-0.4 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #10

Zajímavé předměty a dokumenty, které vypovídají o období pevní světové války, se nalézají ve většině sbírkových fondů muzea. Výjimkou není ani fond, který ve své názvu nese jméno naší neslavnější operní pěvkyně, tedy Ema Destinnová.

Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #10 Pro ty kteří vědí, že právě na samém počátku války umělkyně poprvé přijela do svého nového bydliště v zámku ve Stráži nad Nežárkou, to jistě není žádné překvapení. Právě z tohoto období pochází např. fotografie umělkyně a jejího tehdejšího partnera, jímž byl alžírský barytonista a kolega z newyorské Metropolitní opery Dinh Gilly, který se v roce 1914 stal oficiálním vlastníkem strážského zámku a velkostatku.

Velmi zajímavá je i dochovaná korespondence Emy Destinnové z období války. Např. v dopise bratru Emanovi Kittlovi, který pěvkyně poslala z Rotterdamu 18. října 1915, píše o komplikacích při své cestě do Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #10 New Yorku. „Doufejme v Pána Boha, že se i tentokrát do toho Yorku dostaneme dobře. Ale to nejhorší je ta celní prohlídka – do naha se musí člověk vysvléci – protivná to věc a byla tam zima.“ Když se pak v následujícím roce vrátila do Čech, kde byla nucena zůstat až do konce války, neboť ji rakouské úřady odebraly cestovní pas, psala několikrát o těžkostech válečné doby. V dopise ze Stráže Marii Pouchové do Jindřichova Hradce píše: „Kdyby bylo možno trochu toho loje někde sehnat, po-třebuji mýdlo a mám někoho, kdo mi je zhotoví – ovšem lůj dodati musím sama.“ Nebo bratrovi z Brna si posteskla, že „zde je citelný nedostatek materiálu“ a že cestou ukradli moravský chléb, který mu poslala do Stráže.

Ale nejen důsledky války provázely pěvkyni v tomto období jejího života. Pozoruhodné jsou dopisy, které Destinnová v letech 1917 a 1918 posílala svému jindřichohradeckému známému, malíři Václavu Švarcovi, a které se mimo jiné dotýkaly i jejích vřelých citů k novému partnerovi, lesnímu inženýru Vilému Kunstovnému, Švarcovu příteli. Jedná se v nich ale také o prvním jindřichohradeckém koncertu Emy Destinnové, který se uskutečnil v zámecké rotundě 29. června 1918 za spoluúčinkování výše zmíněného partnera, jenž vystupoval jako pěvec pod jménem Mario Roman.

František Fürbach – Muzeum Jindřichohradecka

Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #10

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L