0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

V pátek opět přijede do Hradce svatý Martin na bílém koni

K jednomu z nejoblíbenějších v roce patřil v historii Svátek svatého Martina. Tento den byl spojován nejen s příchodem prvního sněhu a přípravami na zimu, ale také s pravým posvícením se vším, co k němu patří. Tradici svatomartinských oslav v našem městě se vloni poprvé pokusil spolek Civis novus ve spolupráci s místními podnikateli a společně pro vás připravili Svatomartinské hodování.

Svatomartinské oslavy, které dnes v České republice symbolizuje první košt mladého vína a vůně husí pečínky, jsou spjaty s jedním z nejznámějších a nejuctívanějších světců Evropy sv. Martinem, jehož jméno nesou stovky kostelů, klášterů a míst po celém světě. Svatý Martin bývá nejčastěji zobrazován na koni, s půlkou pláště a žebrákem. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů.

Protože k těmto oslavám patří kromě husích pečení a martinských koláčů také slavnostní otevření první láhve letošního mladého vína, 11. listopadu v 11. hodin zazní z úst místního vikáře tradiční požehnání svatomartinským vínům a posvícení tak může začít. Po celý den budete mít možnost přímo na náměstí ochutnat svatomartinská vína a svatomartinská menu připravená místními restauracemi.

V průběhu odpoledne čeká všechny návštěvníky bohatý hudební program, který zakončí v podvečerních hodinách stejně jako v loňském roce cimbálová muzika Notečka. I letos se nejen děti mohou těšit na příjezd sv. Martina na bílém koni, který ve slavnostním průvodu navštíví naše město. Oslavy potrvají na Náměstí Míru až do deváté hodiny večerní. Přijďte tedy 11. listopadu na Náměstí Míru užít si s námi sváteční odpoledne a podvečer.

Svatomartinské hodování

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L