Aktuálně

Vítězové soutěže Concertino Praga se představí ve městě nad Vajgarem již po padesáté

V Jindřichově Hradci se uskuteční závěrečný koncert v rámci jubilejního 50. Jihočeského festivalu Concertino Praga. Na koncertě, který se koná v Rytířském sále jindřichohradeckého státního hradu a zámku v pátek 15. června od 19.00 hodin, se představí vítězové prestižní rozhlasové soutěže mladých hudebníků. Ti pochází nejen z České republiky, ale také z Bulharska, Německa, Polska, Rakouska a Ruska. Letošní ročník soutěže byl vypsán pro kategorie duo, trio, kvarteto a kvinteto. Koncert v Jindřichově Hradci tradičně završí putování mladých muzikantů po jižních Čechách. Jihočeský festival konaný od 11. do 15. června, navazuje na koncert, který se uskuteční ve čtvrtek 7. června ve Slovanském domě v Praze.

Vítězové soutěže Concertino Praga se představí ve městě nad Vajgarem již po padesáté Při příležitosti konání festivalu bude dne 13. června v 11.00 hodin slavnostně odhalena pamětní deska prof. Zuzany Růžičkové, významné české cembalistky, hudební pedagožky, manželky hudebního skladatele Viktora Kalabise a čestné občanky Jindřichova Hradce. Deska bude umístěna na budově Muzea Jindřichohradecka na Balbínově náměstí.

Absolutními vítězi 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga, kterou organizuje Český rozhlas, se stali bratři Bence a Márton Bubregovi z Rakouska. Mladí talentovaní muzikanti mají za sebou debut v newyorské Carnegie Hall či vídeňském Wiener Konzerthaus. Na pražském koncertě ve Slovanském domě, se vedle bratří Bubregů představí také vítězové kategorie trio – Trio Illimitato z Německa. Mezi dalšími účinkujícími budou dále nositelé druhých cen – Trio Bacewicz z Polska, Codam String Quartet z Bulharska a Woodwind Instruments Quintet z Ruska. Českou republiku zastupuje Duo Martinka – Gráf, kteří obsadili 2. místo v kategorii Duo.

Pro posluchače stanice Český rozhlas Vltava bude připraven přímý přenos z vystoupení ve Slovanském domě a Jindřichově Hradci, ostatní koncertní vystoupení odvysílá stanice ze záznamu.

Vítězové soutěže Concertino Praga se představí ve městě nad Vajgarem již po padesáté

Termíny koncertů v rámci soutěže Concertino Praga:

  • 7. června 19.00 – Slovanský dům, Praha
  • 11. června 17.00 – zámek Český Krumlov, Maškarní sál
  • 12. června 17.00 – zámek Bechyně, Vokův sál
  • 13. června 19.00 – Schwarzenberská hrobka, Třeboň
  • 15. června 19.00 – zámek Jindřichův Hradec, Rytířský sál

Speciální doprovodnou akcí Jihočeského festivalu bylo nedělní vypravení hudebního parního vlaku Concertino Praga, kde vítězové soutěže rozeznili své nástroje nejen ve vlaku, ale i na vlakových zastávkách.

Jihočeský festival Concertino Praga se koná pod záštitou starosty města Jindřichův Hradec Stanislava Mrvky.

Více informací najdete na http://www.rozhlas.cz/concertino/portal

Karolína Průšová