18.5 C
Jindřichův Hradec
23.03. 2023
Články

V sobotu proběhl pochod proti úložišti jaderného odpadu

V rámci druhého ročníku Dne proti úložišti se v sobotu 23. dubna v Lodhéřově konal pochod na Čertův kámen. Trasa pochodu vedla do míst, kde by podle plánů SÚRAO mohlo být uloženo tisíce tun radioaktivního odpadu. Lodhéřov spolu s obcemi Deštná, Světce a Pluhův Žďár tvoří lokalitu Čihadlo, která je jednou ze sedmi lokalit vytipovaných k uložení tisíců tun jaderného odpadu.

V sobotu proběhl pochod proti úložišti jaderného odpaduNa pět desítek účastníků vyjádřilo své obavy z možného soužití s jaderným odpadem za svými domovy. Nechceme našim dětem přenechat hrozivé dědictví, které by navždy ovlivnilo životy všech v okolí. Uvědomujeme si, že problém jaderného odpadu je nutno řešit, ovšem současný silový přístup ze strany státu k nalezení rozumného a všemi respektovaného řešení nepovede.

V předvečer pochodu se v kině v Deštné promítal dokumentární film „Cesta na nejbezpečnější místo země“ o rizicích nakládání s jaderným odpadem. Mezi více jak čtyřiceti diváky nechyběli ani starostky a starostové všech obcí lokality. V pofilmové debatě měli občané možnost vyjádřit své názory a také diskutovat o postojích jednotlivých obcí s jejich starosty.

Petr Nohava, místostarosta Pluhova Žďáru, řekl:

„Opět se potvrdilo se, že lidem z lokality Čihadlo a okolí nejsou lhostejné plány státu uložit tisíce tun radioaktivního odpadu za jejich domy. Děkujeme všem za účast a jejich zájem o problematiku úložiště.“

Zdeněk Leitner, starosta Okrouhlé Radouně, řekl:

„Beseda po promítání dokumentárního filmu v Deštné byla skvělou příležitostí občanů a starostů společně diskutovat bez přítomnosti zástupců SÚRAO. “

Petr Nohava

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L