- 2. 12. 2017 (sobota) od 14:00;
- Kostel sv. Jana Křtitele;
Na tradiční autorské výstavě betlémů v kostele sv. Jana Křtitele se v letošním roce představí jihočeský řezbář Jiří Bürger, který žije a tvoří v Nových Homolích nedaleko Českých Budějovic.
Jiřího Bürgera, ač profesí technika, jenž vystudoval Střední průmyslovou školu v Českých Budějovicích, od mládí lákalo umělecké řemeslo. První malá vyřezávaná dílka vznikala v polovině sedmdesátých let minulého století. Své pocity, které do té doby Jiří Bürger vyjadřoval prostřednictvím štětce, chtěl uchopit a detailně ztvárnit způsobem, který by lépe vyjadřoval jeho myšlenky, představy a určitá poselství. Od prvních jednoduchých nahodilých řezeb se postupně začal odklánět. Řezbu zaměřil na konkrétní ztvárnění určité situace. Například na prožité pocitově a emočně laděné příběhy. Inspirací mu byly a jsou také historické události, jejichž příběhy čerpá především z biblických textů a využívá při tvorbě betlémů a biblických postav. Podoby, které do dřevořezeb promítá, vyjadřuje především v detailech na různých částech těla, pohybem a gesty. Svou tvorbu dělí na téma světské a duchovní. U ženské figury klade důraz na vertikálu a na ladnost ženské křivky. U dalších ztvárněných postav je patrný vztah k přírodě, volnosti a svobodě člověka.
Duchovní tvorba je úzce spojena s vyjádřením příběhu z Nového zákona. Bürgerovy betlémy nejsou jenom nahodile poskládané biblické postavy, ale jsou vyjádřením příběhu, který probíhá určitou etapou lidského bytí a je hledáním toho základního, jako je dobro a zlo. Tyto dva protiklady v krátkém životě každého jedince jsou v rovnováze, kterou člověk svým konáním neustále porušuje.
Dřevořezby jsou z lipového dřeva, které Jiří Bürger nejraději používá. Konečnou úpravou je často polychromie a barevné tónování temperou. Přiznané dláto v řezbě, viditelná barva dřeva, pod kterou prosvítají letorosty, dovoluje patinou navodit dávno minulé časy a mnohdy pocit omšelosti. Stejně tak jej okouzluje barva dřeva po úpravě šelakem. Před konečnou úpravou jsou skulptury ošetřeny podle starých receptur nátěrem, který si sám připravuje.
I když většinu prací vytváří pro potěchu své početné rodiny, nachází se několik málo děl i v muzejních a soukromých sbírkách. Některá vybraná díla je pak možné pravidelně vídat na desítkách výstav nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Za svou kariéru již vystavoval například v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Hodoníně, Velešíně, Třinci, Ostravě, Třebíči nebo Vsetíně. Pozornost vzbudila jeho díla také na výstavách v Itálii, Francii, Německu a Rakousku.
Slavnostní vernisáž, jejíž součástí bude i křest výstavního katalogu, se uskuteční v sobotu 2. prosince ve 14.00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele a bude součástí festivalu betlémů JINoHRÁtky. Výstavu děl Jiřího Bürgera bude možno shlédnout až do 30. prosince.
Alexandra Zvonařová