7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Články

Vydejte se na Noční Toulky tajemným kostelem sv. Jana Křtitele

Od června se do kostela sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci vrátily komentované Toulky nočním tajemným kostelem. První z nich se uskutečnila 10. června během Muzejní noci, v rámci Noci kostelů. Jako každoročně se prohlídek střídavě ujali archeolog muzea Mgr. Vladislav Burian a renomovaný průvodce Bc. Petr Pokovba. Toulky budou probíhat především během července a srpna, zakončeny budou „dušičkovou“ výpravou podzimně potemnělým kostelem.

Vydejte se na Noční Toulky tajemným kostelem sv. Jana KřtiteleBěhem Toulek se návštěvníci nejprve vydají do vlastního kostela sv. Jana Křtitele, který patří ke skvostům jihočeské gotiky. Datace staršího románského kostela však sahá až do 12. století! V kostele je představena historie tohoto církevního objektu, včetně nástěnných maleb z poloviny 14. století a náhrobku Magdaleny z Gleichenu.

Poté se návštěvníci vydají do minoritského kláštera, kde se dozví zajímavosti o historii objektu a proměnách rajského dvora. V samotném závěru prohlídky pak účastníci Toulek vystoupají po dřevěném schodišti na půdu kostela a po prkenné „podlaze“ se projdou nad presbytářem a částí hlavní lodi. Právě tato část prohlídky je velice oblíbenou a v České republice ojedinělou!

Vydejte se na Noční Toulky tajemným kostelem sv. Jana KřtiteleProč je tedy kostel sv. Jana Křtitele tajemným? Těch důvodů je hned několik. Ne zcela jasně zodpovězenou otázkou je vysvětlení, proč je kostel ,křivý´? Bezesporu zajímavé jsou postavy apoštolů bez hlav, tajemné jsou nestvůrky a příšerky namalované v ostění gotických oken, včetně ležící postavy muže v triumfálním oblouku kostela. Těch „tajemství“ je však mnohem více. To je také jedním z důvodů, proč stojí noční „toulání“ kostelem sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci za návštěvu i za následné zamyšlení.

Informace o termínech jednotlivých „Toulek“ naleznete na webu našeho muzea, v informačním centru města Jindřichův Hradec a na obou pokladnách Muzea Jindřichohradecka, kde si také můžete vstupenky zakoupit.

Termíny Nočních Toulek tajemným kostelem sv. Jana Křtitele:

  • 15. 7. 2016 (pátek) od 21:00
  • 22. 7. 2016 (pátek) od 21:00
  • 25. 7. 2016 (pondělí) od 20:30
  • 29. 7. 2016 (pátek) od 21:00
  • 1. 8. 2016 (pondělí) od 20:30
  • 5. 8. 2016 (pátek) od 20:00
  • 12. 8. 2016 (pátek) od 20:00

Vladislav Burian

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L