvodnou obavu, že výhrůžek proti její osobě splní. Svou matku rovněž fyzicky napadl, kdy jí způsobil podlitinu na zápěstí pravé ruky, které si však nevyžádalo
lékařské ošetření. Dále jednáním podezřelého došlo k poškození mobilního telefonu, ku škodě oznamovatelky, které byla způsobena škoda ve výši nejméně 500 korun.  Dačičtí policisté přečin nebezpečné vyhrožování   řádně zadokumentovali. Poškozená žena však  po řádném poučení nedala souhlas k trestnímu stíhání svého syna. Tudíž policisté včerejšího dne v souladu se zákonem   trestní věc odložili.(31.10.)

Vozidlo řídil pod vlivem drog

J.Hradec – Třeboň – Policisté muže trestně stíhají.

Dvacetiletý podezřelý muž   po požití drog,  jež obsahují amfetaminy a kanabinoidy a pod jejich vlivem, řídil dne 20.září 2013 v nočních hodinách  v Třeboni osobní automobil  Ford Fiesta, přičemž  byl zastaven a kontrolován hlídkou třeboňských policistů. Muži zákona na místě řidiči zadrželi řidičský průkaz a podrobili jej orientační zkoušce, zda není pod vlivem drog. Následně bylo provedeno toxikologické vyšetření z krve podezřelého, kdy  byla prokázána přítomnost metamfetaminu i amfetaminu a dále přítomnost THC. Včerejšího dne  převzal řidič sdělení podezření, neboť se svým jednáním dopustil přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nyní je trestně stíhán na svobodě v režimu zkráceného přípravného řízení.(30.10)

Měděné prvky stále lákají

J.Hradec – Odcizil žlaby a svody z rybářské bašty.

Jindřichohradečtí kriminalisté nyní  na základě vlastního šetření ustanovili pachatele krádeže, který již v říjnu loňského roku odcizil  v Malém Ratmírově, z budovy bývalé rybářské bašty 16 metrů měděných okapových žlabů a 8 metrů měděných okapových svodů. Tohoto jednání se podezřelý dopustil i přesto, že byl za trestný čin krádeže v posledních třech letech potrestán a to na základě rozhodnutí OS J. Hradec k trestu obecně prospěšných prací ve výměře 100 hodin, které nevykonal a trest mu byl poté změněn na odnětí svobody nepodmíněně. Svým jednáním způsobil škodu ve výši nejméně 8 856 korun. Policisté z obvodního oddělení v J.Hradci přečin krádeže řádně zadokumentovali. Včerejšího dne však  případ odložili, neboť trest k němuž může trestní stíhání vést je zcela bez významu vedle trestu, který pro jiný čin byl již obviněnému uložen.(30.10.)

Dušičky – Řidiči pozor, svátek k uctění Památky zesnulých se blíží

J.Hradec – Zvýšené hlídky policistů budou bdít nejen v dopravě, ale i u hřbitovů.

O nadcházejícím víkendu uctíme my žijící památku našich blízkých zesnulých. Na místa posledního odpočinku nemíří jen čestní lidé,  ale i zloději. Policisté  z Územního odboru Jindřichův Hradec každým rokem v období Dušiček zaznamenávají nejen několik krádeží věcí z hrobů nebo odložených věcí při úpravě hrobů, ale i z aut zaparkovaných na přilehlých parkovištích u hřbitovů. Kontroly parkovišť před hřbitovy provádějí jindřichohradečtí   policisté každoročně. Není tomu jinak ani tento rok. Se zvýšenými hlídkami začnou ještě před víkendem a tyto hlídky potrvají přes sobotu i neděli, kdy většina lidí přijede na hrob uctít památku svých zesnulých.
Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce i umělé květiny, sošky a další výzdoba, vše co lze snadno a rychle zpeněžit. Mnoho lidí neumí policistům vůbec popsat, co jim bylo z hrobu odcizeno. Lidem proto doporučujeme, aby si své hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu. Přesným popsáním odcizených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si totiž na hřbitovech dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí.
Policejní zkušenosti dokladují, že zvýšeného pohybu lidí využívají i někteří zloději. Tito  se zaměřují i na auta odstavená na parkovištích v okolí hřbitovů a vykrádají je. Policisté proto opět připomínají řidičům, aby si nenechávali v zaparkovaných vozidlech na parkovištích viditelně odložené věci a při odchodu od vozidla zkontrolovali uzavření oken, včetně střešního, uzavření zavazadlového prostoru a samozřejmě všech dveří vozidla.

Na bezpečnost a plynulost v silničním provozu budou o „Dušičkách“ dbát ve zvýšené míře nejen dopravní policisté, ale i policisté z jednotlivých obvodních oddělení. Dopravní policisté připomínají především starším občanům, kteří s vozidlem nejezdí každodenně, aby nezapomněli, že řidiči starší 60 let musí při silniční kontrole předložit  doklad o zdravotní  způsobilosti. Jak vychází ze zákona, osoba starší 60 let se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce. Ta se obnovuje po 5 letech, tj.  v 65 letech, poté po 3 letech a od 68 let každé dva roky.
Občany, kteří na hřbitově vidí, že se tam děje něco podezřelého, žádáme, aby to ihned oznámili na policii. Čím dříve se o krádeži dozvíme, tím větší máme šance na dopadení zloděje.
Uhlídat všechny hřbitovy na Jindřichohradecku je pro policii ve skutečnosti nemožné, proto si ceníme pozorných spoluobčanů, kteří si všímají podezřelých osob a informace ihned volají na bezplatnou policejní linku 158!

Okradl vlastního otce

J.Hradec – Nyní čelí trestnímu stíhání.

Devatenáctiletý syn  ve dvou případech v měsíci srpnu 2013  za použití shodného klíče, po odemčení vstupní brány vnikl na pozemek uzavřeného dvora u domu v obci Hospříz. Zde nejprve z neuzamčené kotelny, z podlahy pod ponkem odcizil volně položenou řetězovou motorovou pilu Husqvarna 350 XP, čímž poškozenému – svému otci,  dle odborného vyjádření způsobil škodu ve výši  9 000 korun. Odcizenou motorovou pilu zastavil v zastavárně v Jindřichově Hradci za částku 700 korun a utržené peníze použil pro svou potřebu. Ve druhém případě pak stejným způsobem vnikl do obytné části domu, kde odcizil tři  vejce a balík těstovin. V tomto případě svému otci dle jeho vyjádření hmotnou škodu nezpůsobil. Jindřichohradečtí policisté přečin krádeže a přečin porušování domovní svobody řádně zadokumentovali a včerejšího dne nezdárnému synovi sdělili podezření. Nyní je trestně stíhán na svobodě v režimu zkráceného přípravného řízení.(29.10)

Tři promile za volantem

J.Hradec – Třeboň – Notně opilého řidiče zastavili muži zákona.(Hlasová schránka 974 233 116)

Osmačtyřicetiletý řidič, po požití většího množství alkoholu a pod jeho vlivem, řídil dne 23. října kolem půlnoci  v Třeboni v ulici Táboritská, ve směru ke kruhovému objezdu, osobní vozidlo  Opel Vectra. Při své jízdě byl zastaven a kontrolován hlídkou třeboňských policistů. Provedenou dechovou zkouškou přístrojem Dräger bylo u podezřelého naměřeno přes tři  promile alkoholu v dechu. Následující den si řidič převzal z rukou třeboňských policistů sdělení podezření, neboť se svým jednáním dopustil přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nyní je trestně stíhán na svobodě v režimu zkráceného přípravného řízení.(25.10.)

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L