2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Výpravní budova v Nové Bystřici zas o něco blíž původnímu vzhledu

Jindřichohradecké místní dráhy postupně obnovují historickou atmosféru své největší železniční stanice v Nové Bystřici. V loňském roce zde otevřely Regionální úzkokolejné muzeum, kvůli kterému kompletně opravily budovu tamní výtopny a upravily vnější prostory nádraží. Výpravní budova s rekonstruovanou dopravní kanceláří z první republiky se letos dočkala obnovy původních nápisů, které zdobily její štítové stěny v meziválečném období.

Výpravní budova v Nové Bystřici zas o něco blíž původnímu vzhleduVnější vzhled staniční budovy prošel v minulosti řadou změn. Budova, dokončená krátce po zprovoznění bystřické tratě v roce 1897, nesla zprvu nápis s názvem obce v  německém a českém jazyce. Po vyhlášení Československé republiky byla kvůli drtivé převaze místního německy mluvícího obyvatelstva zachována v souladu s jazykovým zákonem z roku 1920 i německá varianta názvu města. Pořadí jazyků se však obrátilo. Po postoupení pohraničních území Německé říši v roce 1938 byl český text zabílen a zbylo jen německé Neu Bistritz. Jednojazyčný název zůstal i po roce 1945, němčinu ale nahradila čeština. Na štítových stěnách vydržel název obce až do poloviny 70. let minulého století. Spolu se ostatními zdobnými štukovými prvky tehdy zanikl při opravách původní notně zchátralé fasády.

Výpravní budova v Nové Bystřici zas o něco blíž původnímu vzhleduObnovený nápis se stylem písma i jazykovou variantou hlásí k období první Československé republiky. Dvojjazyčný nápis na budově, kde sídlí Regionální úzkokolejné muzeum, je připomenutím obecného kulturně historického kontextu tohoto území. Z meziválečného období pochází zároveň většina muzejních exponátů stejně jako muzejní mobiliář. V této době byla v provozu největší část vozů, z nichž se skládá historická souprava oblíbených nostalgických parních vlaků JHMD. Po zestátnění v roce 1925 dosahoval navíc provoz na bystřické úzkokolejce vrcholu a železniční doprava i její zaměstnanci se obecně těšily značné prestiži.

Výpravní budova v Nové Bystřici zas o něco blíž původnímu vzhleduDobové fotografie, které dokumentují jednotlivé etapy stavebně historického vývoje výpravní budovy v Nové Bystřici, jsou zveřejněny na Facebooku a instagramu JHMD: https://www.facebook.com/jhmd.cz; instagram.com/uzkokolejka_jhmd).

Nápisem práce v Nové Bystřici zdaleka nekončí. Vedle obnovy původního vzhledu výpravní budovy se zde na příští rok plánuje výsadba stromů a keřů, které zpříjemní cestujícím a návštěvníkům pobyt v prostoru nádraží a zároveň pomohou dotvořit kouzlo této jedinečné železniční stanice.

Jindřichohradecké úzkokolejky

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L