14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
Články

Veterina Piketa: Pozor na svého mazlíčka, dokáže spolknout neuvěřitelné věci.

Psi a kočky dokáží sníst v podstatě cokoli a veterinářům někdy pak nezbývá nic jiného než chirurgický zákrok. Psi polykají míčky, kočky zase nitě nebo provázky. Jsou stejně jako malé děti zvídaví a i když mají vybroušený čich, často očichání nestačí, lepší je ochutnat. Bohužel to ovšem platí i o věcech, které nemají v žaludku co pohledávat.  Často naši mazlíčci spolknou plastové hračky, kuchyňské načiní nebo klidně i nebezpečné a ostré předměty jako je háček na ryby. Na fotografiích můžete vidět jaké předměty přinesli pejsci ve svých útrobách na Veterinární kliniku Piketa kde se o chlupaté nešťastníky postarali. Když není žádný problém, ani si toho nemusíme všimnout.

Igelitový pytlík s plastovou kytičkou

U předmětů nebiologické povahy, jsou to třeba nějaké plastové míčky nebo gumové míčky, kusy rozkousaných hraček a podobně,  je většinou nutný zásah veterináře, aby se předmět vyjmul ven. Majitel nemusí problém poznat ined, většina případů je, že pes či kočka začne intenzivně zvracet a mazlíček samozřejmě chřadne. Při diagnostice se pak zjistí, že toto zavinil nějaký cizí předmět buď rentgenologicky, sonograficky, někdy dokonce klinicky část předmětu lze vyhmatat přes stěnu břišní. Každá operace je nepříjemná záležitost a velice záleží na stavu pacienta. Když je stav celkově dobrý a diagnóza je stanovena včas nebo majitel přijde včas, tak nemusí jít o nijak dramatický zákrok. Zejména u předmětů, které jsou kulaté jako je třeba kaštan nebo míček. Problémem je, a to se týká hlavně koček, když spolknou nějakou nitku nebo nějaký provázek, který se zasekne ve střevu, na které se jakoby navlíkne, takže se smrští a pak se začne prořezávat. Zde se jedná o velice nepříjemnou situaci a zde už jde o život.

Kačenka už je skoro venku

Dávejte proto na své domácí mazlíčky pozor aby se něco podobného nepřihodilo i vám. Pokud se něco takového stane, tak neprodleně vyhledejte svého veterináře.


Veterinární klinika Piketa

 

Ordinační hodiny:

Po – Pá: 8:30 – 12:00 13:00 – 18:30

So: 9:00 – 14:00

Mimo ordinační hodiny nonstop pohotovost na telefonu.

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L