Aktuálně

Velikonoční veselice potřetí v Muzeu Jindřichohradecka

Na průvod městem s řehtačkami a Kraslicovníkem, malování perníčků, barvení kraslic, pletení pomlázek či cimbálovou muziku láká návštěvníky Velikonoční veselice v Jindřichově Hradci. Již potřetí lidové tradice oslavující příchod jara ožijí v prostorách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici. Tradiční i méně známé velikonoční zvyky si tam mohou malí i velcí vyzkoušet na Bílou sobotu 31. března od 10 hodin.

Velikonoční veselice potřetí v Muzeu JindřichohradeckaSoučástí Velikonoční veselice je představení velikonočních tradic jako každoročně ve spolupráci s Jarošovskou krojovou družinou. Děti i dospělí se naučí uplést pomlázku, mohou si nazdobit kraslice i perníčky. Proutky, vajíčka a vše ostatní potřebné bude pro zájemce k dispozici na místě a nemusí si nic chystat předem. Chybět nebude ani výtvarná dílna pro nejmenší.

O zábavu se postará také cimbálová muzika Notečka, hrát bude známý a oblíbený jindřichohradecký dlouhoruký harmonikář Ondra Vácha. Návštěvníci se mohou těšit i na malý řemeslný trh.

Kraslice na strom nazdobí děti ze základních a mateřských škol, protože už tradičně Velikonoční veselici doprovodí také výtvarné dílny. Žáci mohou popustit uzdu své fantazii od 5. do 28. března v edukační místnosti muzea na Balbínově náměstí. Zájemci se mohou přihlásit na emailové adrese hazukova@mjh.cz, nebo na telefonním čísle 724 250 280. Vstupné je zdarma.

Strom vyzdobený kraslicemi od žáků jindřichohradeckých škol pak poputuje v čele slavnostního průvodu, který vyrazí 31. března v 16.00 hodin z Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici na náměstí Míru, kde pak Kraslicovník zůstane vystaven. Na příchod jara  a Velikonoc upozorní návštěvníky veselice a kolemjdoucí také rachot velikých řehtaček, s nimiž poputuje rytmický sbor Hakuna Matata.

Marie Hazuková