Aktuálně

Vodníci v Řečici

Vodníci v Řečici

Divadelní představení v podání ochotnického souboru J.K.Tyl Kardašova Řečice.

Úkol hastrmanů je pečovat o řeky, říčky, jezera i rybníky. Zkrátka chránit vodu – živel životodárný a nezastupitelný. A přiznejme si, my lidé vodníkům tento úkol vůbec neulehčujeme, ba naopak.

A přestože tu hlavní roli ve veselohře Vodníci v Řečici má právě voda, o její služebníky vodníky zde samozřejmě není nouze. Typickým příkladem jihočeského hastrmana je Alois Vokoun, vodník z rybníka Velkého Řečického. Alois se stará o to, aby měl ve svém obydlí čistou vodu, kapříci aby mu přibírali na váze, lekníny kvetly a sem tam „vypěstoval“ nějakou tu perlorodku a uzmul jí cennou perlu, protože často chodí do nedaleké hospůdky na pivíčko k šenkýřce Stázině. Vodníci jsou ovšem také bytosti prospěchářské, o čemž ve hře přesvědčí Aloisův bratr Evžen, který chce stůj co stůj získat bratrův rybník. V tom má silného spojence a to iniciativní sekretářku Eriu Štikovou, která zase touží získat křeslo okresního vodnického hejtmana, na kterém zatím sedí starý hastrman Sumec. A tak zatímco se Alois trápí se svým bratrem a svými nadřízenými, jeho dcera Terezka je tajně zamilovaná do smrtelníka – rychtářského synka Jozífka. Jejich lásce ovšem zatím nepřeje ani Alois, ani Jozífkovi rodiče rychtář Vodrážka a jeho rázná žena Václava. Naštěstí je zde ještě starý moudrý velebný pán Vrchlický, který snad mladému páru pomůže.

Autorská pohádka Tomáše Englického a Karla Zaviačiče je plná líbivých písniček, z pera řečických autorů Petra Žižky a Petry Janouchové, laskavého humoru, ale také poučení a samozřejmě lásky, bez které by žádný příběh vlastně nestál za to. Hra měla premiéru v listopadu roku 2016, jak jinak než na domovské scéně v Kardašově Řečici. Otázku, zda členové divadelního spolku J.K.Tyl jsou či nejsou přímými pokračovateli starých řečických vodníků zatím ponecháváme nezodpovězenou. Každopádně naši ochotníci si své „mokré“ role oblíbili natolik, že nejen, že s divadlem Vodníci v Řečici pokračovali v tradici a sehráli jej v parku řečického zámku, ale dobyli s tímto kusem i Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou!

(Zdroj – Ochotnický soubor J.K.Tyl)