- 1.10.2023 (neděle) od 15:00 – vernisáž,
- výstava potrvá do 17. prosince 2023,
- Otevírací doba: říjen 10-12 a 13-17 hodin | listopad – prosinec 10 -12 a 13 -16 hodin
- Dům Štěpánka Netolického,
Výstava je součástí unikátního projektu, věnovaného výročí 100 let od narození Václava Chocholy, který představí autora na mnoha místech po celé republice. Tento výjimečný český fotograf je uznávaným klasikem výtvarné a portrétní fotografie. Na jedné jeho často publikované fotografii je surrealistický malíř Salvator Dalí. Významná je také Chocholova dokumentární tvorba zachycující život obyčejných lidí, tradiční slavnosti či osudové momenty. Výstava je pro město Třeboň výjimečná také tím, že představí a propojí Chocholovu tvorbu s tvorbou jeho přítele výtvarníka a třeboňského rodáka Zdenka Seydla. Výstava bude k vidění od 2. října do 17. prosince 2023.
Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 1. října 2023 od 15 hodin za přítomnosti Chocholovy dcery Blanky a jeho vnuka Marka Chocholy.
Město Třeboň představuje „Venkov a Periférii“ Václava Chocholy
Archiv B&M Chochola k letošnímu jubileu Václava Chocholy (*30. 1. 1923) pořádá řadu různorodých tematických výstav. Díky všestrannému zaměření Václava Chocholy, který se zabýval sportem, divadlem, hudbou, městskou krajinou, akty i portréty výtvarníků a nespočetnou další tématikou, umožnilo vzniknout rozmanité mozaice mapující období 40. – 80. let 20. století.
Václav Chochola se narodil v Pražské Libni, která se jakožto industriální periferní čtvrť stala nejen jeho domovem, ale i tématem jeho fotografií. V 50. letech se oženil s Boženou Stopkovou a začal dojíždět za její rodinou na Jižní Moravu do Mikulova a okolí. Díky tomu se jeho tvorba rozšířila o další téma venkovského a rodinného vesnického života.
Pohled a poetika na rozdílná prostředí se v tvorbě Václava Chocholy doplňují a zjišťujeme, že si fotograf vždy našel svůj osobitý a upřímný svébytný pohled na venkovskou krajinu i městskou poetiku a v ní podobná zákoutí. Páry z holešovických kanálů a kouř stoupající z kotle na moravské svatební hostině vytvářejí reminiscenci,
i když snímky dělí desítky let. Dokonce i při cestě do exotického Vietnamu v 60. letech bychom našli souznějící kompozice v krajině. Husy v katedrále Sagrada Familia ve Španělské Barceloně či Horusický rybník v Jižních Čechách, vše zapadá do autorovy vize vidění světa. Je to především Chocholův pohled, ať už je kdekoliv, vytřibuje tu zajímavou až magickou atmosféru míst, které už mezitím dávno změnily svou tvář, ale zůstaly uchovány hledáčkem jeho aparátu pro nás do dnes. Téma venkova a periferie se konfrontuje, doplňuje, ale i překrývá, v tvorbě Václava Chocholy zaujímá důležitou část související s jeho rodinou a životem, který tam trávil.
Vzhledem k místu konání výstavy v Jihočeské Třeboni nemůžeme opomenout důležitou osobu, která se zde narodila a stala se Chocholovým dlouholetým přítelem, který značně ovlivnil jeho pohled na svět. Zdeněk Seydl, výtvarník, typograf, ilustrátor a scénograf tak má na výstavě samostatný kabinet, kde můžeme vidět průřez jeho podob od 40. do 70. let v kombinaci s jeho barvitou a originální tvorbou scénických návrhů ilustrací a plakátů.
Zveme Vás na vernisáž výstavy, která se uskuteční 1. 10. v 15 hodin. Výstava bude k vidění do 17. 12. 2023.
https://www.dumstepankanetolickeho.cz/
https://cesky.radio.cz/stoleti-fotografa-vaclava-chocholy-8772976
https://artrevue.cz/vaclav-chochola-100-vyroci-narozeni-a-vystava/
https://artmagazin.eu/vaclav-chochola-a-paris-prvni-vystava-ke-100-vyroci-fotografa/